» Poradna » Programy

Vista za trest

Ze spolehlivých zdrojů jsem se dozvěděl, že už nebude možno koupit počítač a specielně NB s jiným O. S. ! Acer prodává notebooky, do kterých se bez drastických zásahů do BIOSU nic jiného, než Vista nainstalovat nedá a dealeři Lenova (Thinkpad) MUSÍ POVINNĚ, pokud nechtějí přijít o licenci, prokazovat, že NB prodali současně s Vistou!!! Mně se podařilo ještě na poslední chvíli koupit NB ASUS, ke kterému jsem prodejci dodal instalační CD Mandrivy. Podle mne jde o hrubé porušení zásad svobodného trhu a situací by se měl zabývat antimonopolní úřad. Co si o tom myslíte vy? A co říkáte na to, že Mrkvosoft potají upravuje XP a Visty pomocí automatických aktualizací tak, aby nad vašimi počítači získal kontrolu?

Odpovědi na otázku

Nevím,zda je to pravda s těmi NB,ale s tou kontrolou nad PCčkama si myslím,že je to"kachna" a veliká!!

Už byly do microsoftu odesílány údaje o počítači pokud jsi odmítnul instalaci WGA, takže bych se vůbec nedivil, kdyby došlo i k tomuto.

Hehehe, jak asi, když Centrum zabezpečení, automatické aktualizace, IE, Win Media Player a Outlook Express vůbec nemám nainstalované? Už jsi někdy něco slyšel o nLite a Keriu? Na internet lezu pouze přes Linux, widle to neumí, protože nemají vůbec nainstalované síťové ovladače! Záplaty jsem sáhl jako rollup z gigamanie a integroval jsem je do instalačního CD, navíc je mám jen do 31. 12. 2006, takže nějaké šťourání v PC od soudruhů z Redmondu a jejich tuzemských kamarádíčků mi nehrozí. A na Linux jste, blbečkové, krátcí!

Však já mluvím o obyčejných ne-n-liteovaných widlích.
Ale to s těma ovladačema je fikané

Proč se používá termín "kachna", nebo spíš "novinářská kachna"?

Myslet znamená houby vědět! Běž si zkusit koupit Thinkpad, nebo Acera s win XP a uvidíš!

Už jsi viděl malou kachnu.

Nevim jak BIOS souvisi s instalaci OS... Kdyz budete chtit notebook s jinym OS urcite vam ho radi prodaji, jinak by byli sami proti sobe. Musite si o to jen rict a kdyby nahodou nechteli tak budou mit proste smulu.
K tem tajnym upravam systemu - neverim ani nahodou. Neco takoveho by se nedalo utajit a odhaleni by zpusobilo MS vic skody nez uzitku.

Naprosto není nutné dělat žádné zásahy do BIOSu, natož drastické.

Original Equipment Manufacturer (OEM) Activation ? A Vista installation with OEM Activation is what you would receive from Dell (or another OEM) when your purchase a computer with Vista pre-installed.
OEM activation uses a special BIOS marker that is pre-loaded by the OEMs. It will never need to activate with either Microsoft or a KMS.
If you reinstall the OS with media that came from the OEM for your computer, that will also result in an installation that never needs to be activated.
If you reload the machine with a volume license image, then it has to be activated using MAK or KMS.
Activation Hardware Tolerance
OEM versions of Windows Vista are BIOS bound. Each system generates a signature based on the BIOS checksum and the OEM activation key. If the BIOS is changed (the motherboard or system BIOS is replaced), the system is considered out of tolerance and must be reactivated.

BIOS s instalací Visty souvisí docela dost.OEM výrobci totiž mají upravený BIOS tak, že Vista nevyžaduje aktivaci. Mimoto, výrobní číslo disku (11bodů) a BIOS (9bodů) jsou rozhodující pro identifikaci počítače Vistou.

Vetsi blabol pane chytrej, jsem za posledni dobu necetl...a mimochodem Lenovo je jedna z mala firem ktera podporuje Linux, takze tak 8-)

Jo, co bylo včera, není dnes. V Číně se možná NB Lenovo s Linuxem a bez vist prodávají, ale u našich dealerů je Vista POVINNÁ, jinak jim hrozí okamžitá ztráta licence!

to se udělá jednoduše, od ledna se přestanou dodávat OEM verze XP a výrobci NB přestanou vytvářet drivery pro XP na notebooky, už jsem se s tím u jednoho ACERA setkal.

