Pokud vedle telefonu potřebujete připojit i počítač, nemusíte tahat další kabel nebo kupovat switch. Telefon disponuje "stovkovým" portem pro připojení PC. Což určitě není na škodu. Spousta jiných telefonů nemá druhý port buď vůbec a nebo je jenom desetimegabitový.
Pro fajnšmekry telefon nabízí i PoE - tedy napájení přes Ethernet. K čemu? Protože když vypadne elektřina tak si s IP telefonem nezavoláte (hasiči, první pomoc, ...). Ale spousta znás v těchto připadech asi použije mobil a ušetří tak nemalé peníze za PPPoE infrastrukuru (switche, ...).
Telefon nabízí standardní funkce pro volání, jako například přesměrování hovoru, přidržení hovoru, konference atp. Nabízená hlasová sada kodeku je standardní - G.711, G.729, iLBC, GSM. Pokud jste fandové speexu, tak ten tam nenajdete. GXP 2000 nevykazoval žádné problémy ani pokud jsem se na ústřednu registroval přes router s NATem.
Sedm speed dial kláves, umístěné vpravo, umožňuje rychlé vytáčení těch nejpoužívanějších čísel.
GXP-2000 si defaultně vezme IP adresu z DHCP serveru. Konfigurace telefonu se provádí přes webový interface. Občas sice chvilku trvá než nějaké nastavení najdete, ale záložek není moc a tak se to dá přežít. Telefon jsem testoval s ústřednou Asterisk. Přes webový interface telefonu jsem zadal IP adresu Asterisk serveru, přihlašovací jméno a heslo a resetoval telefon. Registrace telefonu proběhla napoprvé. GXP-2000 je možné konfigurovat pro 4 SIP účty, což mi přijde dostatečný počet i pro telefonní maniaky.
STAčí? GOOGLE?Ich nicht spreche tschechisch?