Vlastníte skříň Fractal Design Define R5, pomoc s výběrem skříně na koberci + CD

Kupuji nový PC a hledám kvalitní skříň, klidně dražší, aby měla pevné plechy a odhlučnění, vrtulky a kabely klidně dokoupím. Cena sestavy je 50.000 Kč + v budoucnu budu přikupovat další komponenty.Problém je, že jsem omezen prostorem, kam skříň umístím. V současnosti mám nízkou skříň s microATX deskou, jenže s ohledem na mé rostoucí nároky musím nově koupit ATX a tedy i větší skříň. A to je kámen úrazu.Na stole skříň stát nemůže, není místo. Nyní je počítač šoupnutý v otvoru pod stolem, jenže vyšší skříň do otvoru už nevleze (výška otvoru 55 cm). Moderní kvalitní skříně jsou vysoké a přišly s trendem umisťovat přední panel se zapínáním, USB a audio *na horní desku skříně*, protože nemám místo, nebudu schopen do ní seshora vrazit flešky a klíčenky s certifikáty do internetbankingu a firemní aplikace (výška klíčenky 9 cm).Řešení:1) hledám skříň do výšky 54 cm, která má přední panel (zapínání počítače, USB a audio přípojky) nikoli seshora, ale na čelním panelu - z boku; možnost vmontovat optickou mechaniku a čtečku karet (2 x 5,25, ideálně ale 3 x 5,25 - uvažuji o dvou mechanikách)2) koupím Fractal Design Define R5, kterou položím na koberec (mezi podlahou a stolem je 68 cm), má sice přední panel seshora, ale flešky tam vrazím, aniž bych si zlomil ruku -> jenže z tohoto výběru se rodí další dva problémy:a) vadí, že skříň bude ležet na koberci a prášit se do ní?b) kdo tuto skříň máte, osadili jste ji optickou mechanikou a čtečkou karet? Ty dvířka vpředu se otvírají sama, nebo musíte pokaždé lézt trapně pod stůl, ručně je otevřít, abyste mohli dovnitř vrazit paměťovou kartu nebo CD/DVD disk?Děkuji za názory, rady a tipy.

Odpovědi na otázku

mám DEFINE R4, přičemž R5 se od ní až tak neliší.Mechaniku tam mám, čtečku karet ne. Dvířka se musí otevřít ručně, mě to nevadí, moc tam nelezu. Mám ji na zemi, dřív koberec, nyní lino a skříni to nevadí. Prach se postupně nějaký nastřádá, jednou za čas zvenku oluxuju vypnutý PC přes otvory větráků.

jo, a kvůli usb pod stůl nelezu, mám na stole tohle:https://www.czc.cz/i-tec-usb-3-0-hub-4-port-...

Na co mít na stole 3 krabičky (USB hub, čtečku, DVD vypalovačka), když vše může být uvnitře skříně? Moje 10 let stará skříň - tohle všechno má uvnitř a navíc má zapínání z boku. Naprosto ideální. Bohužel je microATX, takže jí neůžou použít znovu.

proč tři krabičky? DVD samozřejmě do skříně, protože CD/DVD mechaniku nepoužívám každý den. Ale proč bych se měl shýbat pod stůl kvůli flash disku? U mne se třeba dost cyklují.Proto hub na stole.

Fractal Design jsou nádherné a kvalitní, ale ta dvířka mě přivedou k šílenství, několikrát do hodiny se ohýbat pod stůl, abych otevřel dvířka.... Jak je složité ta dvířka otvírat? Musíš silou, nebo stačí jemně ťuknout?

Corsair by mohl být vaše řešení. Je ale otázka, zda se vám tam vleze vše, co potřebujete. To musíte vědět vy.https://www.czc.cz/corsair-carbide-330r-tita... nebo bez dvířek bigtowerhttps://www.czc.cz/corsair-obsidian-750d-air... nebo standard:https://www.czc.cz/corsair-obsidian-series-4... ale ta má jen dvě 5,25"

dvířka jdou krásně lehce.

R4: ani silou, ani ťuknout ... prostě zlehka "utrhnout". Jsou jakoby lehce "přilepená".

Nějak nechápu to o R5. Má dvířka a ta se otevírají a zavírají. Takže ano, je nutné je otevřít. Sama z mechanikou nevyjedou, mechanika nemá sílu, aby je sama otevřela. Tak to udělané není.Vše co chcete vědět, najdete na Youtube. Je to snad nejrecenzovanější skříň.https://www.youtube.com/watchCo se koberce týče, tak záleží jaký koberec, ale osobně bych se toho nebál. Sám mám Corsair R300 na koberci už roky a nikdy nebyl problém. Kromě toho, když je to takovéto PC, tak tam asi bude určitě nějaký pasivní, či semipasivní zdroj a ten se většinou osazuje větrákem nahoru.No a skříň s panelem zepředu. Hurá do obchodu. Určitě si něco dle vlastních požadavků na komponenty vyberete, ne?

