» Poradna » Windows (a jiné OS)

Virtuální paměť - 4 GB RAM

Dobrý večer, mám dotaz ohledně virtuální paměti někde jsme slyšel, že je to dobré a někde že je to špatné. Já osobně mám 4 GB RAM 1600Mhz (1x4GB RAM) {Lenovo Z51-70} Disk s 5400 otáčkami myslím, 1 TB. A teď k věci mám vůbec nastavovat popřípadě jakou nastavit velikost pagefile když někdy hraji PUBG či už Rust, vím, že se asi záseků nezbavím úplně. Ale pokud to jde přes pagefile bylo by to nádherné. Nyní mám nastaveno 6000 na 8500 co mi doporučili. Jakou myslíte vy, že bych měl nastavit? Nebo přímo vypnout? Při hraní tak či tak mám zatížené 98% RAM.

Odpovědi na otázku

Pokud chceš, aby to za něco stálo, minimálně si dokup RAM na 8GB a více (mělo by ti tam fungovat až 2x8GB). Ideálně i vyměň ten pomalý HDD za SSD, pak budeš koukat, co ten starý notebook ještě dokáže. Pokud ti přijde HDD rychlý, nejsi jediný, přečti si poslední 3 příspěvky zde:https://www.zive.cz/poradna/ssd-disk-starsi-d... Virtuální paměť není nic jiného, než se co se nevejde do RAM, se ti zapíše na disk. Ale disk má neporovnatelně horší přístupové doby, takže to, co je ve virtuální paměti, to je zpomalené. Je to jen berlička, doplnění RAM je jediná správná cesta.Vypínání je v tvém případě kravina. 4GB ti nestačí, takže jakmile to vypneš, tak po překročení ti padne systém. Ale klidně si to zkus, uvidíš sám. Nastav si tolik, kolik potřebuješ. Nebo to nech na automatice a pokud to bude potřeba, virtuální paměť se sama zvětší.

Virtuální paměť ti počítač nezrychlí, právě naopak zpomalí, protože HDD je o několik řádů pomalejší, než RAM. Takže ideální stav je, virtuální paměť vůbec nepoužívat. Jenže k tomu musíš mít dostatek skutečné RAM a to 4GB fakt nejsou. Dnešní minimum na hry je 8GB, ideálně víc, aspoň třeba 12GB. Pak se dá i virtuální paměť zakázat a počítač znatelně ožije.