Vodní chlazení mATX

Ahoj, jaký chladič by jste doporučili, když chci vodní chlazení na i5-6600k? Chci mít malou krabici s mATX Z270. Tuto variantu volím kvůli mobilitě - 2x týdně převoz PC. Chci herní pc a rozdíl mezi ATX a mATX je prý pouze ve velikosti. Právě kvůli převážení bych se ale přiklonil k "vodnímu" chlazení, hlavně kvůli zátěži na MB (aby se neurval 200 metrový 300 kilový chladič). V tomto případě by jsem tedy připlatil za vodníka. Něco do CZC, děkuji.

Odpovědi na otázku

Záleží na financích. Ideální by byla malá bedna, do které by se vešel 240x120 radiátor a poctivý vodník na míru, který bude kromě CPU chladit i grafiku. Protože u té má voda větší smysl (vyzáří cca 2x tolik tepla, co CPU).

Třeba ITX skříň BITFENIX Phenom s rozměry 250 x 330 x 374 mm, co které by se mohl nahoru vejít větší radiátor.

Rád by jsem se vešel s chlazením CPU do 2500kč. Krabici přesně nevím jakou, našel jsem Cooler Master Elite 344 za 999,-

S tímto rozpočtem bych na vodu zapomněl. A starou (+-2005) a blbě větranou Elite 344 bych také vynechal. Mrkni alespoň po Fractal Design Core 1300 nebo 1500. Případně něčem podobném. Z i7 a RX 570 půjde jde docela dost tepla. RX 570 je sice levná grafika, ale AMD má citelně vyšší spotřebu. Např. mám změřeno, že RX 470 žere prakticky stejně jako GTX 1070. A RX 570 je jen přetaktovaná a tedy žravější verze RX 470.Nebylo by tedy lepší s tím počítat a volit co nejúspornější HW? Osobně bych ušetřil na CPU koupí Ryzen 5 1600(X) + GTX 1060 6GB. Cenou to vyjde podobně, ale bude to úspornější. Po stránce výkonu je Ryzen ve spoustě použití lepší než to i7 (u her zatím většinou ne, ale i tam se situace zlepšuje a nevidím důvod se mu vyhýbat). Navíc bys tam klidně mohl nechat ten box chladič, co AMD dává zdarma. Je celkem slušný a není to věž, takže nedělá takovou páku a nevadí mu tolik otřesy.

Vybral jsem 6. generaci i5 z možnosti přechodu později.. Rx 1600 je bohužel herně horní podle benchmarků o víc.. Levnější o 300 kč.. Zároveň vyžadu mnohem dražší RAMky, aby se využil výkon ryzenu (musím vzít v páru 16gb a to vyjde na 4000,- (od 2200,- více než dočasné řešení 8gb)...3gb verze gtx 1060 je ochuzená a velmi špatná podle názorů.. Navíc je přesto dražší než rx 570 o 1000kč a více.. 6gb verze stojí o 3000 kč víc než rx 570... Druhá věc je, že podle benchmarků nové RX jsou chladnější, než gtx 1060..Spotřeba mě tedy nějak netrápí.. Zdroj jsem dal Seasonic 620W.

Nevím proč, ale viděl jsem tak i7-6600K, proto jsem psal, že to s Ryzenem bude výhodnější.Nejde o spotřebu, ale o vyzářené teplo, které musíš efektivně odvézt ven. 620W Seasonic bych dnes už vynechal. Je to starý zdroj. To raději moderní RM550x, který má reálně podobný výkon, ale vyšší účinnost, je podstatně tišší a má záruku 10 let.

Převážet pravidelně stolnÍ PC znamená jedinou věc = velmi rychlou smrt PC. Konektory, sloty a komponenty ve stolním PC nejsou konstruovány na časté převážení ve složeném stavu. Brzy se utrhnou ze základní desky sloty s grafickou kartou, utrhne se držák chladiče procesoru, poškodí se harddisk. Zapomeň na to, stolní PC se dá převážet jen výjimečně a s maximální opatrností, a ideálně i vymontovanými těžkými komponenty.

Ono to při správném výběru jde. Vhodně sestavená sestava na platformě mITX je lepší než plastový "herní" notebook."...V tomto případě by jsem tedy připlatil za vodníka..." - Ano, radiátor nic neváží a voda je nejspíše lehčí než vzduch.

Tak radiátor a voda sice něco váží, ale je přišroubovaný ke skříni a tu nemá jak poškodit. Na desce a grafice jsou pak jen vodní bloky, které jsou o dost lehčí než vzduchové chladiče, takže riziko poškození HW je menší.Jen je třeba to udělat pořádně, aby to zbytečně nevytopil.

