» Poradna » Počítačové sítě

Vlastní testovací síť ve Virtualboxu - jak na to?

Zdravím všechny,strávil jsem nad tím asi polovinu dne, prošel nespočet videí a dočasně zkoušel vytvořit vlastní síť ve Virtualboxu pomocí ip, ale už si vůbec nevím rady.Situace je taková: Ve Virtualboxu bych potřeboval vytvořit vlastní testovací síť, která se bude skládat z routeru a dvou dalších PC v síti (PC1, PC2), všechny mašiny s OS Linux. Nejlépe aby síť fungovala jako interní, abych něco nepokazil ve své vlastní síti.Mohl byste to někdo vzít trochu více detailněji? Tzn. - jak mít nastavené síťové karty na Routeru, PC1 a PC2Trvale přes konfiguráky:- přidělení konkrétních IP adres síťovým rozhraním- IP routing- Forwarding- DNSDěkuji mockrát.

Odpovědi na otázku

Hochu si amater ani to neskousej di k odbornikovy

možná projdi tohle:http://www.brianlinkletter.com/how-to-use-virtualbox-to-...

Díky. Konfiguraci jsem měl nastavenou stejně, ale možná se mi vloudila chybka v routovacích tabulkách. Každopádně díky všem.

Pokud si vzpomínám, virtualbox to má vyřešené intuitivně. Jestli chápu dotaz, problém je v konfiguraci samotných virtuálů. A na to bych asi doporučil vrhnout se na studium sítí jako takových, a nekomplikovat to dalšími složitostmi. Tj. pro začátek vzít switch, raspberry, PC a notebook, a pohrát si s tím fyzicky - tím se eliminují problémy na straně konfigurace virtualizace.

Síť pro virtuální počítače (včetně DHCP, NATu a t.d.) nastavíš ve VBoxu, vybereš jestli a jak bude která síť oddělená od fyzické sítě a nějak ji pojmenuješ. Nastavení je schované pod nabídkou Soubor - předvolby - síť.V nastavení virtuálních stroů pak volíš která síťovka bude připojená do které sítě.

Jdeš na to dobře, zkoušej a dělej chyby v testovací síti. Ale radit ti, jak si nastavit vše od píky (topologii sítě/IP adresy, routovací tabulky a následně služby jako DNS, DHCP a to vše nejdříve pro IPv4 a poté pro IPv6) tady nikdo nebude, začni studovat, nastav si dva stroje na nějaké lokální síti na IPv4 (192.168.xxx.xxx nebo 10.xxx.xxx.xxx) začni pingem (ICMP) a studuj a uč se. Dobré místo kde začít je (třeba) tady:https://en.wikibooks.org/wiki/Linux_Networking

Ide to spravit, riesil som nieco podobne na testovanie BGP routovacieho protokolu pomocou 6 virtualych PC na jednom hostujucom PC. Pouzil som staticku konfiguraciu sietovych rozhrani. DNS som nepotreboval.