» Poradna » Programy

Vista 32 bit+Linux Jak na to?

Dobrý den, doufám že mě tu IT experti neumlátěj, mám mírně hloupý dotaz.

Mám Vista 32 bit, 4 GB RAM, core 2 duo 2.5, HD 500.
Chtěl bych zkusit Linux, tak jak na to?
Stačí ho vypálit na DVD R+, nebo musím mít DVD RAM?Co s tim bootovánim?Ztratím data?Moc tomu nerozumím, porďte.

Za případné odpovědi vám děkuji a přeju nhezký den.

Odpovědi na otázku

stiahni si live distribuciu a napal na dvd-r alebo dvd-rw, potom to nabootuj z dvd mechaniky a hotovo... na otestovanie ti to bude stacit ale bude to pomalie ako z HDD.
odporucam opensuse 11.0 s KDEckami

na osahání stačí ta LIVE distribuce 32 bit KDE rozhraní mirror.karneval.cz ... nebo 64 bit mirror.karneval.cz ... bude to sice velmi pomalé, ale na zkoušku bez instalace to stačí. Zde mirror.karneval.cz ... najdeš ostatní Live distribuce a další soft, zde mirror.karneval.cz ... pak najdeš plné distribuce k instalaci.

da sa aj tak, alebo mozes vyclenit kusok disku-dalsiu particiu kam ho nainstalujes.
Inak ja pripadne doporucim Ubuntu

To sem zase já, tak vidim že to neni zas tak těžké díky za rady.Našel sem slax, co mu řikáte, je v češtine takže paráda.Mám ho zkusit a pak třeba i ty ostatní co doporučujete?

vypálil sem ISO obraz SLAX na DVD+RW, ale nefunguje mi bootování a píše mi to že to ma zkusit hodit na Hard Disk nebo co ale mam jen ten ISO obraz a píše mi to že to nenašlo soubory že asi používáms tarý nějaký hdsc nebo něco takovýho :////Poradte, díky.

Hmm píše mi to že asi používám nepodporovanou bootovací mehcaniku nebo co, že to mam zkopírovat na SATA, nevim co s tim :(( mám to šoupnout na flashku?

zkus tohle:
www.pclinuxos.cz ...

to zatím nastartovalo prakticky všude (pokud teda nemáte starou popelnici se 128MB ram), je to hezky česky a vše funguje hned (včetně flashe na webu atd.)

Dobře zkusím to, děkuji.

slax nie je distribucia zrovna najvhodnejsia pre zaciatocnikov. skus siahnut po niecom jednoduchsom, opensuse, pclinuxos, ubuntu a podobne. vsetky maju live verziu

" slax nie je distribucia zrovna najvhodnejsia pre zaciatocnikov. " To teď už vím
Ještě zkusim slax z flash paměti a pak zkusim pclinuxos tu českou verzi co mi doporučil THC.

a taky ten opensuse, ten taky vypadá dobře

lol ten slax nefunguje

Pridal bych Mandrivu 2008. A z Live CD Te to prestane bavit. Na vetsi hratky bych nekde vystrachal jinej starej HDD a instalnul to na nej. Pokut zaroven odpojis svuj stavajici, muzes pokusnicarit dost "bezhlave" a nebat se o data. Na pokusy mam PC se "supliky".

To neni nic pro mě...normálně zkusim bootovat z CD, kouknu se v čem je to lepší než windows, jak je to rychlé a uvidim a mě to stačí Ted stahuju www.pclinuxos.cz ...

osobne som nainstaloval linux manzelke a to jedine preto, ze nechcem kazdu chvilu riesit adware, spyware, virusy a podobne. ine vyhody su zanedbatelne

vypálil sem ISO pclinuxos...bootuje to, objeví se mi menu, dám CD live, bootuje bootuje a najednou chyba že nemam nějakej job control a že je vypnutý nevim co to je....:(

Unable to mout live cd....bla bla bla....limited shell.....blabla
Co s tim?mám tam dát nějaký příkaz?

/initrd/bin/ash: can't access tty; job control turned off

to mas z toho, ze skusas vselijake jebnute distribucie

stiahni si 32bit Live CD KDE4 (644 MB)

software.opensuse.org ...

pocuvaj a co mas za mechaniku a pripadne konfiguraciu pocitaca ? nemas nahodou viac mechanik alebo sata mechanik ?

můj PC

www.agen.cz ...

zkusim stáhnout jinou distribuci

hm, s tou sata mechanikou mozu mat starsie distribucie problem. skus to opensuse je to dost nove.

nieco som nasiel, skus pridat do bootovania volbu (ked je volba v menu, tak to normalne napis, malo by sa to zobrazit niekde na obrazovke, podla distribucie kazda to ma inak)
pci=nomsi

welcome to linux hehe

lists.opensuse.org ...

Stahuju opensuce, když nepude zkusím to, co jsi mi poradil a uvidím, každopádně ti a vám všem děkuji za pomoc

Ještě jedna věc.

Step 3: Setting up your disk

Now YaST will set up your hard drive settings. If you have another operating system installed on the computer (for example, Microsoft Windows or another Linux), YaST will resize that operating system so that it still on your computer, but has enough room to install openSUSE 11.0.

Přiznám se moje angličtina není moc dobrá nerad bych ztratil data, takže až podle manuálu en.opensuse.org ... budu u kroku 3 co mám vybrat?Mám 500 HDD a mám na něm dvě třetiny volného místa...

Protože nevím co s HDD stane když ho rozdělím.

to asi nemas live cd ale instalacku. live cd si stiahni

No to já sem jenom dopředu se ptal, protože to je v návodu instalace live cd, ale mam jiný problém...vůbec mi to nebůůůtuje, takže zatim na to kašlu až se budu nudit pokusim se znova zkusit linux

co ti to pise ?
skusa si to pci=nomsi ?

Černá obrazovka čekal sem 5 minut pak sem vyndal DVD a naběhly windowsy, takže to vypadá že je to blbě vypálený

Já ti můžu doporučit Ubuntu a openSUSE.....SUSE jsem viděl sice jen naoko, ale vypadal hezky a Ubuntu sám používám a jsem spokojenej...jinak tobě může do oka padnout něco jinýho, ale na začátek bych vyzkoušel nějakou známou distribuci, např. Mandrivu, Fedoru, openSUSE, Ubuntu, apod.

No ten suse právě s tim mam problémy......celej den se pokoušim spustit jakýkoliv live cd linux a nedaří se, mam nový počítač, tak nevím, kde může být chyba, vůbec netuším, ale já na ten linux kašlu vrátim se k tomu až se budu nudit.

chyba zrejme bude niekde v nastaveni tvojho HW, mas tam nieco velmi nestandartne. linux mava velmi casto problemy s hw