» Poradna » Programy

Vista - jak to bude ?

Úplně to vidím, jak to zase Microsoft úspěšně zesložití. Kam se dalo dostat ve Win9x/Mena tři kliky, v XP na šest kliků, tak ve Vistě to bude na dvanáct kliků. Přesně ve stylu :"zaměstnanci lesní správy provádějí těžbu dřevní hmoty" nebo "provedl vejití dveřním otvorem" .Už XP mě nevýslovně prudí "úložištěm" a podobnými slovy. Na úložiště jsem obzvlášť alergický,znám už jen tři výrazy, které mě vypruží víc : žízeň, Andrej Čikatilo a Jiří Paroubek .Vsadím poslední halíř, že pokud budete chtít odstranit atribut Jen pro čtení, tak to bude ve Vistěvypadat následovně : klikneš pravým myšem třeba na jpg, vyleze nabídka ( budu pro stručnostuvádět jen přímou cestu bez podnabídek ) : Správa obrázku - Spravovat obrázek v tomtouživatelském profilu - Převzít automaticky práva pro každý obrázek se stejným názvemv tomto umístění - Případné změny provést okamžitě - Po provedených změnách zobrazit obrázek -Změny v nastavení obrázku ponechat i po restartu - Po provedených změnách uložit obrázekdo stejného umístění v aktuálním úložišti - Obrázek budete moci po provedených změnách dáleeditovat atd ... bla bla bla, až nakonec vyskočí volba Zrušit atribut Jen pro čtení ( místo každépomlčky dosaďte jeden klik. Takhle to podle mně dopadne a nebudu možná daleko od pravdy To už bych měl dávno pěst v monitoru až po rameno .Takže hastalavista Vista, co bude moje srdce chabě tlouci a v žilách kolovat laciným alkoholemzředěná krev, tak zůstanu u Méčka ( jak už název napovídá, tisíc let vydrží ... )

Odpovědi na otázku

ještě, že mám tak mizernej PC, že tam víc jak 98 nejde

Já mám zase tak dobrej PC že WIN98 už by mi ani nejel

Ahojík Fuente, taky zůstanu na MEčkách....svých předělaných. Gates je najivní cip, kterému to ale furt prochází a vychází - to víš, volů je na zemi většina a volů, co se zase dají zmanipulovat ještě více....  viz...neběželi by reklamy, které mnohdy nabulíkojou lži. A obrana proti tomu ? Žádná. Jedině vypnout TV. Tak samo jeho sračička Vistička....neboj, debilové se najdou a uvěří, že "je to rychlejší"

a s lepsim pristupom na internet

jako ja nevim na kolik % je vista hotova (beta1), ale ted sem se na to dival a je to to samy jako v XP ... mimochodem ten prispevek pisu z Vista ... >D

tak ja sa osobne na Vistu velmi tesim, bude to snad prvy skutocny OS(nielen od MS). najviac ma zaujimaju dve nove technologie:1, monad(msh)2, winFS1, monad - bude plne objektovy, zalozeny na .NET frameworku(cize ziadne textove streamy vstupujuce do pipe, ako to pozname z Unix(Linux) systemov). pokial budes chciet, nemusis sa GUI ani dotknut a vsetko urobis cez shell(uz nebudu moct Linuxaci volat win userov klikaci ). vystup mozes presmerovat do (x)html, xml, xls, doc, txt... .2, winFS - co som cital, tak bude mozne priamo z msh pouzivat SQL prikazy(uplna parada), sice mi to CEO Microsoftu pre Cechy a Slovensko nepotvrdil, ale docital som sa to na nejakom blogu, venovanemu Longhornu. aj ked jeho implementacia nebude v prvej Viste, pockame si(alebo nahodime betu). tu su nejake linky:1, vseobecne Longhorn: http://www.pcspace.sk/software/index.cphp, Monad: http://download.microsoft.com/download/1/8/f/18f8cee2-0... , winFS: http://www.c-sharpcorner.com/Longhorn/WinFS/WinFSDataM...

