» Poradna » Windows (a jiné OS)

Virus occamy

Zdravím vás a rovnou k dotazu- Chtěl bych se vás poptat na závažnost deffenderem nahlášeným trojanem win 32 occamy😁. Vím sem debil, ale radši nic než výsměch a kdyby někdo věděl, tak případně můžete napsat i postup odvirování. Děkuju😃

Odpovědi na otázku

Můžeš udělat kontrolu tímto je to bez instalace https://docs.microsoft.com/en-us/microsoft-365/secur... a nebo Eset online scanner. https://www.eset.com/cz/online-scanner/

Popíši obecný postup jak reaguji, pokud mám hlášení viru v pc. Nejprve si zkusím o něm něco najt na Googlu. Pokud zjistím, že jde o skutečný virus, tak moje první otázka zní, kde byl nalezen. Pokud je to přímo v souborech Windows nebo v některém pravidelně spouštěném programu, považuji automaticky celý systém za podezřelý a reinstaluji, popřípadě obnovuji se zálohy. Pokud jde o nějaký archív, či dokonce soubor, který by neměl být reálně nijak spustitelný, pouze zmažu dotyčný soubor. Následuje ovšem kontrola scanerem ze spustitelného média mimo běh Windows.

Závažnost i postup odstranění zjistíš snadno zadáním názvu trojanu do vyhledávače.

pokial sa jedná o skutočne win32.occamy,závažnosť je problému je pomerne vysoká,je to vírus z rodiny ransomware,problém je v tom,že v systéme sa chová ako dlho spiaci,nič neprevádzajúci parazit,stiahni si sophos virus removal tool,ten má pomerne dobré výsledky z jeho likvidáciou v bežiacom systéme,u ostatných treba použiť núdzový stav a odpojenie počítača od siete.....v systéme sa obvykle maskuje ako súbor hyperion_2.0-0kali3_all.deb alebo git20191218-0kali2_all.deb v zložke net.framework xx ,často sa stiahne ako súčasť hry minecrat,pokial sa hra sťahuje z nepôvodného zdroja,už sa našiel aj ako firmware/driver update balíčky pre notebooky acer,pokial pochádzajú z iného ako oficiálneho zdroja....

Je stažen z jedné hry, a děkuji za postup, nyní nejsem doma, ale jakmile budu vyzkouším ten removal tool a dám vědět.

Jo, když kradeš hry, tak je jen otázkou času, než si počítač zaviruješ. A bude se to opakovat, až jednou chytíš kryptovir a přijdeš o všechna data

Hele nech toho a běž si prudit jinam, já na tom pc nemám žádná důležitá data a starej se o sebe a svoji sebekontrolu

To bylo jen přátelské upozornění, nic víc.

Jestli tam nemáš důležitá data, tak to máš rychleji zformátované a přeinstalované. Kromě toho, že to bude rychlejší, je to i jistější.