Takže pokud si koupím nové PC a chci používat pouze Linux tak si musím koupit VISTY jinak mi PC neprodají??To se začnou prodejcům sakra plnit kapsy.
Takovouhle píčo.inu by snad nenapsali ani v Blesku a to je co říct.

Áno, je to úplná pravda. A nielen to. Jeden pán John z Minesoty si odmietol nainštalovať do notebooku vistu a celá jeho rodina do týždňa dostala žltačku, ďaľšia žena Xoxonia z Burkina Faso si odinštalovala z PC vistu a nainštalovala tam linux a za tri dni si zlomila ruku, istý pán Krímeš z Maďarska iba uvažoval o tom že si nekúpi PC s vistou a v Puste ho napadol divoky stepný klokan. To je len zopár prípadov pre tých, ktorí neveria pravdivým slovám Krakonoša.

... a proto opiš 100X:"VISTA je na hovno" a rozešli to elektronickou poštou nejméně 10 lidem, jinak tě stihne cholera, mor, žloutenka a jaterní cirrhoza.

Ano a pokud to neudělá bude mít v posledních dnech života blbou náladu a nebude vědět proč.(zejtra pozejtří ....)

Už jsem se na to ptal, ale nikdo mi neporadil.Mám nový NB od HP DV6590ec a jsou na něm original VISTY, který tam ale nechci.Udělal jsem si zálohu kdyby náhodou a chci tam dostat XP.Když nabootuju z CD Xp, tak mi to nenajde žádný Hdd a tím pádem nemůžu nainstalovat žádný operční system.Poraď te mi někdo co stím mám udělat, pokud to opravdu není zakázané někde v biosu.Dík

To s tym nema nic spolocne,nerobte tu paniku. Asi mas SATA disk,tak cez F6 daj ovladace.
OEM vyrobcovia do BIOSu implementuju SLIC tabulku a na zaklade toho tam ide Vista s OEM key.
Takto upraveny BIOS absoltne nebrani instalacii ineho OS.
Ak to tam niekto nechce,tak nech si jednoducho flashne novy BIOS zo stranok svojej MB.

Jednoduše??? Hohoho....Zkoušel jsem flashovat Asus desku dodávanou pro HP biosem Asus a co mysliš, že se stalo? Stalo se hovno, přestože desky jsou naprosto identické.

O.K. mam SATA, jak tam mam dostat ovladace, kdyz mi to porad hleda jen disketovou jednotku, kterou ten NB bohuzel nema.

Tak buťo zavolej na hotline MS nebo zkus nainstalovat nějakou distribuci linuxu.

Na hotline mu poradí, ať si tam dá Vistu. XPčka jsou zastaralá, protože instalátor vyžaduje floppy mechaniku.
Leda si kup floppy mechaniku do USB. Ale tím nLite by šel asi integrovat ovladač do CDčka, ale nezkoušel jsem to.

Este by si mohol v biose skusit vypnut SATu a nainstalovat ten win tak, v pripade ze vypnes SATA tak sa ten disk tvari ako IDE, a hned ako budes mat win, tak uz mozes doinstalovat ovladace na SATA z cd co bolo (malo byt) k NB, pripadne stiahnes z netu

Bios jsem prolezl celej, ale nic takovzho tam neni.Dokonce i vyrobce udava to co rikas a ma na strankach obrazky jak se to ma udelat,ale v tomhle biosu to neni.

Welcome to Flame War !!
je to naprosty a cisty "Fake" *LOL*

Nikdo ti totiz nemuze nutit neco, co sam nechces. Cili to by bylo ciste poruseni zakona a to si ani Redmond nelizne. Ja osobne bezim take na Linuxu a nemam zadne problemy

Myslim si, ze takhle to presne je. Samozrejme je mozne upravit BIOS tak, ze Visty nevyzaduji aktivaci, ale rozhodne by to nemelo vadit pri instalaci XP. Pokud je v notasu SATA disk, je akorat nutne bud zapnout jeho emulaci pres IDE, nebo si pujcit (koupit) USB Floppy mechaniku a natahnout tam pres F6 driver. Je ale samozrejme nutne vedet, ze XP budou chtit aktivaci (pokud jsou legalni). Navic... podle vyjadreni MS lze u notebooku s Vistou provest tzv. downgrade na XP. Akorat je nutne si to vytelefonovat...

Tak se nevztekejte. Navic nevim co resite - Visty jsou v poho

Ano. downgrade je možno provést, ale je to o nervy... Kolegu málem odvezli...