Vram a její využití

Dobrý den, chtěla bych koupit nový počítač nebo notebook (mám teď starý počítač po manželovi) a trochu jsem se zasekla na výběru grafické karty. Jak moc je vram paměť důležitá, respektive dá se grafická paměť využít i na jiné věci než na počítačové hry ? Grafiku budu potřebovat aby děti mohli hrát hry, ale nikde na internetu jsem nenašla další využití vram pouze jeho využití ve hrách. Lámu si hlavu nad tím jestli koupit grafiku s 8GB jako rezervu do budoucnosti nebo jestli stačí 4GB.

Odpovědi na otázku

Grafická karta je hlavně o hrách, případně může pomoci pak při střihu videa (viz cuda atd...) - jeslti je grafika 4, nebo 8 není zase tak důležité, spíš jako to, jaké je to jádro... paměť vram neurčuje výkonnost grafiky (existují 2 GB grafiky které mají více výkonu jako 4 GB...) - aktuálně je zajímavá třeba gtx 1060, gtx1070 a možná časem nereferenční RX 480 (tzn ty "krychle" co jsou ted v shopech ee) - ale nedá se to říct nějak kategoricky... pc se staví dle rozpočtu a určení, ne jako díly vytržené z kontextu...

Stačilo jednoduchšie: ak existujú 2 rovnaké NB, len VRAM je rôzna, vziať tú s menej VRAM, lebo asi už veľmi dlho neexistuje grafika s nedostatočnou veľkosťou VRAM. Ale GT 730 s 4 GB a GF 940M s 4 GB VRAM existujú. Jediná výnimka bola asi HD 3850 s 256 MB, čo na rozšupnutie asi nestačí, ale dnes sa toto už neobjavuje.

Děkuji za vysvětlení. Jde mi především o to, že před pár lety se říkalo, že 2GB ram stačí na cokoliv a i tak je jí zbytečně moc, ale dnes je 2GB málo i pro internetový prohlížeč a systém. Napadlo mě tedy jestli se to nemůže stát i s vram. Bohužel jsem nenašla jestli například youtube, internetové hry, HD filmy využívají vram paměť a proto nevím jestli bude do budoucna lepší koupit větší paměť aby se neopakovala stejná chyba jako s ram pamětí. Vím, že výkon grafické karty není přímo závislý na její paměti jako spíš na taktu a generaci, ale nemám žádnou představu o tom jak se časem zvyšuje náročnost na paměť.

Grafika se 4GB VRAM bude rozhodně ještě řadu let stačit. Grafiky s 8GB VRAM většinou jsou jen taháním peněz z kapes zákazníků. Hlavně aby VRAM byla typu GDR5. Důležitá je šířka paměťové sběrnice. Základ je 128b, dražší a lepší karty používají 256b ale jsou o dost dražší. Středním požadavkům vyhoví těch 128b. Pokud nemusíte bojovat s místem notebook nekupujte. Aby se na něm dalo něco hrát tak jeho cena začíná minimálně na 25000.- Kč. Krom toho do něj za dva roky (ne-li dříve) budete kupovat nový akumulátor za nejméně 1800.- Kč. Tepelné namáhaní navíc zkrátí životnost většiny vnitřností.