» Poradna » Počítačové sítě

VPN Mikrotik PPTP

Ahoj , mám otázku když použiju do domácí sítě nějaký free PPTP server a nastavil ho na mikrotiku jako client ,,nemůže se přes ten PPTP server mikrotik nakazit virem a nebo se zapojit do Botnetu ?? Dekuji

Odpovědi na otázku

A jaký smysl má tahle konfigurace? Proč nepoužiješ MT jako PPTP server a nepřipojuješ se tam?

PPTP se už dávno nepovažuje za nějak extrémně bezpečný způsob připojení. To platí obecně, bez ohledu na to, jak se to prakticky realizuje, v jakém zařízení je ten server. Takže paranoik by to samozřejmě odmítl a trval na něčem pokročilejším, s certifikátem atd atd... ... Nicméně tisíce firem a domácností PPTP stále denně používá a nejsem si vědom, že by takové VPN byly terčem nějakých útoků, nebo se skrz ně někdo dostával do vnitřních sítí... Rozhodně ne masově... Nicméně, pokud je cílem té akce trvalé propojení dvou sítí, raději bych investoval ještě nějakou korunku, koupil druhého mikrotika a spojil je třeba L2TP/IPSec VPN. Je to plně podporované, funguje to bez problémů a ani proti bezpečnosti nelze vůbec nic namítat. A nemusí běžet počítač, což za tu cenu mikrotika stojí samo o sobě