» Poradna » Počítačové sítě

Viry

Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně virů.Pokud používám Avast free, windows firewall + aktulizovaný systém, jaké jsou možnosti si natahat do systému havěť?1. Pokud mi příjde na gmail email + příloha v .zip, já soubor zip stáhnu, neotevřu ho, a rovnou vymažu.2. Pokud mi příjde na gmail email + příloha v .zip, já soubor zip stáhnu, otevřu ho ve winzip, podívám se na obsah, nic neotevřu, ani nerozbalím, a vymažu.- Jaké jsou rizika, že mi třeba kamarád půjčí zavírovanou flashku, kde bude mít nějaký vír jako soubor .exe nebo .rar, a já si zkopíruji z té flashky např. jen obrázky?- Existuje nějaký vír, který by mohl streamovat plochu, popř. aby hacker zasáhl do Windowsu, a např. stáhl nějaké osobní data? Děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Proč to všechno chcete vědět? Nejlepší řešení je ihned podezřelé emaily mazat a otevírat jen to, čemu věříte. Tohle říkají dětěm již na základní škole o hodinách informatiky.

Kdyby se náhodou tvářil email důvěrně, a já ho otevřel. Raději se ptám předem, než abych tu pak psal, jakým způsobem je nejlepší si odvírovat počítač.

Podle mě asi víte, které osoby vám píší na email. Většina podezřelých emailů končí ve spamu, což není 100% ochrana. Zkrátka otevírejte jen to, čemu věříte a nebo si stáhněte VirtualBox, nainstalujte Windows a zkuste ho zavirovávat z podezřelých příloh emailů ať vidíte, co zvládne váš hlavní Windows. Jak jste psal, že máte aktualizovaný Windows, tak doufám, že to není Windows 7, protože zachvíli skončí podpora.

Podle všeho tazatel píše z Win Vista a prastarého chromu, takže jeho péče od svoji bezpečnost je poněkud dojemná

Windows 7 je ještě v pohodě, ale jestli má vážně tu Vistu, tak to bych viděl jako problém. Otázka samozřejmě je, co používá za aplikace a zda vlastně vůbec potřebuje Windows - pokud ne, mohl by tím vyřešit většinu bezpečnostních problémů i bez antiviru, antimalware ap.

1. Aktualizovany system? Podpora Visty skoncila pred rokem.2. Windows sam o sobe je dosti nebezpecny, je lepsi ho posilnit, treba cez:hard-configurator.com nebo www.novirusthanks.org/products/syshardener

Podpora skončila dokonca pred 26 mesiacmi.

Viry nezačnou fungovat dokud jsou v podobě rar, zip, iso a co já vím jaké další komprimované soubory existují.

Jednoduše si stáhni McAfee nebo MalwareBytes co umí chránit proti takovým souborům přímo když si je stahuješ ani je nemusíš otevřít :)MalwareBytes je na 14dní zdarma, ale mcafee je zdarma navždy

MalwareBytes budiž, ale k čemu takovej balast jako je McAfee ? Defender bohatě stačí. A nechovat se jako idiot.

Ber to tak, že pokud budeš blbej a budeš se chovat diletantsky, tak si do počítače nataháš všechnu havěť z širokého okolí a žádný antivir ti nepomůže. Naopak pokud se budeš chovat rozumně, tak v podstatě žádný AV nepotřebuješ.

jen tak mimochodem, pokud není ZIP v příloze zaheslovaný, tak provozovatelé email serverů i různých sharing služeb to všechno skenují antivirem už sami a zrovna u Google bych čekal, že bude mít to nejlepší a navíc plně aktuální.Škodlivý obsah přes email se dneska posílá spíš formou odkazu, tam na něj klikne uživatel a jde to mimo skenování zmíněných provozovatelů.

Stahni si Eset z jejich stranek a flash vsechny i svoje nech zkontrolovat hned po zásunu.

Jestli máš desítky, odinstaluj Avast a použij vestavěný Defender a chovej se na internetu obezřetně. Neklikat na neznámé emaily a jejich přílohy , při použití cizí flešky dát zkontrolovat, ap. pak se nemusíš bát.

Jestli ma desitky ? Podle ikony je zrejme nema to bych mu nepsal o Esetu. Kdo ma desitky tezko si nainstaluje k defenderu neco jineho nez defender