» Poradna » Windows (a jiné OS)

Virtuálny Pc

Mám záujem učiť sa Linux je dobré inštalovať ho na hlavný ssd disk na ktorom je win 10 alebo na druhý hdd disk alebo vitvorit virtuálny Pc? Inak aké su nevýhody virtuálneho Pc?

Odpovědi na otázku

Záleží od toho čo dokážeš a či máš zálohu pre prípad poškodenia OS. Ak sa bojíš, chod do virtualu aj ked bude mať nižší výkon.

Vykon je nizsi jen neznatelne, pro zacatecnika je virtualni PC idealni volbou.

pokud nemá nějakou slabou plečku, která je ráda, že utáhne Windows a něco k tomu... Takže by měl uvést svůj HW.

systém: WIN 10 Home 64bitprocesor: i7 core 4770 3,4GhzRAM: 8Gbgrafika: Intel 4600 (1024MB)disk: SSD WD blue 500gb, WDC WD5000AAKX-75U6AA0 (465 GB)doska: Dell Optiplex 7020 SFF LGA-1150 LGA1150 LGA 1150 E93839 AM0327 02YYK5 2YYK5

tak to nahoď normálně Virtualbox a máš to na experimenty nejlepší a nijak si tím nerozvrtáš Windows.

Bože! Proč virtualbox?Má built-in HyperV. S virtualboxem bude akorát řešit, proč mu nefunguje 64 bit (protože ho spouští na plně virtualizovaných W10, pokud má HyperV zaplé).

doporučuju co mám vyzkoušené a co není závislé na konkrétním OS, takže nemusím mít na různých PC různé aplikace. S HyperV mu neporadím.

Prečo je VB problém pre 64bit?

Protože pokud je HyperV aktivní, pak jsou celé W10 virtualizované, a VirtualBox má problém s 64 bity. A mám dojem, že to způsobí třeba aktivace WSL, které je i v Home edici.HyperV konzole možná v Home není, to nevím, každopádně HyperV je součástí každých W10.

Určitě?Install Hyper-V on Windows 10Check RequirementsWindows 10 Enterprise, Pro, or Educationhttps://docs.microsoft.com/cs-cz/virtualization/hype... Windows 10 - Technologie Hyper-V Virtuální počítač potřebuje systémové prostředky odpovídající samostatnému počítači, požadavky jsou tak poměrně náročné:- 64bitová verze systému Windows 10 Pro, Enterprise či Education – technologie Hyper-V není k dispozici v 32bitových verzích a není dostupná ani v systému Windows 10 Home.https://www.itnetwork.cz/windows/pokrocile/windows...

Tak v tom případě k tomu chybí ta ovládací konzole a jako funkce je to tedy nedostupné.U 32 bit Windows netuším, ty už vůbec neberu v potaz, na ty jsem zapomněl.

Pokud vím, tak HyperV v Home není, takže tato otázka je zbytečná.

Na 100% to Windows Home nemá, to je až od verze W10 Pro.

To by slo ale je to na limitu na virtual, urcite doporucuju si nejdriv linux vyzkouset ve virtualu abys pak na forum nepsal "linux mi znicil windows"Co v nem chces delat? Jen tak se seznamit a koukat jak to vypada? Rozmysli si to, v Linuxu je bambilion moznosti a jestli te to chytne budes u toho zaseknutej na furt, jestli ne tak budes prudit ze linux nic neumi :) Linux neni nahrada windows je treba si uvedomit.

tak to moc na virtualbox nieje. Skusit to mozes, ale virtualnemu PC nedavaj viac ako 2GB RAM. Bud si dokup ramku, alebo urob ten plan B - odpoj disk s windowsom a pouzi iny cisty HDD bez dat na instalaciu naprklad ubuntu. Tretia moznost je spustit ubuntu bez instalacie, tam si mozes skusat co to dokaze bez vplyvu na tvoje aktualne disky

Staci to, kdyz si ve windows zavre vsechny programy tak jim 4GB stacej bohate a LInuxu taky, kdyz bude chtit neco delat ve windoiws proste vypne virtual.

Takto to mám teraz na ssd mám win a na HDD mám Ubuntu

tak potom o com sa tu cely cas bavime, ked uz to mas????

Asi necekal na odpoved a nahodil linux hned po napsani dotazu.

Chcel som vedieť aká je najlepšia forma inštalácie a aké nevýhody a výhody by som mal cez virtuálny pc

Zelezo je zelezo, virtual je spis na hrani, kdyz neco podelas tak to nahodis znova, kdyz to mas na zeleze musis trochu znat HW pocitace a davat si vetsi pozor na co sahas.

