» Poradna » Ostatní

Volba ctecky knih

Ahoj vsichni.Poradila by mi nektera dobra duse kvalitni ctecku knih ?Vubec se v tom nevyznam.Pozadavky mam hlavne vydrz baterie, doufam ze vydrzi dele jak bezny tablet.Knizky mam hlavne ve formatuu ePUB ale taky mobi, nepouzivam treba skoro vubec PDF.Ctu tak 3 hodky dene. Nekdy na mobilu posloucham i audioknihy.Tlacitka mi nevadi ale nejsou podminkou. Uvitala bych trochu konfortu, jak velikost obrazovky, konstrukce co neco vydrzi a celkove kvality.Pouzivate nekdo z vas ctecku knih ? Popripade jakou by jste doporucii.Dekuju Kata.

Odpovědi na otázku

Já jsem spokojen s Pocketbookem. Kindle jsem nechtěl, nechci být nucen používat k nahrávání nějaký spešl soft, do Pocketbooku prostě nakopíruju soubory jak na flash disk, roztřídím do složek a čtečka to tak i vidí - nepotřebuju žádnou registraci, žádný převod formátů ani žádný extra software.

Taky mam uz dlouho Pocketbook, obcas mam starsi knihy v PDF, ty se zobrazivaly divne na 3/4 a pak 1/4 stranky. Mam na spravu a prevod na jine formaty Calibre a jsem totalne spokojen uz vic jak 10 let.

Mám starýho Kindla a knížky do něj láduju v Calibre. Ale je pravda, že vidět v PC čtečku jako USB zařízení a mít možnost ládovat do ní knížky rovnou je jednodušší.

Ja jsem spokojeny s Kindle, uz nekolikaty kus (vetsina jich neprezila nejakou mechanickou ujmu).Koupeni novych knizek je jednoduche a nahrani noveho obsahu (pokud neni primo od Amazonu) znamena jen poslat dany soubor na e-mail jako prilohu a minutu pockat.

JirkaVejrazka Nechapu proc mate tolik negativnich kliku.Kindle neni iPad. Fonty, slovniky, knizky, jdou pretahnou do korenove slozky na ctecku Kindle jak na jakoukoliv jinou, neni na to potreba softwer ani nic jineho, jen zapojit Kindle pres USB do PC. Krome toho, Kindle ma velmi dobre optimizovany system, tak je vse velmi rychle a reaktivni.Jen bych u Kindle uvital, kdyby misto informaci jako kolik casu mi zbyva do konce knizky radci uvital zobrazeni pocet stran do konce knihy nebo kapitole. Informace jako kolik casu budu knihu +- jeste cist mi prijdou zcela zbytecne. (Nove pridany fekt otaceni stran mi prijde otresny)Krome toho posledni model Kindle Paperwhite s "6.8" obrazovkou a posledni technologii E-INK Carta (osvetlena 17 LED) ktera je na urovni kvality Kindle Oasis je ted ve slevach za €89.99. Nadsvetleni je vynikajici, zadne uniky nebo kuzeli svetla ktere unikaji z rohu.Co se da Kindle vytknout je jen to, ze ma uzavreny ecosystem, ale to maji vsechna jejich zarizeni, kdo chce jen pustit a cist lepsi ctecku knih za tuto cenu zkratka nesezene. Psal jsem na tuto ctecku podrobnou recenci, obrazovku ma vynikajici a prozatim nejlepsi ze vsech modelu co Amazon vubec vydal. Krome toho bude brzo mozne zasilat i soubory ePUB, takze nebude potreba ani neco prevadet ci cosi ..(osobne pro cteni knih pouzivam "7" KOBO, na PDF "6.8" Pocketbook Inkpad 3 ktery podporuje i reflow, celkove PB zvlada PDF velmi slusne, a v praci "10.3" Mobius BOOX ONYX Note)

V epubu už z principu nelze zobrazit "počet stran" když jde vlastně o jednu souvislou stránku od začátku do konce textu.

Kdyz vemu v potaz kuprikladu ePUB3, tak jde v podstate o stejny princip jako WEB.ePUB3 pouziva HTML5 + CSS3, tak kapitole muzou byt rozdeleny kuprikladu pomoci TOC (pro navigaci v menu ctecky), nebo pro konec stranky/kapitole pouzit page-break-before & page-break-after.Pocet stranek je pocitan (odhadovan) softwerove dle danne ctecky.CALIBRE ma na to docela sikovny modul "Count Page": https://www.mobileread.com/forums/showthread.php

Pocketbook v Epub čísla stránek zobrazuje.

No, to není pravda, jen ten počet stránek samozřejmě bude záviset na nastavení dané čtečky - hlavně na velikosti písma. Takže dvěma uživatelům se stejnou knihou se může zobrazovat jiný počet stránek, což ale pro potřeby daného čtenáře nevadí (pokud se tedy nechce na stránku někde v diskuzi odkázat).

