» Poradna » Windows (a jiné OS)

Virtualizační OS

Zdravím, mám na Vás kolegy z IT dotaz.Mám mašinu fungující momentálně jako domain controller (DC), kde běží na Win2k12 Active Directory, DNS, FileShare a FTP.Druhou mašinu mám virtuálně zatím na testovací stanici, tam běží DHCP, WDS a plánuji WSUS. Teď k věci, chci tyto systémy rozběhnout na té stavající mašině DC obě dvě, virtuálně je chci už z důvodu lepší správy, ale i zálohovaní a rychlého obnovení (VHD) oproti fyzickému stroji. Co mám použít za virtualizační OS, určitě nechci tam mít Windows Server a v něm 2x virtuální windows server. To je mrhání výkonem. Napadlo mě Gentoo spolu s VirtualBoxem, ale sedět a 5 hodin Gentoo konfigurovat se mi opravdu nechce, má někdo lepší nápad či radu? :) Díky za pomoc Kuba

Odpovědi na otázku

Kdyz u toho nechcete sedet tak Vam nezbyde nez pouzit nejake hotove reseni v podobe XenServer, vSphere a pod. Ja osobne jedu Debian + VB a za ten cas straveny nad zprovoznenim mi to stalo. Vic jak 30 mesicu bezproblemoveho provozu a jeste jsem se neco naucil.

Nevadí mi u toho sedět, ale to Gentoo, které jsem viděl u kamaráda je fakt hardcore, ubuntu použít nechci a ten debian už zní více méně přijatelně, už jsem na něj párkrát šahal.Díky za tip, asi dám na tvojí radu a pustím se do toho :) Kuba

Na hotovych systemech mi strasne vadilo, porad nejake omezeni a take instalace klientu. Je to sice pohodlne klikaci prostredi ale zkuste treba nekde na navsteve pozadat kamarada, zda si u nej muzete nainstalovat klienta o velikosti 300 MB protoze Vam volal zakaznik, ze ma nejaky problem s virtualem. Me na vsechno staci putty a kdyz budu hardcore tak to muzu ovladat i primo z telefonu. Stravil jsem nad tim zhruba 5-6 dni (vetsinu z toho casu jsem ztratil prave zabyvanim se SW typu VSphere a pod.) ale za tu namahu to stalo.PS: sablonu virtualu si klidne muzete naklikat v grafickem prostredi a pak ji prenest na server. Diky tomu si pak vystacite se zakladnimy povely jako je startvm, controlvm a storageattach. Dalsi veci se muzete klidne ucit postupne pozdeji.

Naprostý souhlas, zlaté SSH a PuTTy nebo webové rozhraní, ale jak říkáš, nejde nakonfigurovat všechno co chceš, hotová řešení umí tak 80% toho co chci u těch lepších, horší se pohybují okolo 50%. Takže to vidím tak, že se v Hyper-V rozjedu ten debian a nakonfiguruju cvičně, až to vyladím, tak si uložím conf a pouze nainstaluju a pak vložím conf na realnéj stroj, to stejné s MS Serverama, pouze vyexportuju jako VHD a pak vložím do VB a jsem vesměs bez práce, pominu-li nějaké to nstavení sítě a blbůstky okolo.Kuba

VMWare ESXi ( https://www.vmware.com/products/vsphere-hypervis... ) je grafická klikačka, dva stroje můžeš zálohovat free verzí nakivo ( https://www.nakivo.com/ kde stáhneš hotovou virtuálku) i po síti na NAS (iSCSI)...Existující stroje můžeš do ESXi zmigrovat VMWare convertorem - včetně času na migraci práce na půl dne (podle velikosti disků).

Díky za typ, ale již jsem začal s tím Debianem a asi fakt bude lepší, když si všechno nakonfiguruji sám, než být omezován řešeními s omezenou funkcionalitou. Každopádně díky za reakci.Kuba

V ESXi nejde live migrace virtuálek mezi servery/úložišti bez vypnutí a automatizované úlohy, ale funkční omezení nemá. Placená i zdarma varianta neumí ve web rozhraní nastavit všechno, některá nastavení fungují jen z nainstalovaného vcentre clienta.