Ja jsem se upřímě na Longhorny těšil, že si je KOUPÍM, ale ted ? Ted to přejmenovali na Vistu a to se mi nelíbí, taže zůstanu u svejch win2000

mne sa tiez moc nazov Vista nepaci, ale nevadi, premenujem si na Longhorn-IgorK.

heje to tvé SQL a winFS vypadá zajímavě, ale upřmě mam z winFS strach. Ted jsem si v klidu napdal po spadnutí : recovery files a bylo mi fajn. Případně nabootoval live distribuci lunuxe a data byla zpět a bylo mi fajn .....ale s winfs?

bojis sa prave toho, coho sa treba najmenej obavat. winFS bude databaza, cize urobis si normalne zalohu databazy a si v poho. napalis jeden file na DVD a oleee.

 slyšel jsi někdy o tom že HDD má asi 200GB a DVD max 18(a to ho musíš vytunit z obou stran, a obou vrstev), a krom toho: některé své věci mam na 6ti CD(!)(kopije) na zálohy jsem patanoidní, ale nemužu říct, že by se mi ještě nic neztratilo ...

vsak ja ani netvrdim, ze to musi byt jedno DVD, ale ze to bude jeden file(bude sa to vsak dat urcite rozdelit do viacerych databaz(files): system, games, films ...) .  pokial nie si blazon, tak zalohovat budes len podstatne data, takze aj jedno DVD bude stacit.  ostatne chujo^iny ako filmy a games napalis zvlast.

S s tim uložištěm jě to pravda, XP nemam ale jsou tam strašná slova :D ono i na dvoutisíckovách.. když se mi to pravidelně ptá jestli chci počítač zapnout ted nebo pozděj (provděpodobně tam má být restartovat a ne spustit) (teda tohle je problem instalace nikoliv windows..)

Chlapci nič v zlom, ale ja som spokojný s XP, aj keď pod DOSom bolo jednoduchšie preinštalovať systém - SYS A: C: a teraz je to tak na 4 hodiny sedenia za počítačom. Na ME by som neprešiel, pretože nemá NTFS. Nie že by som NTFS tak naplno využíval, ale určite je to lepšie než FAT 32.Chcel by som sa opýtať, že čo vlastne znamená WinFS? Viem, že to nie je Windows File System, ale tie dve posledné slová sú iné, takže ak by ste mi napísali aké, pretože keď som o tom prvý raz čítal, tak som sa čudoval, že to neznamená Windows File System, ale niečo iné. V každom prípade, keď som čítal, aká metaštruktúra databázová nás to čaká, tak mi točilo žalúdkom. Veď NTFS je celkom fajn a oni to chcú posrať nejakým "super" systémom, ktorý nie je ani vyladený. Pripadá mi to ako keď sa narýchlo odštartoval FAT 32, lebo disky už boli príliš veľké.

IgorK alebo kto tu písal, že nie je problém, keď spadne WinFS. Ja to tak nevidím. Tak či tak bude niečo, čo na disku ostane (nebude to v zálohe) a to som zvedavý, či to niekto bude vedieť spraviť (he he). Lebo keď nastúpil FAT 32, tak sa asi rok písalo, že sa neodporúra prechod z FAT 16 na FAT 32, lebo ešte nie je dosť potrebného software, vrátane antivirákov. Samozrejme teraz už nie je problém. Ale čo už, keď Bill Gatús povie, tak jeho ovečky súborové systémy prehodia, nie? BTW, tie články o Viste píšu tak, ako keby po nástupe WinFS mal zaniknút NTFS a to serie najviac (tak preferujú súborový systém, hoci ani nevedia, ako sa bude chovať v určitých situáciách, lebo nie je vyladený). To napríklad disk s FAT 16 by som dokázal zachrániť aj ja. Stačí mi Norton Disk Editor pod DOS a idem. 2-3 hodiny. FAT 32 už nepoznám, ale sú na to nástroje, ale keď spadne WinFS, tak finito. Už len na Internete bude nástrojov na opravu toľko, že disk nebude problém opraviť. Aspoň tak o tom píšu, ako keby to tak malo byť. Nič chlapci, ale ostanem na NTFS.

Co se tu clovek nedocte za bludy o WinFS  NENI to fyzicky souborovy system a data jsou ulozena na NTFS, ale je k nim mozno pristupovat vice zpusoby.http://en.wikipedia.org/wiki/WinFSnehlede na to, ze kompletni WinFS ve Viste ani nebude.------------------------------------------------------ ----------BTW pro pobaveni,  podobnost s Angsocem ciste nahodna:

http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp si ten článok a pochopíš:I u další důležité věci si budeme muset zvyknout na nové pojmenování a tím je soubrový systém. Zapomeňte na NTFS (nebo nedejbože dokonce na FAT32?), už brzy (tj. v podání MS tak za rok, za dva) nás čaká systém WinFS. Ten sice nebude ještě integrován přímo v nové verzi Windows a je vyvíjen samostatně, ale podle slov zástupců Microsoftu již některé zajímavé funkce uvidíme i ve Windows Vista. Zejména to budou virtuální složky, jejichž obsah se bude dynamicky měnit podle zadaných klíčových slov.