U Pocketbooku čísla stránek na velikosti písma nezáleží - podle velikosti nastaveného písma trvá třeba tři nebo čtyři otočení stránky, než přejdeš na další číslo.Možná je pro PB jedna stránka (plácnu) 1000 znaků nebo tak něco.

Teď mi přišel nový PB740. Na starém touch lux 3 jsem skončil na straně 156, natáhl jsem knížku do nové 740, přešel jsem na sránku 156 a ejhle - jsem na stejném místě a můžu pokračovat ve čtení. Mínusujte jak chcete, ale je to tak.

jakože to má nějak definované přímo formát epub? Protože přepočítávat na nějakou normovanou velikost by taky byla blbost. Takže ten ebook soubor musí mít nějaké značky v textu - což by v principu problém nebyl, stejně se obvykle generuje i podklad pro tisk, tak se ví, kde jsou konce stran.Schválně budu muset prubnout na PC FBReader, jestli mi to sedí se čtečkou...

Používám Pocketbook s podsvíceným displejem, plná spokojenost. Epub zcela bez problémů, čtu často i txt a docx a umí i mobi. PDF spíš nouzovka.Kindle jsem neměl v ruce, nemohu srovnávat.Co se týká tvé otázky na spotřebu, kterákoliv čtečka s Eink displejem (Kindle i Pocketbook) mají intervaly nabíjení jednou nebo 2x za měsíc podle intenzity používání. Tedy v porovnání s tabletem to bude určitě velký pokrok.Audioknihy si dál přehrávej na mobilu.Aktuální model s posvíceným displejem je Pocketbook touch lux 5. https://ctecky-elektronickych-knih.heureka.cz/pocketbook-628-touch-lux-5/

Proc by si mela dal prehravat audioknihy na mobilu, kdyz nektere Pocketbooky audioknihy zvladaji.
Treba HD3 do sluchatek, nova Era uz ma i reproduktor.

Když to někdo potřebuje, tak proč ne? Klidně. Jenom s tím, že Era stojí 5000Kč.

A co ze stoji 5000? Jakou to ma souvislost?

Nic. Jenom že je to jiná cenová kategorie. Pokud bych si měl připlácet na dražší čtečku jenom kvůli sluchátkům, tak já osobně bych se na to vykašlal, když už na to mám mobil, který beztak sebou nosím pořád. (Samozřejmě má už i lepší větší displej, takže vyhozené peníze by to jednoznačně nebyly.)

Cenovy rozdil mezi tebou doporucenou “zakladni” cteckou Touch Lux a Erou je naprosto zanedbatelny na to, co vse, a jak, nova Era umi a zvlada.Prave tebou doporuceny model ma velmi nizky pomer kvalita/cena.

Cenový rozdíl že je zanedbatelný? Ta cena je téměř poloviční, tedy nevím, jak a z čeho počítáš poměr kvalita/cena. Tazatelka už má nakoupeno, tedy už tato diskuze stejně nemá význam.

Dnes, jako novou ctecku knih bych zvolil ctecku ktera je jiz osazena novym panelem E-INK 1200, ktery ma o neco lepsi kontrast a odezvu.Ctecek co by vam vyhovovala jsou desitky. Co se tyce Pocketbook a zminenemu Touch Lux 5 bych vytkl snad jen krehkost obrazovky, mensi rozliseni (212dpi) o proti konkurenci a ne zrovna nejlepe otimizovany OS. Z "6" palcovych bych spis doporucil Touch HD 3. Pocketbook zustava ale zajimavou volbou, hlavne posledni velka aktualizace prinesla i nativni podporu formatu AZW3 nebo podpora TTS (preklad textu na mluvene slovo) u nekterych modelu muze byt pro nekoho zajimava funkce.Za sebe bych vam doporucil na misto 6 placove konfortnejsi "6.8" → "7" palcu:• KOBO LIBRA 2 : Certifikace IPX8, USB-C, "7" palcova obrazovka E-INK 1200 (300dpi), bocni tlacitka. Perfektne se drzi v ruce.• Kindle Paperwhite 2022 : IPX8, USB-C, "6.8" palcova obrazovka E-INK 1200 navic je casto ve slevach. O proti KOBO LIBRA2 ma chranenou obrazovku, ale co nemam u Kindle PW v oblibe ze na svem plastikovem tele zanechava hodne viditelne otisky prstu.Jako alternativa:• BOOX Onyx Poke 3 : https://onyxboox.com/boox_poke3 s OS Android, coz umoznuje instalaci aplikaci tretich stran. PS: Za sebe bych doporucil KOBO LIBRA 2, ma vyborny kontrast, rovnomerne podsviceni, ma "Night Mode" (pismo bile → podklad cerny), je reaktivni, podporuje sluzbu OverDrive pro zapujcovani knih, vyborna vydrz baterie a hlavne poskytuje detailni nastaveni pisma (ostrost, vahu etc), coz mi treba u Pocketbook chybi. Co se tyce Kindle, brzo bude opustet od formatu "mobi" coz by pro vas mohl byt problem, ale v brzke dobe by mel umoznovat zasilat do ctecky i knyhy ve formatu ePUB.