Nemáš veľa RAM, tak sa rozšúpnuť pri virtuale nemôžeš. 8 GB je min. ale ak máš 2 OS, pamäť sa delí a nemôžeš Linuxu priradiť veľa MB. Ak môžeš RAM navýšiť na 16 GB, pomohlo by to.

Predpokladám že sa delí len keď je spustený OS cez VB a keď je zavretý VB má hlavný win 10 plných 8Gb Ram.?

jasně, virtualbox se chová jako aplikace - když běží, "žere" výkon a RAM, když neběží, nic "nežere"

8 GB mu na jednu virtualni masinu na pokusy bohate staci.

Ak nemá nič spustené, áno. Ale keby mal F@H, Discord, prehliadač... tak mu veľa RAM neostane.

ale jo, podle mne to půjde, když na host OS pojede jen to nejnutnější.

Ak má 2jadro, výkon sa bude deliť medzi akoby 2 PC. Ak má 32vlákno, vtedy s Tebou súhlasím na 100%.

riesil by som to virtualnym PC, alebo druhym HDD. Ked budes instalovat linux, tak HDD s windows odpoj.

Ja mam dva hardisky jeden ssd 500 GB a druhý Hdd 500gb

Zacni ve virtualu jako treba virtualbox urcite bude na zive i navod jak na to kdyz je to server o IT nebo ti dam klidne navod na instalaci ArchLinux do virtualboxu.

Ok diky za info skúsim ten virtuálny ešte by som chcel vedieť ak budem skúšať viacero systémov po ich vymazaní sa úplne odstránia z disku alebo má význam tiež dať virtuálny Pc na druhý disk ? Resp. Kde dať uložiť virtuálny Pc na disku? A má význam dať na virtuálnu Pc rovnaký systém ako aktuálne používam win 10 z dôvodu skúšania rôzneho SW.

Do virtualu si muzes dat tolik systemu kolik mas mista na disku a ano lze vymazat celou instalaci virtualu jako slozku

Druhý disk máš HDD, nie SSD, tak aj virtual bude na tom pomalší. Ak máš na SSD dosť miesta, daj Linux tam. Vo virtuale môžeš mať akýkoľvek OS bez ohľadu na hosťovský OS, t.j. aj ten istý.

Z vlastní zkušenosti doporučuji VirtualBox - až se Ti Linux zalíbí a přejdeš na něj jako hlavní systém (jako já ), můžeš pak použít Linux jako hostitel a používat stejné virtuální mašiny. S HyperX máš smůlu... Mimochodem, s Linuxem jako hostitelem běhá Linux líp než pod Windows. Taky jsem začínal 8GB RAM, pro virtuál 4GB, jde to.Druhá možnost, kterou jsem odzkoušel - SSD na USB3.0 a jet nativně - s Mintem mi to fungovalo naprosto bez problému. Jel jsem tak půl roku, než jsem starý disk s Wonama konečně vyhodil z počítače a hodil SSD s Linuxem, na poslední port SATA...

Mimochodem, s Linuxem jako hostitelem běhá Linux líp než pod Windows.>> Mimochodem, s Linuxem jako hostitelem běhá Virtualbox líp než pod Windows.

jj a snadno takhle můžeš mít na PC třeba i starší Windows, co by na tom nativně nikdy nejel. Mám tu např. XP a 7

Já myslím, že správný drsný uživatel Linuxu by měl umět ho nainstalovat i na skutečný hardware. V podstatě to tak těžký není. Stačí pustit instalaci Linuxu a instalátor tam nainstaluje rovnou i GRUB bootloader, který zajistí volbu mezi Linuxem a Windows.

Ale vždyť tazatel píše, že ještě "správný drsný uživatel Linuxu" není a jistě si nechce rozvrtat systém, takže bych ho do toho nehnal - pro něj je buď virtuál, nebo samostatný disk (třeba externí).

Ale určitě chce být

Jestli chce byt drsny uzivatel tak nebude instalovat ubuntu a podobny ale pravej linux jako je debian ci arch.

mám VMWare 16.x, je lepší mít celý obraz OS na samostatném SSD disku, který současně není systémový, t.j. koupit aspon 256GB SSD, čím rychlejší, tím lepší. Potřebuješ na to aspoň 16GB RAM, ideálně 32GB RAM.

Prosim te nepis hlouposti on nejspis nepotrebuje mit zapnutych deset programu ve win a deset ve virtualu.