» Poradna » Windows (a jiné OS)

Virtuální paměť

Ahoj Všem,Chci se zeptat jestli je nutné mít nastavenou restrikcí virtuální paměti (stránkovacího souboru) když mám v PC 24GB RAM?PC používám k běžné činnosti na internetu, nějaké VPN do práce a hraní AAA her.Díky

Odpovědi na otázku

Nech to na automatice, jestli máš SSD, tak nemusíš vůbec řešit

Nutne to neni nikdy.Obcas, pomerne vzacne, to muze byt vhodne, ale to neni pripad Vaseho PC.

Swap je při dostatku RAM zbytečný, ale některé M$ aplikace a součásti Windows swap vyžadují a bez něj se můžou chovat "zvláštně". Je lepší mu omezit velikost než ho úplně vypnout.

Nenarazil jsem už dlouho na aplikaci, která by bez SWAPu šla zapnout a to swap vypínám už cca 15 let.Nicméně, nedávno jsem 1GB SWAP zapnul. Mám 32GB ale v některých případech mám problém s X-Plane 11. Sice tu paměť reálně nepoužívá ale alokuje, pokud je vypnutý swap a aplikace požádá o alokaci paměti a systém ji nemá, aplikace spadne na out of memory. Pokud je zapnutý aspoň minimální swap, Windows aplikaci přidělenou paměť potvrdí a aplikace běží dál, kdyby tu alokovanou paměť chtěla využít a přeteklo to možnosti fyzické i virtuální paměti, došlo by opět k pádu.Ten X-Plane je v mém případě jediná aplikace, která bez swapu čas od času způsobí problém. Když jsem měl 24GB RAM, tak to bez swapu nešlo provozovat vůbec protože peek commited memory je typicky kolem 28-30GB.Mé doporučení, vypnout a pokud někdy nastane problém zapnout nějakou fixní velikost

"která by bez SWAPu šla zapnout"mělo být "která by bez SWAPu NEŠLA zapnout"

Já mám "jen" 12GB RAM a swap mám vypnutý už několik let. Setkal jsem se s problémem snad jednou za celou dobu a to u Star Citizen, což je neoptimalizovaný rozežraný balast. Stačilo ale vypnout aplikací Google drive a už paměť stačila. Takže s 24GB bys na limit neměl narazit snad nikdy.

Virtual memory je samozrejme velmi dulezita. I pokud mas hafo RAM, muze se ti stat, ze ti zhavaruje pocitac. K vytvoreni crashdumpu po BSOD se pak pouzije prave swap. Takze se podivej, jak mas nastaveny dump (system properties - startup and recovery) a dle toho nastav FIXNI velikost swapu.MP

Crashdump se mi vytváří i když je swap vypnutý, tohle nevidím jako problém.

Ano, crashdump se MUZE vytvorit I bez pouziti pagefile.Blize viz https://support.microsoft.com/en-us/help/2860880/how-to... MP

OT: Na planetě není dost pamětí abych si mohl dovolit vypnout swap :D

A proč to vypínáte? Když mám dost RAM, tak systém stejně neswapuje, tak proč?

u pár her při vypnutým swapu po minutách hraní modrá obrazovka-posledně mi to udelalo myslím u FC5 nebo to byl mozná tomb raider, ale po znovuzapnutí zádnej probléma moje rada? vypněte ho a zkuste-jestli vše pojede bez problému tak není co řešit

Mám 32 GB DRAM 4, 3 GHz a virtuální paměť vypnutou, jsem připravený zapnout pouze v případě, že by ji nějaký program vyžadoval, ale ještě se mi to nestalo (v nynější době). A proč VP vypínat? Harddisk, ale i SSD je několikanásobně pomalejší než RAM ...