PocketBook má kromě 6" ještě displeje 7" - 7,8" - 9,7".Takže je nutno pouvažovat i o vhodné velikosti displeje ...

Souhlas. Například Pocketbook 740 Inkpad 3, úhlopříčka 7,8", 1404x1872 bodů, 300DPI. Cena kolem 5000Kč (na Mall.CZ je momentálně za 4890Kč, poštovné zdarma).(Existuje ještě o něco dražší Inkpad 3 pro, ten je vodotěsný, má větší vnitřní úložiště, ale zase nemá slot pro SD-kartu.)

Za mna by som odporucil Remarkable, je to sice drahsie, ale z mojich skusenosti topka. Da sa to vyuzit aj na kopu inych veci s tym ze sa daju dopisovat poznamky priamo do knih, prepojene ucty, atd. atd.

Toto je spíše pro movitější uživatele, studenty, managery a další co dokáží ty vlastnosti využít.Normálnímu uživateli čistě na čtení stačí výše nabízené, některé typy čteček umí přehrávat i ty Audioknihy.

jj suhlasim, na druhu stranu nie je na skodu sa na to aspon pozriet. mozno v tom dotycna najde nieco co ju zaujme

pár týdnů zpět jsem si pořídil levnější variantu čtečky pocketbook (tuším pocketbook basic lux 3) s podsvíceným displejem. Nechtěl jsem vyvalit zbytečně moc peněz za občasné čtení. Ale byl jsem příjemně překvapený. Dobrá čitelnost, jednoduché ovládání i nastavitelné příjemné podsvícení pro čtení za tmy. Dokumenty lze nahrávat na vnitřní uložiště pomoci usb kabelu stejně jako na klasicky USB disk. A nebo po registraci na jejich portálu jde prej posílat knihy do zařízení pomoci emailu. Mám model s menším displejem,ale mě vyhovuje a nijak mě to neomezuje. Nicméně mají na výběr i modely s větší uhlopříčkou i možnosti dotykového ovládání. Co se týká výdrže baterie, tak jsem to na nabíječce měl jenom jednou co jsem to vybalil. Pak proběhl jeden update firmware o který si řekl a pár hodin hraní. K tomu jsem se tam v jedné knize dostal na stranu cca číslo 200. a baterka hlasí v tuto chvíli cca 90%. Podotýkám že mám podsvícení displeje aktivní pořád. Konstrukce mě připadá dobrá, plasty slícované a nic nevrže. Odolnost ale asi nebude nikterak velká (velkou odolnost asi nelze čekat u tak levného modelu). i když svou malou váhou může leckterý pád přežít. Takže klidně mohu doporučit tuto čtečku, za pár kaček slušný výkon.

mně ještě vyhovuje microSD slot - celou knihovnu si tak nosím ve čtečce

" ... velkou odolnost asi nelze čekat u tak levného modelu..."Odolnosti vydatně napomůže vhodné pouzdro - ostatně stejně jako u mobilu.

Pokud máte hodně knížek ve formátu epub a mobi, tak v podstatě není co řešit a jedině PocketBook. Kindle formát epub nepodporuje a musíte jej pomocí různých konvertorů převádět, což je podle mě opruz a to píšu jako majitel Kindle Paperwhite 3. Nově má konvertor od Amazonu podporovat i formát epub (ale stále je nutnost konverze, do Kindlu epub stále nenahrajete), ale naopak má přestat podporovat formát mobi. Takže kdybych v současnosti vybíral nějakou čtečku, tak bych raději šel do PocketBook.

