» Poradna » Ostatní

Výběr akční kamery

Dobrý den.Potřeboval bych poradit s výběrem nějaké lepší akční kamery. Používal bych jí několikrát do roka (nebudu s ní denně vlogovat, ale ani mi nebude celý rok ležet šuplíku) na natáčení i focení při lyžování, cyklistice (často i noční) a na túrách, připevněná na helmě či rámu kola. Očekávám od ní optickou (a horizontální) stabilizaci (prostě aby se ten obraz netřepal a nenakláněl jak ratlík). Kvalita obrazu taková, abych se to nemusel stydět ukazovat přátelům nebo popř. uploadovat na internet (tedy full HD až 4k, 30-60 fps). Plus poměrně dobré natáčení za šera a v noci (při městském osvětlení). Kvalita zvuku není prioritou. Celkem aby spolu s minimálně dvěma náhradními bateriemi a dobíječkou stála do 15 tisíc, zbytek příslušenství teď neřeším. Dělal jsem si menší research (čuměl na videa a recenze) a vyšli mi z něho Gopro 8, Gopro 9 a Insta360 one r s 1-inch objektivem. Insta se mi velice zalíbil kvalitními nočními záběry (obecně daleko lépe točil a fotil při slabém světle než Gopro) a upravování fotek díky HDR. Ale stabilizace se mi skoro nelíbila a navíc s 1-inch objektivem stojí kamera 15 litrů samotná. Na Gopru 9 se mi zase zalíbila vypiplaná stabilizace a funkce timewarp, ale už při natáčení za šera obraz klesá na kvalitě a v noci je to ještě horší (možná se to dá trochu napravit v nastavení, ale 1-inch objektivu u Insta se to nemůže rovnat). Gopro 8 má záběry s Gopro 9 téměř totožné, vadí mi na ní, že se nedá vyměnit čočka (jednou mi blbě spadne a mám s natáčením utrum), zato ale stojí cca o 2 litry míň než devítka.Nemám tušení, jakou si vybrat. Bude to moje první akční kamera a chtěl bych ji těch pár let používat. Kvůli noční kvalitě obrazu bych bral Insta, kvůli stabilizaci Gopro 9 a kvůli ceně Gopro 8. Tedy pokud byste mi mohli poradit či podělit se s vašimi zkušenostmi s nějakou z těch kamer, budu velice rád.

Odpovědi na otázku

Měl jsem gp 3, 4, 6 a teď se chystám koupit 9 - cokoli jiného nemá smysl - noční šum se dá tak nějak trochu vychytat a lyže, hory a moře (pod i nad vodou) s ni natočíš hodně dobře. Jsou i lepší - ale je to něco za něco. Gp je podle mě nejuniverzalnejsi

Taky bych řekl, že GoPro je prostě etalon kvality a nic jiného se tomu co se týče komplexních vlastností ani neblíží. Zvlášť pokud má k dispozici finance na aktuální model GP 9

Ale co jsem viděl za porovnávání osmičky a devítky, tak si kvalitou byli velmi podobné. Jde mi o to, jestli by kvůli obrazu nebylo lepší koupit starší Gp 8, která bude dobře vypadat i další roky, než utratit 2 tisíce navíc za Gp 9, která kromě 5k videa má obraz téměř totožný.

To za tebe fakt nikdo nerozhodne. Ale pokud kupuji něco tak drahého, tak to mám s výhledem do budoucna a chci, aby to co nejdéle vydrželo aktuální a na vrcholu. Takže bych osobně kvůli ušetřeným dvěma tisícům rozhodně nekupoval starší generaci. Těch vylepšení tam je rozhodně víc, než jen 5K video. Budou to třeba drobnosti, ale v součtu to prostě dělá tu novou generaci. Ale je to opravdu na tobě a nikom jiném. Testovacího materiálu a recenzí na netu najdeš více než dost.

Myslím, že do té devítky nakonec půjdu. Novou kameru bych chtěl kupovat až za dlouho, tak se aktuálnost rozhodně vyplatí. Díky za pomoc při rozhodnutí. Ta devítka to u mě z těch tří stejně měla nejblíž, ale jak se znám, v hlavě by mi něco přeskočilo a koupil bych Gp sedmičku nebo něco horšího