nesmis verit vsem blbostem, ktere se na zive objevi Paul Thurrott (winsupersite.com) pise ve FAQs:Q: What is WinFS?A: WinFS is a relational database-based data storage engine that Microsoft is building on top of SQL Server 2005. Originally scheduled for inclusion in Windows Vista, WinFS will now debut in Windows Server 2007 ("Longhorn Server") and will ship separately in 2007 as a free add-on for Windows Vista.Microsoft considers WinFS to be a "product update" for Windows Vista. As such, it will be considered part of Windows Vista when it ships in 2007 and it's likely that future Windows Vista versions will simply include this technology out of the box, in the same way that today's boxed copies of Windows XP include Service Pack 2.

vykasli sa na wikipediu(je to len encyklopedia), ale precitaj si info priamo na MSDN. je sice pravda, ze este bude existovat aj NTFS, ale len kvoli spatnej kompatibilite win32 aplikacii a driverov. winFS je(bude) file system a nie len nastavba nad NTFS a postupne uplne vytlaci NTFS. v prvej verzii uz bude cele Documents and Settings vo winFS a nebude mat nic spolocne s NTFS. neowin.net: In "Longhorn," files can be stored either in "WinFS" or on NTFS, but "WinFS" is more efficient and effective than NTFS for organizing, searching for, and sharing files.

Trvam na tom. Ve Wiki to maji spravne - pokud se nekde mluvi o tom, ze vubec muze existovat WinFS bez NTFS, je to bud z nevedomosti nebo z marketingoveho chvastani (MS). Nakonec vzdyt WinFS budou jenom data k indexovani ulozena v bezicim SQL Serveru, a ten si je sam musi ulozit na nejake opravdove nefalsovane fyzicke medium do skutecneho souboroveho systemu, jako treba NTFS  Tudiz WinFS pouziva NTFS (nebo jakykoliv jiny FS, kdyby ho MS podporoval) aby vubec mohl existovat

nie, nie. wikipediu som cital a su tam viac menej niektore veci vytrhnute z kontexu z MSDN. NTFS a winFS, ako som uz pisal, budu spolu koexistovat(ak sa nic nezmeni). co sa tyka fyzickeho ulozenia dat, ako si spominal(napr. NTFS), to plati vtedy, ked instalujes DBS na konkretny OS vyuzivajuci konkretne API(napr. win32). pretoze Vista ma vlastne API pre winFS, je to nieco uplne ine.

kontexu -> kontextu. sry, som uz pripity.

vypada to ze se asi neshodneme, ale to nevadi treba za dva roky o tom dame rec znovu  WinFS je asi tak filesystem, asi jako Northwind, u neho jenom chybi plugin do Pruzkumnika Dival jsem se i na MSDN a tam to preci pisi jasne (dulezite podtrzeno):File PromotionFiles are either in WinFS or not. Any item that has a file stream part can participate in promotion/demotion, which we more generally call metadata handling. When WinFS promotes a file, it extracts the metadata from the known NTFS file content and adds the metadata to the WinFS data store. The actual data stream of the file remains in the NTFS file system. You can then query WinFS regarding the metadata as if the file natively resides within WinFS. WinFS also detects changes in the NTFS file and updates the metadata within the WinFS data store

to ze sa nezhodneme v tomto, neznamena ze sa nezhodneme v inych veciach.logicky by nemalo winFS definovat ako file system(aspon podla mna), ak by to mala byt obycajna databza ulozena v NTFS. som za, o dva roky mozme o tom znovu pokecat.teraz ina citacia z MSDN(pociarknute zdoraznuje spatnu kompatibilitu winFS a win32):WinFS and NTFSYou can store a file either in the traditional NTFS file system or in the new WinFS data store just like you can store things in FAT32 or on CD-ROMs or in NTFS today. Normally, a file stored in NTFS is not visible in WinFS. Longhorn applications using the new WinFS APIs can access data stored either in WinFS or in NTFS. In addition, Longhorn applications can continue to use the Win32 API to access data stored in the NTFS file system.

Je to jasné: Dosud byly celé diskové oddíly formátovány v (např.) NTFS. Nově se bude dynamicky formátovat (jak jinak, že?) jen část disku, kde je uložena složka Documents and Settings, až Microsoft zvládne tuto obtížnou úlohu, rozšíří tento způsob formátování postupně na celý diskový oddíl.Chápu to jako vtip a bavím se nesmírně.

