» Poradna » Programy

VLC tmavne obraz

Ahoj.Mám Win 11 origo. V PC mám dvě grafické karty.Primarni RX 570 (hlavni monitor na hry a hlavni plochu, DVI redukce na VGA)Sekundarni GTX745 (telka pres HDMI, kterou pouzivam na filmy a prohlizec)Když zapnu film ve VLC na sekundární monitor, tak v celoobrazovém režimu mi ztmavne obraz, dokud nepohnu myší, kdy se rozsvítí normálně. Jak přestanu hýbat, zase ztmavne. Přijde mi, že se sníží jas. Když to ale spustím na primárním monitoru, obraz ztmavne také, ale s odstíny šedé. Takže film působí černobílé, jak filmy po válce.Ale když film běží ve VLC v okně, tak jede normálně. Ale tím pádem si nevychutnám kvalitu filmu.MPC-HC mi dokonce udělá obraz zeleně a jde jen zvuk, nebo dokonce nejde obraz vůbec a jde jen zvuk. U něj je to buď to nebo to. Nikdy neběží tak, jak má.Měnil jsem minulý rok SATA HDD za M2... Od té doby s čistou instalací tento problém přetrvává. I když reinstaluji PC. Teď mám upgrade na W11. Takže systémem to není.Je možné, že je něco špatně nastavené v Nvidia Experience? Nebo to je prohlížeči, že jsou vadné? KM player jako jediný fachá. Ale nechci ho. Chce se mi zvracet z toho strašného ovládání. Ideálně chci používat VLC. Pro chytrolíny.... Ovladače se mezi sebou nehádají. Zkoušel jsem to i s vyjmutím grafik po jedné a zkoušet, která dělá problémy. Dělá to i v případě, že běží jen RX570 nebo GTX745. A ano, není to upgradem na W11, protože tento problém byl i na W10.Předem všem díky za rady. Pokud jsem nedodal kompletní popis, stačí napsat, doplním. Díky i za případnou trpělivost.

Odpovědi na otázku

Nejspíš jsem narazil na problém. Seriál, který má v názvu 2160p HDR mi tohle dělá, ale film ve 2160p (bez toho HDR) mi jede celkem v pohodě. (VLC přehrál, MPC-HC prostě kravne)... PC mi HDR nepodporuje (podle googlu moje monitory to nedávají). Je možné, že by to mohlo být tím? Případně jak to deaktivovat?

V Nastavení (Systému, Grafiky) vypnout HDR ...

Ano ma to neco spolecneho s HDR. Je nejprve treba pochopit o co jde a jak to funguje . A taky to chce HDR monitor kde to HDR neni pro okrasu, ale neco opravdu prinasi.

O HDR a SDR jsem si něco přečetl. Bohužel se mi to v NVIDIA Ovládacím panelu nepovedlo najít, natož deaktivovat. V systémovém nastavení WIN mi to píše, že HDR mám vypnuté, nemám na to podporovaný HW. Upřímně, je mi jedno, co to přináší. I kdyby mi šel z monitoru vodotrysk.... Je pěkný, co to udělá s obrazem... Ale určitě nejsem sám, co používá starší monitory. A kvůli HDR, které jsem nikdy nepotřeboval, nebudu přeci kupovat 4 nové monitory. :/

Přeci musí existovat nějaká možnost, jak to nějak deaktivovat. Dalo se bez toho žít takových let. :D

Pokud přehráváš HDR video/film na SDR displeji (a systém je nastaven správně na SDR), musíš to nějak vynutit v přehrávači ... aby to "dával" jen v SDR.

Ano, problem bude v nastaveni prehravace, nikoli v nastaveni OS / grafiky.

Ok. Mrknu na to znovu. V tom VLC to nebude tak jednoduché. Dal jsem zobrazit nastavení jako rozšířené (pokročilé) a požadovanou položku jsem nenašel. Zkouším i Google, ale celkem marně.

Výraz vlc vypnout hdr mě spíš odkazuje na systémové nastavení, které vypnuté mám. Win mi to ani nedovolí nějak spustit, protože mám nekompatibilní monitory. Chjo... Tak se v tom jdu vrtat. :D

Instalovat W11 v první den oficiálního vydání... to budeš nějaký profi ajtak nebo nadšenec do technologií, že?

Klasika. Vždycky se někdo najde takto chytrý, co mele úplně z cesty. Tento tvůj "názor" mě nezajímá. Přečti si předposlední odstavec prosím, než zase napíšeš nezajímavou kravinu. Díky. Ušetříš nám všem čas.

Nevím co všichni máte za problémy s Win 11, když je to vesměs přetexturovanej win 10, já 11ku používám už 2 měsíce a až na pár drobností žádný problém.

Asi tak. To bude určitě nějaký týpek co brblal určitě i u Win 10,kdyz se objevili. Prostě nějaký problémy vždycky budou. Ale pár aktualizací a pohoda.

jednoduché, tedy aspoň na W10Instalace ti asi upravila řízení spotřeby > mrkni do ovl. panely>možnosti napájení >upravit schéma a povypínat úsporné blbostiNa W10 mi to fakalo, přesně na tvůj problém.

Díky moc za radu. Ale nepomohla mi. Mám několik schémat.

Úsporné
Vysoký výkon
Rovnováha
Špičkový výkon
AMD Ryzen Balanced

Používám špičkový výkon. Mám tam nastavený akorát vypnutí obrazovky za 15 minut. Jinak všechno možný vypnutý. Akorát v kolonce nastavení multimédia, při přehrávání videa, nastavení: optimalizovat kvalitu videa. Nepomohlo to přepnout ani na vyvážené.

Tam pak musíš v to upravení schématu>pokročilé nastavení napájení>tam bude třeba řízení grafiky tak všechno úsporné pryčv2pokročilé nastavení napájení>nastavení multimedií>při přehrávání videaMožná jsem to nedočetl všechno celé. V jiném přehrávači to dělá také? U manželky to bylo u NB, když měl v háji baterku a nebyl připojen na nap. adaptéru.Po výměně baterie už to bylo v pořádku.

Bohužel pokročilé nastavení v tomto pc nemám. Vím co myslíš. Na předchozím pc mi tohle šlo.

Tady jsem dost omezen zobrazením systému. I přes to, že mám verzi x64 Pro. Ne home.