Přijde mi, že ne všechny moderní trendy jsou správné. Výrobci skříní se soustředí na hráče her. Zapomínají na skupinu lidí, která počítač nepoužívá pro zábavu, ale pro práci. Před 10 lety byl výběr skříní mnohem větší. Procházím Alzu a CZC a nejsem schopen nic najít, respektive i najdu (když snížím své požadavky se skřípěním zubů Evolveo R04, SilentiumPC Regnum R61), ale jsou to laciné skříně za pár stovek s nekvalitním oplechováním. Kvalitní skříně od Fractal Design, Cooler Master nebo Be quiet! jsou příliš vysoké, nebo mají přední panel umístěn seshora, nebo mají externí 5,25 pozice schované za dvířkami, které se ani sami neotevřou.Potřebuji pro okamžitý přístup odkryté externí pozice 3 x 5,25 (dvě DVD, jedna čtečka v rámečku) nebo 2 x 5,25 a 1 x 3,5 (dvě DVD, jedna čtečka) a přední panel na čele skříně, pak může být skříň vysoká 54 cm, aby se mi vešla do otvoru pod stolem.Pokud bude přední panel seshora, pak musí být skříň vysoká do 44 cm - abych si nezlomil ruku, když pod stolem budu vkládat klíčenku do USB.S fleškami, klíčenkami s certifikáty, paměťovými kartami, CD/DVD pracuji několikrát za den (jsem fotograf).Současně skříně musí mít kvalitní plechy, odhlučnění, větrání, jsem schopen akceptovat cenu do 5000 Kč.

Koukněte na ten Corsair, viz pár odkazů nahoře. Projděte si jeho nabídku. Corsair dělá slušné skříně.Co se odhlučnění týče.... Jako jo, ale upřímně, když řvou komponenty, tak je odhlučnění stejně na nic a pokud neřvou, tak zase není tak potřeba. Netvrdím, že to nemá smysl, ale není to nic, co bych podřizoval výběru skříně. Kromě toho si můžete koupit desky a odhlučnit si tu skříň sám. Chce to jen trochu šikovnosti a času a peněz navíc (pás stokorun). Nicméně, pokud je to opravdu na práci a atd.. Tak sám říkáte DVD, Blueray mechaniky, asi nějaké HDD a ne jen ssd, že? ATd... Všechny tyhle věci dělají neuvěřitelný bordel, co se hluku týče, takže....

* pár stokorun, nikoli pás.

HDD mám nacpané do:https://www.czc.cz/scythe-sch-1000-himuro-ha...

Jasně, to může trochu pomoci, ale on ty 5,25 sloty nemá nazbyt. Už nyní má problém, protože tam chce nacpat plno věcí.

aha, už koukám, že dvě mechaniky - to se dneska fakt nevidí.

dfg: děkuji za odkaz, Corsairy procházím a vypadá to, že bych kandidáta měl, je to holt o kompromisech. Corsair skříně mají pěkné ohodnocení a co koukám na fotky, s ovzdušněním vnitřku nebude problém. Corsair Obsidian Series 450D - výška 50 cm, takže to bude tip ťop, bohužel jen dvě 5,25 pozice, takže musím buď ubrat jednu optiku nebo čtečku, ach jo AIbert: na Himuro jsem koukal a uvažuji o něm, ale právě ve skříni není moc místo. Koupím sice dva M.2 disky (systémový, pro soubory na stříhání videa), tím ušetřím místo, ale ještě potřebuji grafickou kartu, možná i dvě, Adaptec řadič, bluetooth kartu (tu lze nahradit adaptérem trvale zapojeným v USB), aspoň dvě SSD pro práci a několik harddisků do RAIDu jako diskové pole, nebo několik SSD a šoupnout do hotswap rámečku. I když tohle nakonec asi vyřeším NASem, moc prostor k manévrování nemám. Chápu, že kdo chce nabušený poačítač, musí koupit ohromnou skříň, jenže já naopak potřebuji nízkou skříň...

Fractal má taky verzi Mini:https://www.czc.cz/fractal-design-define-min... pokud to máš na práci a nepotřebuješ cpát dovnitř nějakou nadupanou a topící dedikovanou grafiku, tak by měla plně stačit.

