» Poradna » Programy

Virtualbox s W7 na siti

Dobry den
Mame ve skole 21xPC s Linuxem a na nem nainstalovany Virtualbox, ve kterem bezi Windows 7 Pro. Ucitelsky PC pouziva image W7, ktery se da editovat, ostatnich 20 PC pouzivaji image W7, ktere jsou ve stavu "immutable", cili po kazdem restartu virtualniho PC jsou vsechny zmeny ztraceny. Pokud si ucitel pripravi image a nakopiruje jej na ostatni PC, maji vsechny PC stejny nazev v siti.
Dotaz: Da se udelat nejaky script, ktery by pri kazdem spusteni W7 nastavil na danem virtualnim PC jednoznacne jmeno pocitace (PC01, PC02, atd...) ?

Predem dekuji za vypomoc.
Rado.

Odpovědi na otázku

Sysprep neni reseni? Od toho je!

MP

Doporučuju přečíst tento odkaz:
http://www.optimalizovane-it.cz/windows-7/sysprep-zakladn... ...

Ve stručnosti bych řekl že každá instalace windowsů má své jedinečné SID. Pokud se na síti potkaj dvě instalace počítačů s identickým SID tak to způsobuje problémy. Existuje příkaz Sysprep (viz odkaz), který tyto informace vymaže při dalším spuštění...potom se vytvoří image a pak je bezpečné kopírovat ISO image windowsů. Při prvním spuštění se vygeneruje nový název případně se to i optá na některé informace. V praxi jsem toto nikdy nepoužil ale setkal jsem se s problémem kopírování iso image.

Dekuji Vsem za prvni reakce.
Problem je v tom, ze image na 20 PC jsou v uzamcenem stavu, ktery je po kazdem novem restartu vzdy stejny (image je uzamcen zapisu - veskere provedene zmeny se po restartu ztrati). Pokud napriklad image odemknu k zapisu a nastavim zde nazvy PC rucne, restartuji virtualni PC a pak teprve image znova zamknu, jede vse OK. Akorat musim pri kazde zmene master image a nakopirovani tohoto image na vsechny ostatni 20 PC obejit vsechny PC a menit nazvy. Jedna se mi o to, zda by se tato cinnost nedala zautomatizovat (napr. by si W7 nacitaly konfiguraci z nejakeho dalsiho disku, kde i po restartu zustanou zmeny zachovany nebo odnekud ze site). V podstate jde o to, ze by si W7 nacitaly registry, ktere by byly oddelene od uzamceneho image.

Pokud na image provedete sysprep a uložíte ho v tom stavu tak se při puštění windowsy na název počítače zeptají. Skript určitě použít jde na změnu názvu počítače ale je to kostrbaté řešení.

Existujou skripty na změnu názvu počítače, bohužel po změně názvu počítače je nutné počítač restart. Předpokládám, že poté dojde k resetu nastavení. Tudíž to stejnak problém nevyřeší.

Přikláněl bych se spíše k metodě vytvořit image, kde proběhl sysprep, a při bootu windowsů si pokaždé uživatel zadá název počítače. Případně pro každý pc vytvořit vlastní image (je to otravné ale určitě to není až taková námaha pro 20 počítačů)

Sysprepu jde zadat i sysprep.ini soubor s nastavením- jako je budoucí název počítače, kdejaká nastavení atd, ale to by vyžadovalo mít skutečně mít pro každý počítač jiný image soubor viz. - http://support.microsoft.com/kb/196667....

Tento dotaz rozhodně patří na technet případně sem prosím umístěte link na řešení. ( zajímavý problém )

No ja teda neviem, ale zhodit polovicu vykonu stanice len virtualizovanim ineho a este uplne odlisneho systemu nieje bohvie co. Preco to neriesite tenkymi klientami? Daju sa pouzit specializovane distra pre skoly ako napr. K12LTSP. Mozete to otocit, Vbox instalnut na server a nechat stanice pripojit len vzdialenu obrazovku.
Prepoklada to mat solidnejsi server. Stanice mozu byt kadejake sunky.

Dekuji za namet. Na K12LTSP kouknu, zda je to pouzitelne i pro windows stanice. Castecne mate pravdu, ale jedna se o penize. Pokud me licence MS Windows pro skolu + Office vyjde na 1 PC na 120,- Kc na rok, pak za terminalovou licenci si uz musim priplatit 500,- navic za 1 PC. Celkove je na skole kolem 150 PC a tech 20 PC je zkusebni ucebna na virualech. Zpomaleni nebo degradaci vykonu zaci nepoznaji (jsou zde vykonne masiny). Jedna se zde v budoucnu o spravu cca 100 PC, kam by se distribuoval pouze 1 image - cili spravce by se staral pouze o 1 image a ne o 150 PC, pokud by se automaticke pojmenovani PC vyresilo. Navic je system imunni vuci zasahum zaku i virum. Sam urcite uznate, ze jen rocni poplatky Microsoftu za terminaly (50000,-/rok) + novy vykonny server + diskove pole, na ktery skola ted nema, jsou hodne vysoke.

To vam teda nezavidim. Ja osobne by som v takom pripade prehodnotil pouzivanie MS operacnych systemov ako celok. Co takeho potrebujete na Win staniciach, co nejde nahradit Linuxom?
Samozrejme prostredie a samotne prikazy su ine, ale na naucenie ziakov vyhladavat na Intete informacie a narabat s nimi nieje podstatny samotny operacny system, ale skor web aplikacia.
Predpokladam, ze v sucastnej dobe sa neuci programovanie stylom zviazanosti programovacieho jazyka s operacnym systemom, pripadne este samotnym hardware ako to bolo v minulosti, kedy sa zacinala vyuka programovanim v assembleri a to zvycajne pre i8080 a nasledovnikov.
Teraz skusobne obehavate s image 20 stanic, neviem si celkom dobre predstavit ako to stihnete pri 100 staniciach. Zrejme by bolo vhodne premysliet uplne inu strategiu a nenahravat image ale postavit prostredie tak, aby bolo mozne preplacnut iba ziacky profil niekde na serveri po skonceni hodiny. To by bolo mozne urobit automatizovane a hlavne by sa to dalo stihnut za dobu prestavky.

Neuzes pouzit diferencialni virtualni disk a ten pak zahodit/uvest imago do puvodniho stavu?

MP

Muzete to prosim trochu blize popsat, jak to myslite ?

Napadla me varianta, ze bych v linuxu udelal script, ktery by kontroloval pritomnost noveho image a po nakopirovani noveho image odemkl virtualni disk, pote spustil virtualni PC ve kterem by se spoustela utilita - program wsname, ktery by byl ulozen na druhem uzamcenem virtualnim disku a umoznuje prejmenovat PC a nasledne by se opet hlavni image znova uzamkl.
Budu to ale muset odzkouset.