Tohle je dospělý operační systém pro virtualizaci. Free verze nemá (pro tebe) žádné omezení výkonu ani jiné funkčnosti. Asi nebudeš provozovat 2 a více serverů, nastavovat mezi nimi balancing nebo automatické přepnutí strojů při chybě. Tohle je u placené verze. Nepotřebuješ instalovat Linux, nad tím virtuální stroj. To na tom pak budeš s Debianem podobně jako s Windows serverem a nad tím nějakým virtualizažním software. Pokud to chceš brít vážně, pak eSXi přímo jako operační systém.

proč Gentoo? Na servery je vyzkoušený Debian, případně CentOS.

Netuším proč ho tam známej měl, kdybych na tom dělal od začátku sám, asi bych začal na serverových ubuntu a pokud bych to rozchodil tam tak možná ten debian. Jemu to jelo na Gentoo přes 6 virtuálních mašin absolutně bez problému. Je dobrá otázka proč, já bych se s tím konfigurovat nechtěl, viz níže.http://prntscr.com/i33928 Kuba

Známej je asi masochista. Gentoo je podle mne jedno z nejsložitějších distribucí. Ono je sice asi optimalizované na konkrétní PC, ale na druhou stranu se tam snad všechno kompiluje.Podle mne není důvod, proč by Debian neměl jet k plné spokojenosti taky.

Souhlasím, dobrovolně se takhle trápit, Debian na to dokonale postačí, při mašinách, optimalizace by měla nějaký smysl, kdyby těch virtuálních strojů bylo více a hlavně jsem ještě nezmínil, že tenhle DC není pro vůbec velkou skupinu lidí, řádově tak do 100 uživatelů, takže by to možná šlo i na Ubuntu, aneb jak říkal spolužák na střední Ubuntu je africké slovo, které znamená "neumím nainstalovat Debian."Kuba

uz roky pouzivam proxmox. jednoduche, rychle, elegantne, free, backup...bezia mi na desiatke hw win servery so sapom, ad, mssql, li uxy, snad vsetko mozne. vsetko ako kvm. zabudovany backup je vyhoda. je to vlastne de ian.

Také přidávám dobrou zkušenost a doporučuji.

Já bych asi použil Microsoft Hyper-V Server 2016.Sice je to "windows server", ale okleštěný na naprosté minimum a obsahuje vlastně jen Hyper-V server. Nemá to ani grafické prostředí, nastavování jen přes příkazovou řádku. Ono vlastně to asi ani moc nastavit nepotřebuješ. Stačí se tam připojit vzdáleně přes Hyper-V Managera a virtuálka tam nastavit vzdáleně.Pro více info se podívej sem: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/virt...

Problém je, že tento server není zdarma. Sice je výhodou, že když koupíš Windows 16 server, tak máš další licenci na provozování virtuálního serveru, ale pro tazatele by to znamenalo další licenci navíc.

Hyper V server je zdarma:https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate... Krom toho pokud má koupený Windows Server v edici Standard, tak by to měl licenčně pokryté - 1 hypervizor + dvě virtuální instance jsou v ceně.Nicméně osobně bych šel do ESXi.

Máš pravdu. Nějak jsem měl zafixované, že 2 licence pro virtualizaci platí až od Widnows server 2016. Musel by mít opravdu Hyper-V server, který bude sloužit jen pro virtualizaci a nic jiného na něm nepoběží a pak má možnost instalovat 2 licence na virtuální stroje (na jakékoliv, včetně eSXi)

Pro edici Standard platí, že buď jedna fyzická instance, nebo max. 2 virtuální (pozor - na stejném fyzickém stroji), bez ohledu na virtualizační platformu - tj. může být jak Hyper V, tak klidně ESXi. U verze 2016 je potřeba navíc dbát na správný počet zalicencovaných jader.