V tom prípade sa ma to netýka, pretože Documents and Settings vôbec nevyužívam, pretože disk C: nechávam čisto pre sysstém, aby som ho mohol kedykoľvek sformátovať.

Pořádná Poradna |  |

Ale kdepák, tolik klikání ani nabídek a podnabídek nebude. Po prvním kliknutí se ti totiž objeví cedule: "Nejste zaregistrován u společnosti Microsoft, že máte právo měnit atributy souborů. Pro pokračování kontaktujte okresního zástupce Microsoftu."

Jj , taky prý tam bude zcela dokonalá provázanost s železem,takže když ti odejde floppina a dáš tam novou, budeš si musetznova zaregistrovat Vistu ( napřed ověření u notáře - naskenuješ -pošleš s digitálním podpisem - počkáš na ověření u MS - dostanešnovou aktivaci )

Pořádná Poradna |  |

...prej i když vymněníš v tý floppyně disketu... OEM verze nebude slučitelná s výmněnou síťové šňůry.

Ale prý bude možná změna obnovovací frekvence monitoru ( 3x a dost )

Pořádná Poradna |  |

Ale běda, když monitor utřeš hadrou, která není designed for Windows Vista. Pak ztrácíš nárok na technickou podporu.

Ale nejdříve se ti férově zobrazí cedule s nápisem: "Tento hadr není podepsán od výrobce, po jeho použití ztratíte technickou podporu. Opravdu chcete pokračovat?" (volby pokračovat storno)

Tak pánové, na tomhle už se pracuje. Nějaký IT frajer snad z Ukrajinypracuje na patchi, který by měl tento zásadní problém vyřešit

Ještě poslední dvě nejdebilnější "cedule" u změny atributu zapomněls. Ta první, když se po tom všem martýriu doklikáš bude "Opravdu chcete změnit atribut soboru?" (volby ano ne) a druhá kdy bude mít človek v monitoru pěst po rameno, ale i s kladivem bude "Windows nyní změní atribut souboru xxx.jpg, který je určen opouze pro čtení v uživatelském profilu...." (volby ano ne cancel).

To je brutal Doufám, že to tak opravdu nedopadne

Pořádná Poradna |  |

A nakonec se stejně nic nezmění. To je ostatně u Xápéček už dnes. Zkus si změnit ReadOnly třeba u C:\Documents and Settings\Default User. I když se to tváří, tak ani ho***.

Já to teď zkusil a změnily se mi úplně normálně. Ale nepoužívám účty (žádný) a XP mám na d:\

nie, na konci bude predsa otazka:"naozaj to chcete zmenit?" a jeden button "OK" (mimochodom to nie je vtip ale realita zazita s produktom MS )

Mno, zdá se, že zažívám Windows Vista v praxi :Udělali nám v baráku kompletní rekonstrukci výtahů a vsadím se,že na ovládání použili Vistu. Teď nikdy nevím, jestli vůbec výtah přijede,jestli zastaví a kam se vlastně rozjede. Směrovky blikají různými směry,kontrolky klidně úplně jinak atd ...Vrcholem všeho bylo, když jsem zrovna spěchal, zmáčknul jsem knofel,aby mi jeden z výtahů zastavil po cestě dolů. Jo, přijel seshora, zastavil,nastoupil jsem, zmáčknul jsem přízemí a ten chachar se rozjel do 17. patra,počkal dlouhých pět vteřin a pak se rozvážně rozjel dolů

V desátém patře paneláku bydlí trpaslík s modrou čepičkou. Každé ráno v 8:30 hod sjede výtahem dolů, zajde do samošky, kde si koupí 2 rohlíky a půl litru mléka. Když jde zpět, vyjede výtahem do osmého patra a zbytek vyjde pěšky.Otázka zní, proč chodí pěšky. Tamto mi jde Sice se to nechce spustit asi kvůli grafice (uberu nastavení), ale to, cos poslal funguje dík 298x.

Pořádná Poradna |  |

No, počkej, až se poškodí ovladač koncového spínače, páč nebyl designed a vejtah projede stropem a zastaví se až na Měsíci... Už si sháněj skafandr.

Zizen, Paroubka a uloziste, OK, to chapu, ale Cikatila  ? Me se ten chlapek zdal vcelku sympatickej, ne ze bych ho chtel mit doma ale clovek musi to jeho zaujeti pro vec tak nejak obdivovat .

Uz sa tesim ako o par rokov ked dam zmazat 10 suborov si budem moct ist urobit kavu, kym si M$ zo svojej databazky tych 10suborov povymazuje