Tam bych se nebál ani té topící grafiky. Ale je pravda, že se tu bavíme tak trochu naprázdno. Nevíme, co všechno chce do té skříně nacpat.

CO CHCI NACPAT DO SKŘÍNĚ: (výška skříně max. do 54 cm <-- výška otvoru ve stolu je 55 cm; pokud vyšší skříň, pak ji musím položit na koberec, což se mi trochu příčí)- základní deska ATX, vybral jsem ASUS PRIME Z370-A (v ní dvě M.2 NVMie SSD, což mi ušetří dost místa)- jednu nebo dvě grafické karty- Adaptec řadič pro RAID 5, 6 nebo 10- uvažoval jsem o zvukovce, ale tu jste mi ve vedlejším vláknu rozmluvili :)- chtěl jsem TV kartu (ale ta není zásadní)- Thunderbolt karta- Bluetooth karta na myš, klávesnici a sluchátka (asi lze nahradit trvale zapojeným adaptérem v USB na zadním panelu)- CD/DVD mechanika- Blu-Ray mechanika (chtěl jsem samostatně, asi budu muset ustoupit)- čtečka karet- hotswap rámeček pro diskové pole SSD pro práci, nebo místo toho několik HDD (vidím to aspoň na 3, nebo 4 disky)- HDD obalit do Himury, na to ale nebude místo, chlazení a odhlučnění musím pořešit jinak

https://www.alza.sk/be-quiet-pure-base-600-ci... Túto máš bez dvierok a USB šikmo. Akurát je na objednávku.

Ano, ta skříň vypadá velmi dobře.. Ovšem je tam jeden háček. V popisu jest psáno, že má 3x5,25 pozice, ovšem já tam vidím jen 2x5,25. Tazatel chce 2x mechaniku + 1x čtečku karet..

Na tu jsem koukal, dobré plechy, šikovná správa kabelů, ale je vysoká 50 cm a USB konektor je nakolmo, mám klíčenku s certifikáty dlouhou 9 cm, je riziko, že skříň šoupnu do otvoru pro PC a klíčenku tam nebudu moct pod stolní deskou zasunout :(

Já ji mám z CZC a v pohodě a mají tedka i na skladě:https://www.czc.cz/skrine/produktyAkorát že já ji chytil ještě za menší cenu loni. U ní ale bacha na zdroj, standartní zdroje mají kratší napájení 12V P4-connector pro cpu (500 nebo 550mm) a s tím se z pravého boku (tam je soustředěna v podstatě kompletní kabeláž) nedostanete na napájení CPU. Měl sem Seasonica a musel kvůli tomu pryč. Dal sem proto B-Quiet! zdroj s delším napájením a parádička, chrochtando...

Mám Fractal R5 a ta je de facto skoro stejně vysokáZdroj Corsair RM550x - kabeláž naprosto v pohodě i s tím kabelem pro napájení CPU

Mam R5, pred tim jsem mel R3. Mechanika ty dvirka podle me neotevre, ale nikdy jsem to nezkousel(mechaniku jsem uz par let nepouzil a ani nevim, jestli ji tam jeste vubec mam). Ad koberec... Zdroj muzes umistit tak, ze nasava vzduch zespodu, nebo ze skrine. Jestli ho das vetrakem nahoru, tak neni co resit. Vetrakem dolu to muzes dat pokud neni koberec moc vysoky(a nezapadnou do nej nozicky). Akorat jednou za cas budes muset vysat filtr(vyndava se jednoduse vysunutim). Pokud jde o predni dvirka, tak tam je vzduch nasavan z boku, takze koberec nevadi. Jsou tam vsude celkem dobre filtry, takze ani po nekolika letech pouzivani jsem nemusel vysavat vnitrek. Staci obcas vysat ty filtry. Jo a taky je hodne siroka, takze se do vetsiny "pocitacovych stolu" nevejde ani na sirku.

Nehrozí, že koberec začne hořet, nebo nezmění barvu? Mám hodně světlý koberec. Všiml jsem si, že se pod skříně prodávají plastové podložky, mají nějaký smysl?Jo zapomněl jsem napsat, že máme doma batole, kočku, morče a želvu Soužití zatím v pohodě, ale o foukající bednu na koberci můžou projevit zájem, vysavače se třeba bojí.

Koberec horet nezacne, jenom se tamtudy nasava vzduch do zdroje. Ale jestli tam nebudes mit nejaky extremne topici procesor a graficke karty, tak klidne namontuj zdroj obracene(aby tahal vzduch ze skrine) a pak koberec resit nemusis vubec.

