» Poradna » Programy

Virtualizace linuxu pod windows

Zdravím, mám na počítači nainstalovaný linux (dejme tomu, že na druhém diskovém oddílu) a Windows XP (např. na prvním diskovém oddílu). Je možné nějak spustit virtualizovaný linux pod windows, nebo je jediným řešením nainstalovat linux ve virtuálním stroji do souboru s obrazem souborového systému? Chtěl bych docílit toho, abych si mohl buď nabootovat linux, nebo nabootovat windows a v nich si spustit linux "v okně"...

Odpovědi na otázku

myslim ze k VMware existuje nastroj ktory vie naklonovat realnu mašinu do virtualiek. Zavisi na tebe co je pre teba jednoduchsie, ci konvertovat realnu mašinu (neviem ako dlho to trva), alebo nainstalovat pod Win Vmware alebo iny virtualizacny nastroj a do neho nainstalovat nanovo linuxy. Nemusis pouzivat Vmware, mozes aj MS Virtual pc, alebo MS Virtual server (existuju aj ine ), vyber je na tebe

O VMware jsem něco četl, ale nevím, jestli je to freeware (nepoužíval bych to natolik často, aby se mi vyplatilo do toho vrážet nějaké další peníze). Nový linux instalovat nechci - chci mít možnost spustit ho i jako primární nevirtualizovaný OS. Pokud jde o MS Virtual PC nebo třeba VirtualBox, u těch jsem se nedočetl, zda je možné v nich spustit i již nainstalovaný OS z jiného diskového oddílu.

A čo tak skusiť UBUNTU wubi...nainštaluješ na virtualny disk...takže terajšie rozdelenie diskov ostane...nič sa nemení.

Wubi vypadá zajímavě, možná ho někdy někde vyzkouším, ale na počítači, o který mi jde, mám už linux nainstalovaný a instalace dalšího mi nepomůže, nehledě na to, že to neřeší můj problém — jak provozovat linux pod windows.

coLinux (www.colinux.org ... to zvlada, chce to sice trosku nastavovani, ale jde to. Kdyz jsem si s tim hral naposledy, tak tam byl problem s Xkama, bylo nutny rozjet nejakej X server na Windows a presmerovat display na nej, ale ani to neni problem (napr. Xming, www.straightrunning.com ...