Tak rozhodne "Pocketbook", ano je to jedna z korektnich voleb.Kby slo o "6" palcovou ctecku knih, tak bych uprednostnil KOBO CLARA HD 2edice.Jde o zcela novy model osazen posledni verzi E-INK obrazovky, Waterproof, Night-Mode (coz je inverze barver kde zcerna pozadi a pismo je bile) pro nocni cteni. Na jeji prvni verzi KOBO CLARA HD jsem pred nekolika lety psal recenzi zde : https://pc.poradna.net/articles/2774078-recenze-... Vyhrady ktere mam u Pocketbook jsou :• Obrazovky bez predniho skla. (coz ma jak vyhody, tak nevyhody)• Optimizace OS (pritom podkladove jsou vybaveny Dual-Core CPU a 512 az 1Gb RAM)Posledni aktulizace od V 6.5* konecne prinesli mimo lepsi optimizaci i podporu ePUB3.• V podstate zadne moznosti nastaveni textu, jak kontrast, vaha, zarovnani stranky a podobne na PB zarizenich nenajdete.• U nekterych modelu je presnost a rychlost oznacovani textu nepresna a velmi pomala o proti cteckam ve stejne cenove kategorii.Pozitiva ktere mam u Pocketbook jsou :• Ve stejne kategorii ctecek PB ma IMHO nejlepsi SW na soubory PDF.Poskytuje hodne moznosti jak reflow, deleni stranek az do 3 sloupcu, auto preformatovani a podobne, na neco takoveho muzete u KOBO nebo Kindle zapomenout.• Take jsem nazoru ze PB ma vyborneho spravce souboru. Je mozne zobrazit soubory podle data pridani, podle velikosti, podle spisovatele, podle formatu nebo zobrazeni slozek tak jak jsou a to vse v nekolika moznych aspektech → List, detailni list, grid. Vse je velmi prehledne coz urcite potesi ty, co maji na sve ctecce hodne souboru a knih.• System TTS (text-to-speech): PB ted pouziva velmi kvalitni hlasy od ReadSpeaker, zadne roboticke intonace jako u Google a podobne.• Moznost cist audio formaty (hudba/knihy). Ukázat celý příspěvek

Diky kluci za vsechny odpovedi a pripominky.Zkousela jsem u kamaradky Pocketbook myslim ze to byla verze Lux takova bila.Ale byla moc pomala pri kopirovani textu, na kindle Oasis to byla obrovska zmena.Na ceste je teda ten novej Kindle s tou vetsi tvrzenou obrazovkou ktera je velikosti vic jak knizka 6 by byla asi pro me moc mala.Moc se mi libi to Kobo Libra 2 v bile barve, ale nikdo z koleji ji nema tak jsem ji nemohla zkusit. Vidim ze hodne lidi doporucuje ten Pocketbook, tak se nezlobte ze jsem vzala Kindle.Tak jeste jednou diky kluci, neni tu smajlik piva ze bych vas za odmenu pozvala tak posilam velkou pusu ! Cau Kata

Co to prosím je "pomalá při kopírování textu"?

Mam Pocketbook (predtym Amazon Kindle) a musim povedat ze pocketbook je podstatne lepsi.Otvori pomaly aj noviny.Odporucam model 628 Touch Lux 5 popripade 632 Touch HD 3

Pokud krome cteni knih poslouchas i audioknizky, doporucim podivat se u Pocketbook na novou Era ctecku. Ma zabudovany reproduktor. Jinak tady casto zminena HD3
S nahravanim souboru pres Dropbox, pripadne eknihy posilanim skrz emailovou sluzbu, budes mit kabel jen na nabijeni

Za prakticky stejnou cenu jako Era je Pocketbook 740 Inkpad 3 (7,8"). Nemá sice reproduktor, který by mi byl na nic, ale má o centimetr širší obrazovku. (Tohle vlákno mě nějak nabudilo, už je na cestě.)

Za prakticky stejnou cenu je ale zakladni verze inkpadu 3 . Ma sice o neco “sirsi “obrazovku”, ale za to je “horsi” Jak je tady napsano vyse, E-Ink Carta 1200 je na tom o dost lepe. Nemluve o celkovem a znatelnem sviznejsim fungovani (realne porovnani s HD3).

Pocketbook patri k nejvice poruchovym uz aji proto ze Pocketbook nekupuje ty nejkvalitnejsi soucastky aby mohl konkurovat cenou, ale mimo to ma otresne optimizovany sytem.Doporucovat Pocketbook ERA ? Doporucit toto zarizeni jenom kvuli tomu protoze maji integrovane reproduktory mimochodem otresne kvality taky, maji plechovy a nevyrazny zvuk, jsou zbytecnost a jen pridavaji na vaze ctecky tomu rikate konfort ? Od toho je bluetooth kde si kazdy pripoji dle potreby co chce.Mimo jine, nektere doporucovane zarizeni maji pres 3 roky, to jako myslite ze vam aktualizace budou chodit do konce zivota ? Inkpad 3 dostal posledni velkou aktualizaci nekdy pred mesicem, dalsi FW6.7 uz nedostane, super koupe, hlavne ze precte kazdou kradenou knizku ne ? Staci si precist recenze na Pocketbook Lux 5, nejvice opakujici komentare "po roce se uz nezapne, odesla obrazovka, na obrazovce mam cary zaruka neuznana, muj treti pocketbook ktery po 2 rocich prestal fungovat".