» Poradna » Windows (a jiné OS)

Vlákna v OS

Zdravím,mám takový dotaz ohledně vláken v operačních systémech. Zajímalo by mě proč se vlákna používají v současných moderních OS? děkuji za odpověď

Odpovědi na otázku

"Vlákna" v OS se používají nejméně 40 let ... je to součást jejich funkce.

Domácí úkol?

Protože éra jednoprocesorových počítačů už skončila, pokud chceš využít plný potenciál dnešního hardwaru tak ti nic jiného nezbývá.

Ale houby, vlakna se pouzivala i v ere jednoprocesorovych pocitacu. Dokonce i predtim, v minule ere viceprocesorovych pocitacu.Duvod je celkem jednoduchy - cekani na I/O operace. V beznem programu jedno vlakno vetsinu casu na neco ceka - klavesnici, disk, sit. Rozdeleni programu do vlaken umoznuje zaroven cekat a zaroven delat nejakou jinou cinnost, treba prekreslovat obrazovku (mirne zjednodusene).

Důležité je neplést si vlákna a přerušení.

Preco boli donuteni vyrobcovioa SW pouzit vlakna a procesy v beznych PC to, co v high end bolo uz najmenej od roku 1964, e spotrebaVykon zdvojnasobym bud zdvojnasobenim poctu jadier a na to optimalizovanym SW(ak nema ani vlakna ani procesy nemoze byt optimalizovany na multijara, ale ak ich ma nemusi byt este optimalizovany), alebo zdvojnasobenim frekvencie, lenzepre CMOS platiP=nCU^2*fP- spotreba a tym miera zahrievania san- pocet tranzistorovC-parazitna kapacita dana vyrobnou technologioui U-napajacie napatie f- pracovna frekvenciaa pre stabilnu prcau plati U=kf, kde k je konstantaP=n*k^2*C*f^3 teda zdvonasobenium frekvenci zvysime spotrebu 8x a len poloivicu CPU su styrio jadro, cize pri zvyseni poctu jadier z 4 na 8 zvysime spotrebu len o polovic, teda 1,5x na rovnakej technologii A technologie su na hrane. pri 22 nm bola hrubka izolacnej vrstvy z SiO2 o rozmere dlzky jednej molekuly SiO2 (sirka a hlbka su mensie ako dlzka). A dlzka tranzistora je tusim 22 dlzok molekul SiO2 a teda pokles parazitnej kapacity je ovela m,ensi ako skor s prechodom na novu technologiu, tak sa "obchadza" fyzika. jeden atom Si ma polomerr okolo 0,1 nm a mi robime tranzistory s dlzkou 10 nm - teda 100 atomov. Z toho vyplyva cena tovarne v roku 1999 bolo 1,9 mld. USD a dnes je to 18 mld. USD. Problem je,ze nie su ludia, co by pisali dobre pararelne programy Parallel programmers not prepared for the glorious revolutionBy Wily FerretTue Nov 27 2007, 12:28INTEL RECKONS barely one per cent of software programmers are prepared to face the challenge of parallel programming, which the hardware giant (unsurprisingly) reckons is the future of development.http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1026585/pro... a Ukázat celý příspěvek

Ano domácí úkol :D děkuji moc za odpovědi :)