» Poradna » Web a internet

Virus MOQS

Zdravim, vcera sa mi podarilo chytit nejaky vírus, zacal mi prepisovat subory. V rychlosti som zapol spravcu uloh a ulohy zacal na tvrdo vypinat, rychlo spustil defendera a potom dal bod obnovenia o par dni spat. Aj tak mi bohuzial stihol prepisat subory v zložkách na ploche. Do kazdeho suboru mi pridal priponu .MOQS takze teraz vsetko vyzera napriklad foto.jpg.moqs a neviem ako ich mam decryptovat. Pozeral som na nejake weby ale vse iba v anglictine, na domacich strankach som odpovede nenasiel.Mozte niekto nejako pomoct? dakujem vam

Odpovědi na otázku

oficiální účet redakce |  | Microsoft Windows 10 Chrome 92.0.4515.107

Dobrý den,dle všeho se jedná o MOQS Ransomware Virus, jež je považován za variantu viru STOP/DJVU. Je navržen tak, aby zašifroval všechny soubory v počítači. K tomuto úkolu používá šifrovací algoritmus RSA Salsa20. Během útoku malware ukládá do každé složky soubor _readme.txt s informacemi o výkupném a označuje každý soubor dodatečnou příponou .moqs.Smyslem šifrování dat je znepřístupnit je a požadovat výkupné za jejich dešifrování. Jak je vysvětleno v požadavcích k výkupnému, útočníci slibují dešifrování souborů .moqs, pokud oběť zaplatí 490 dolarů během prvních tří dnů nebo 980 dolarů později, přičemž platba je požadována v bitcoinech. Součástí textu jsou také dva e-maily - manager@mailtemp.ch nebo helpmanager@airmail.cc, které může oběť použít ke kontaktování útočníků.Hlavním cílem ransomwaru MOQS je „zabezpečit“ soubory oběti pomocí šifrovacích algoritmů vojenské úrovně, aby k nim oběť neměla přístup. Malware je navržen tak, aby šifroval prvních 150 KB každého souboru. To stačí k poškození a zároveň k tomu, aby byl celý proces útoku krátký. Tato metoda šifrování však také umožňuje obětem opravit některé datové formáty s určitou ztrátou dat na začátku souboru. Další věcí, kterou tento virus provádí, je odstranění stínových kopií svazků ze systému. Odstranění VSS blokuje pokusy o použití bodů obnovení systému k obnově počítače do dříve uloženého stavu.Bohužel bez ohledu na to, kdy a kolik útočníkům zaplatíte, není zaručeno, že udělají to, co slíbili, a vaše soubory dešifrují. Jejich jediným cílem jsou peníze, takže po jejich obdržení vám mohou jednoduše přestat odpovídat.Tento ransomware nepřichází osamoceně - na napadeném počítači spouští také škodlivý nástroj pro krádež informací s názvem AZORULT Trojan. Ten spadá do kategorie trojských koní se vzdáleným přístupem (RAT) a kyberzločinci jej mohou použít ke vzdálenému provádění různých akcí v počítači.Mohou Ukázat celý příspěvek

Zkus hledat na internetu "ransomware moqs decryption tool". Ale to by měla být až poslední možnost, standardní postup je obnova souborů ze zálohy.

Když se něco takového stane, tak nemáš vypínat úlohy nebo řešit nějaký antivir, ale okamžitě vypnout počítač. To je jediná cesta, jak zastavit kryptování dalších a dalších souborů. A potom z jiného OS (např. Linux) zachránit soubory, které ještě nebyly zakryptovány. To co už proběhlo, to už s největší pravděpodobností nedešifruješ, takže to si vytáhni ze zálohy a z disku odstraň všechny oddíly, vytvoř nový a zformátuj a proveď čistou instalaci Windows

Přesně tak, ransomware je v podstatě nezvratný osud pro všechny soubory které potká

ten kdo ti muze pomoct ti nechal v kazde napadene slozce txt soubor s kontaktem a informaci jak desifrovat soubory.Nikdo jiny ti pomoct nedokaze, soubory jsou zasifrovane a je miziva sance je desifrovat bez soucinosti s aurorem toho ransomware.Pokud ten ransomware neumis sam odstranit (to evidentne neumis) tak pocitac nekomu sver odbornikovi, ale ten jen odviruje a ostranui tu nakazu. SOubory jsou jednou pro vzdy v prdeli.Priste zalohovat a hlavne nespoustet cracky a podezrely stazeny soubory kdyz nevis co delas (NE samo se to urcite nestalo)

ok. vidim ze nic ineho nezostava nez format disku a cisty instalacia windows. dakujem vsetky za radu a odpoved. diky moc.

Muzes to zkusit na https://www.nomoreransom.org/cs/index.html - ale moc sanci tomu nedavej.Me zaujalo to "rychle spustil Defender" - jaky jsi mel duvod pro jeho vypnuti?

zadny, nebyl vypnuty. myslel som rychlo spustit hlboku kontrolu.

defender má v aktuální verzi (tak rok zpátky) funkci "ochrana proti ransomwarem"Tam je defaultně vypnutá volba "Řízený přístup ke složkám" - to by ti v budoucnu soubory zachránilo ale má to i negativní dopady kdy to opravdu sleduje kdo do nastavených složek zapisuje a když je to nějaký program a ne uživatel tak tam nedovolí zapsat (hromadně změnit soubory). Chce si to zapnout a vyzoušet jak se to chová, ale funkice je to dobrá.

Kde se ten "virus" chytí?

oficiální účet redakce |  | Microsoft Windows 10 Chrome 92.0.4515.107

Jako jeden z častých zdrojů jsou uváděny nejrůznější aktivátory MS Office a Windows.

S akými právami pracuješ na PC? Aký názor máš na zálohovanie?