» Poradna » Web a internet

VPN v Číně

Dá se v Číně dostat přes vládou hlídaný firewall? Co například Tor?Nerozumím tomu tolik, takže možná hloupý dotaz, ale měl jsem za to, že, i když se uvádí, že se při použití VPN nedozví poskytovatel, které stránky navštěvuji, stejně se přes toho poskytovatele do internetu dostávám, takže to jde nejdřív přes něho a až pak se přes něho připojuju k VPN a to mi zobrazí navštěvovaný web. Pokud je to jinak, vysvětlil by to, prosím, někdo podrobně? Viděl jsem spoustu obrázků, kde je nakreslený ten jakýsi "tunel", ale na žádném jsem neviděl, kde se v tom schématu nachází poskytovatel. Díky.

Odpovědi na otázku

Pokud je mi znamo, tak obejiti firewallu v Cine neni jednoduche. Kdysi jsem to delal pres SSH na nestandardnim portu, ale to uz je pry dnes bez problemu detekovano.Na Tor bych nespolehal vubec, nehlede na zoufalou rychlost pripojeni pres Tor.Co se tyka VPN, tak poskytovatel vi o tvem pripojeni k VPN, ale nevidi, jaka data se prenaseji. Muze ale ruznymi zpusoby detekovat, ze se jedna o VPN spojeni a to blokovat.Muzes si predstavit poskytovatele jako silnici mezi domem na samote (tvuj pocitac) a ostatnimi mesty a vesnicemi. Po te jezdi zapecetene nakladaky, prevazejici data. Pokud je na te silnici mytna brana (nejaky hlidaci system poskytovatele), ktera zjistuje, kam ktery nakladak jede, tak mu casem prijde divne, ze vsechny nakladaky jezdi do jednoho mista (tvuj poskytovatel VPN pripojeni). Sice nevidi, co nakladaky prevazeji (jaka data posilas a prijimas), ale vi o tom, ze vsechny z tveho domu jezdi na stejne misto. A muze takove nakladaky zastavit a zakazat jim provoz.V normalni situaci ty nakladaky z tveho domu budou jezdit do ruznych mest a vesnic (a zpet), nektere ani nebudou zapecetene a prevazena data muze poskytovatel videt (cist). Kdyz pouzijes VPN tak to tak neni a poskytovatel to muze detekovat a zablokovat. Dava to smysl?

Nehledě na to, že podobné obcházení je v Číně trestné. Takže stačí detekce používání VPN, není nutné zjišťovat, kam se připojuje a o problémy má postaráno.

Asi tak. A vzhledem k tomu, že tam člověk skončí za mřížemi i jen za opakované použití zakázaného slova v SMS, myslím, že 'x' vůbec neví, o čem mluví.

Dneska už Tor není tak pomalý.

Jasně, už to úplně chápu. Přes poskytovatele tedy prochází už šifrovaná data na VPN server, kde se rozšifrují a odtamtud probíhá další komunikace a cestou zpět je to opačně.Díky moc za vysvětlení. :)Tak to mají v Číně pěkně blbý, i když na druhou stranu ani hackeři se nedostanou ven, že? :D

no nevim jestli zrovna v cine a podobnejch zemich bych se chtel dostat do nejakejch problemu

Já v Číně zrovna nedávno byl (Shanghai), VPNku jsem tam běžně používal, stejně jako spousta místních číňanů. Podle místních kolegů z IT je to v poho a nikdo to tam moc neřeší.

Jo, je to něco podobného, jako když si vezeš drogy do Thajska. Pokud tě nechytím nic se neděje.

a pokud te chyti tak v tobe dost mozna zustanou dosti nezapomenutelne zazitky

Dotaz zněl, jestli se dá se v Číně dostat přes velký čínský firewall. Já v Číně byl a o situaci něco vím, bavil jsem se s místními, tak jsem odpověděl. Nechápu, proč zde tolik blbů má potřebu odpovídat na něco čemu houby rozumí...rada pro Vás - když o tom vím hovno (jako např. vy), tak mlčím

Ano dostat se dá. Problém je, že je to o ústa, defakto i o život. Jeslti to za to riskování stojí, si musí každý zodpovědět sám.

Do Ciny jezdim 2-3x rocne pravidelne uz nejakych 10 let. Ze zacatku jsme se snazili s nasimi ajtaky zprovoznit nejakou VPN do firmy v CR, ale nelepsi pokusy bych oznacil za znacne nestabilni..maji to celkem kluci asi celkemvychytane. Z hlediska VPN je nejlepsi se sverit "specialistum na Cinu" a za sluzbu si proste par dolaru zaplatit. Nejvic se mi osvedcila expressVPN. Nepamatuju si, ze by nekdy nechodila. Cloek sice moc nevidi co jejich klientska aplikace zkousi za protokoly a pokusy, ale vzdycky se nakonec nejak pripoji.Dalsi moznosti pro mobily je pak porizeni nejake necinske SIMky(vetsinou z Hong Kongu), kterych se firewall netykaPodorbneji jsem s k tematu rozepsal zdehttp://www.zajedeme.cz/internet-sim-karty-a-tele...