Děkuji, ano přesně o to jde.. Včera jsem měl v ruce Feru 3 a to je pořádný dělo.. Právě že radiátor je přidělaný k krabici a ne k MB..

Když s tím bude při stavbě počítat, tak se nic nestane. HDD v takovém PC nemá co dělat, jen SSD. Grafika jde zajistit proti otřesům a pokud to bude mít pod vodou, tak tam nebudou žádné obří těžké chladiče, které by něco poškodily. Vlastní chlazení bude přímo připevněné ke skříni.Ale je třeba počítat s tím, že pokud to má za něco stát, je třeba to neodfláknout a udělat to pořádně. Což se projeví hlavně na finanční stránce věci.

Počítám také s tím, že si vyrobím dřevěnou krabici vypolstrovanou něčím (lepší molitan nebo tak) a na tu připravím fixaci do auta v podobě popruhů na podlaze kufru..

Prevazet pravidelne PC znamena jedinou vec - pozna se velmi rychle, zda to slozil a prevazi normalni clovek nebo vul. Slusne slozene a slusne prepravovane PC vydrzi uplne stejne jako stabilne umistene. A volba komponent na tom v praxi temer nic nemeni (mimo opravdu extremni vyber).

Nemusí být úplná pravda. Většina výrobců workstationů (a větších chladičů) pro LGA2011 jasně v dokumentaci píše, že je třeba před transportem chladič odmontovat, protože mechanická pevnost je mimo specifikace Intelu. Někdy skříně obsahují speciální prolis - sundá se bočnice a vloží výlisek, který mechanicky fixuje komponenty.Stejně tak před vytržení PCIe x16 nepomůže „papírový držák karet“, který přibaluje například Zalman. http://www.zalman.com/images/productinfo/case/r...

Slusne tezsi chladice to maji vyresene po svem (poradnou podlozkou).ano, znam specifikaci. Je daleko od reality. Jeste dal jsou ty alibisticke postoje vyrobcu. V zasade jde o obdobu tech dvakrat nadsazenych pozadavku na zdroj u grafik. (Duvod je podobny a celkem jasny.)

LGA2011 neprocházejí skrz desku. Šrouby, které jdou skrz, drží kus plechu se závity, ke kterým se montuje chladič. Tady, si myslím, že je to zřejmé: https://www.techpowerup.com/reviews/Coolink/Corator_D...

Pokud se nechcete poustet do nejakeho ukrutneho OC, tak ta voda to naopak jen zbytecne komplikuje. Ledaze by to PC pouzival netopyr."200 metrový 300 kilový chladič" opravdu neni k nicemu potreba. Bohate staci jakykoli kvalitni ch;ladic (idealne nejaka Noctua, ale ne nutne jen ta) a rozumny vyber GK (MSI........., Asus,..).

Beru K verzi jako trochu do budoucna.. Kartu chci MSI Rx 570 Gaming, takže tam by chlazení neměl být žádný problém.. Jediný záleží na CPU, alespoň myslím..

Ani ke K verzi neni za normalnich okolnosti treba rvat vodu. Na kazdy bezny OC vzduch bohate staci. Opravdu neni treba si to uplne zbytecne komplikovat.(A dalsi vec je, ze problem bude v budoucnu s vykonem GK, rozhodne ne procesoru.)

To já vím ale jde mi o převážení PC v kufru.. Nemám šanci si zahrát o víkendech, pokud si nevezmu PC s sebou.. A protože vzduchové chlazení má těžké chladiče (pokud se vůbec do menší bedny vejde) přidělané k MB, tak se bojím o zničení MB popřípadě jsem četl o pár případech ohnutí CPU z váhy chladiče..

Kristepane jake tezke chladice?! I 14cm Noctua nevazi zdaleka tolik, aby to predstavovalo nejaky problem. Neblbnete. :o)Realne vic problemu muze byt s tou vodou. I bez prevazeni.(PC s tou vyse zminenou Noctuou (940g) prevazim v kufru auta zcela bezne. Jezdim po ceskych silnicich. Jezdim autem s poradnym podvozkem (ne z Francie..). PC je naprosto v klidu. Za tech deset let, co takhle sva PC prevazim NIKDY nenastal v te souvislosti zadny problem.)

Klidne.Pokud uz se nevejde normalni vezovy. Coz mi pripomina dalsi vec: Malou skrin si rozmyslete. Pri transportu to totiz obvykle moc nepomaha, dulezita je spis hmotnost (jde-li o transport autem). Naopak ma mala skrin jiste nevyhody. (Mam ted v PC tri plotnove disky, takze to mam bohuzel otestovane. Case je a vzdycky byla dost velka, ale to nepredstavuje problem.)