» Poradna » Ostatní

Vliv na spotřebu

Dobrý den, když má arduino odběr 5V, jaký vliv na spotřebu má využití 12V zdroje ?Děkuji.

Odpovědi na otázku

"když má arduino odběr 5V" tak to je napetie a nie odber.Odber sa mera v "A" amper, spotreba ma jednotku "W" Wat.Neviem ako to ma "arduino" na vstupe osetrene, ale ked pripojis zdroj 12V na miesto 5V, tak to moze skolabovat.

Je tam 7805, takže si s tím poradí.

Tam bývá LM1117, který má minimální úbytek jen něco přes 1V, takže to funguje od 7V spolehlivě (LM1117-5.0). Ale s 12V si hravě poradí.

https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/Arduino_U... Je to tak. Tahal jsem to z hlavy, myslím, že v první verzi 7805 byl. Možná je na čínách. Ale to je jedno. Kromě vyšší účinnosti to funguje stejně.

Arduino pro mini má ovšem MIC5205 nebo MIC5219 podle provedení (5 nebo 3,3V). MIC 5205 si poradí i se 16V na vstupu, ale zbytečně se tím zvyšuje výkonová ztráta a tím i zahřívání ztabilizátoru. MIC5219 zase zvládne až 700mA (proti 150mA u MIC5205).

Mozno mas pravdu, "arduino" nepoznam.Chcel som chlapca zorientovat v jednotkach, ked uz chce experimentovat.

Spotřebuje pračka víc vody, když ji připojíš tlustší hadicí?

Nespotřebuje víc vody. Ale v tomto případě příkon bude vyšší.Dejme tomu, že to Arduino bere 300mA při těch 5V, to je 1,5W . Lineární stabilizátor, na jeho vstupu 12V. Proud bude těch 300mA+vlastní odběr stabilizátoru, dejme tomu nějaký LowDrop, dejme tomu 1mA. Takže 12V * 0,301 = 3,612W.Něco jiného by to bylo se spínaným stabilizátorem, jsou i přímé náhrady za LM78xx, třeba Traco TSR05, TSR2...malinké kostečky, nepotřebují chladič...paráda s nimi pracovat.

Arduino nemá z 12V lineární stabilizátor!

Píšu o tom níže: má lineární stabilizátor z 5V na 3,3V, ale z 12V na 5V to není lineární stabilizátor

Dodatek: Tak jsem se koukl na tvoje schema a to UNO má lineární stabilizátor. DUO má zase impulsní, takže ono nejde obecně říct "Arduino to má tak a tak". Prostě záleží na tom, jaký je to klon.

Karel: zly priklad "tlustší hadicí" je viac amperov zo zdroje, co nevadiAle miesto 5V dat 12V, znamena, ze pousti do hadice 2.4 x vecsi tlak, co hadice, ani pracka nemusi zvladnut.

Zrovna téhle pračce je to naštěstí fuk, protože ná na vstupu redukční ventil, který tlak snižuje na potřebnou hodnotu a vydrží cca 3x vyšší tlak než samotná pračka...

No dobre, bavma sa o tom co "téhle pračce" je zelena, alebo biela?Chcel som spravne vzdelavat."když má arduino odběr 5V" tak to je napetie a nie odber.Odber sa mera v "A" amper, spotreba ma jednotku "W" Wat."Ze "arduino" nepoznam na ochranu, to na veci napetie/odber/spotreba nic nemeni.Ale ze kritizujes aj moj vstup: Jano | 07. 05. 2019 18:34 Tak so sa divim.Tu neslo ani o pracku, ani o arduino.Tu islo o fyzikalny princip. Ked si to nepochopil, Tvoja vec.

"odběr 5V"? To snad nemyslíš vážně, s takovými (ne)znalostmi chceš něco bastlit?

Např. Arduino DUE používá z 12V na 5V impulsní DC-DC měnič, takže výkonová spotřeba na vstupním napětí příliš nezávisí. Pro napětí 3,3V používá lineární stabilizátor z 5V, ale to se ovlivnit nedá, to už je "vnitřek".

Jo DUE má DC/DC měnič, ale UNO i třeba MEGA mají lineární.