Pokud použije pasivní nebo semi-pasivní zdroj, je dokonce obrácená možnost trochu lepší volbou. Když se větrák ve zdroji netočí (nebo tam ani není), teplo samo stoupá nahoru. Pokud je tedy zdroj opačně, jde z něj rovnou pryč. Pokud je normálně, má to těžší, protože se musí protlačit ven přes všechny součástky ve zdroji a vylézt zadem. Což je trochu obtížnější cesta než když jde rovnou nahoru.

kočku mám taky a skříň PC ji absolutně nezajímá. Vysavače se bojí taky.

Zalezi na tom, jaky koberec to je - resp. jak ma vysoky vlas. Nozicky jsou asi 1.5cm vysoke a zdroj taha vzduch zespoda. Prachu se bat treba neni, je tam filtr. Nebo pokud se nebojis zaruky (a copak se muze porouchat na skrini), tak se daji nozicky nahradit za kolecka a ma to i dalsi vyhody, krom toho, ze bude bedna o trosku vys nez je koberec.DVD v tehle skrinich mam, ctecku karet nikoli (nepouzivam). Dvirka skrine fakt nemaji zadne servo ani senzory cteni myslenek, takze ano, je treba je otevrit rucne, kdyz bych tam chtel vlozit DVD nebo treba SD.FD skrine pouzivam poslednich asi 8 let, mam tri (Core1100, 1x DefineXL, 1x DefineXL R2) a tri dalsi jsem poridil pribuznym (1x DefineR4, 2x DefineR5) a ikdyz mi prijde, ze kazda novejsi verzi je malinko osizenejsi plech, ale na druhou stranu je to porad spicka a v kazde novejsi verzi jsou nove vychytanejsi veci - treba dvere se zamenitelnym otviranim, lepe poresena mista pro ventilatory, dodatecne uchyceni pro 2.5" SSD, lepe pristupne filtry.

Když už si kupujete PC za 50k a nevejde se do blbého stolu tak co takhle vyměnit stůl?

Také nechápu, proč se snaží napasovat moderní PC do nějakého nesmyslně nízkého stolu. A už vůbec nechápu, proč kouká na R5 a nadává na ni, když logicky potřebuje něco s panelem vpředu.

WiQiX : myslím, že na Fractal Design nenadávám, už v úvodu jsem je ocenil a chápu jejich kvality (plechy, odhlučnění, správa kabelů). Vybral jsem ji jako možného kandidáta, protože ji všichni doporučují a píšou se o ní všude opěvné recenze. Jen mi do hlavy nelezou přední dvířka, která prostě mě konkrétně asi nebudou vyhovovat. Jinou skříň - stejně kvalitní - hledám. Dostal jsem tu tip na skříně Corsair. Děkuji všem za dosavadní rady a tipy.

Tak vybírej skříně podle svých potřeb.Vzhledově podobné skříně jako R5:Corsair 330R Carbide SeriesBe quiet! SILENT BASE 600Be quiet! SILENT BASE 800Be quiet! DARK BASE 900

A co je s dvířky? Já mám R3 a dvířka jsem neotevřel ani nepamatuji. Pokud ti vadí, no tak se stále dělá hromada skříní bez nich.

Odpovím, abych se vyhl diskusi vedoucí tímto směrem. Protože stůl mám za 90k (je propojen s knihovnou, sám o sobě nelze vyměnit, musel bych znovupřestavět celý korpus) a v ostatních parametrech mi vyhovuje, vytvořil jsem ho na míru speciálně pro svou práci. Jen mě při návrhu stolu nenapadlo nastudovat problematiku základních desek a skříní, prostě jsem vycházel z velikosti současného počítače :( Teď sestavuji PC, přečetl jsem si články o jednotlivých komponentách, dal vše dohromady, a - zarazil se na skříni....

Motorová pila umí lecjaké divy.

Ak by bol problém len s dvierkami, tak pri Fractal R5 ich môžeš odmontovať, vyzerá to dobre aj bez nich. Čo sa týka USB, vytiahneš ju cca 3cm z nábytku a máš prístup ku usb. A čítačku môžeš použiť externú.

Byla by možnost ten prostor vyfotit a hodit sem odkaz? Než takovýdle koketování. Určitě by se líp zvažovalo než si domýšlet cosi...

Nevymejšlej kraviny a kup tuhle bednu.. Mně se líbí.. je to prostě elegantní kousek.. https://www.alza.cz/corsair-330r-carbide-seri...