» Poradna » Počítačové sítě

Viditelnost NAS z podsítě

Prosím o radu. Doma vytvořená lan. 192.168.0.1 - 200. Vní je NASka 192.168.0.100. Děcka mají Router wan 192.168.0.50 / lan 192.168.20.1Pořeboval bych aby viděly z adresy 192.168.20.100 tu NASku co je na 192.168.0.100. Pořebuji poradit jak udělat v routeru překlad adres ?

Odpovědi na otázku

Je nejaky duvod dvou oddelenych siti?

Ta NAS se sice z té podsítě nevyhledá, ale dá se na ni přímo odkázat v průzkumníku nebo namapovat.\\192.168.0.100\slozkaPokud před Vámi nemusí mít děcka firewall, tak připojte ten jejich router přes port LAN, aby byly oba routery v jedné síti. Samozřejmě nejdřív u nich upravte adresy WAN, LAN a vypněte DHCP, která má nejspíš puštěné ten Váš router.

To je opravdu nezbytné oddělovat pro děcka síť? Nebylo by lepší mít jednu síť?

Ked maju vlastnu siet, tak nech maju aj vlastny NAS.

Přesně, proto sítě vlastně máme. Aby se nic nepropojovalo, a každý měl své.S takovou bychom ty internety nepostavili

Tak internety mali byt zakazane uz davno, ale korupcia je neuprosna a preplatila tu pani co ich chcela zakazat.

Ne, druhý překlad adres nemusíte, ačkoli to na připojení nebude mít vliv (klidně ho zapněte).Druhý router musí fungovat hlavně jako router, tzn. musí správně routovat. Tomu prvnímu routru musíte přidat routu.

Ani tu routu nastovat nemusíte.Nechte všechno v defaultu a bude to fungovat. Trochu ale nechápu, proč sítě oddělujete. NAT fakt není ochrana, zrovna na tom vašem případě je to hezky vidět.I když budete mít zapnuté oba naty, tak pokud NAS pošle paket s dst ip 192.168.20.100 a nexthop 192.168.0.50, paket stejně proleze, a dokonce se mu vrátí odpověď. To jen pro ty, co tvrdí, že to nejde, a NAT je ochrání.

Záleží na dalším nastavení routeru. Například když mě na WAN přijde něco s jinou IP než jaká je na WAN rozhraní tak je to automaticky zahozeno.

Souhlas, i kdyz to neni vlastnost NAT, ale firewallu. Cisty NAT by to pustil skrz.

To není NAT nebo router, to je SPI firewall. Ten můžete mít na routeru a NATu nezávisle, vůbec to spolu nesouvisí, ačkoli je to vhodná kombinace.

*firewall

NAT (tj. preklad adres) je zbytecny, staci routovani + jedna staticka routa, aby vedel kam posilat packety pro subnet 192.168.20.0/24 (ta muze byt na routeru nebo na NASu - co je pro tebe jednodussi)

Jakmile ty sítě takto propojíš, tak existence dvou sítí ztrácí smysl. Nejjednodušší mi připadá ten druhý router (NAT) zrušit a používat ho jako access point. Pak už NAS "uvidí" i v okolních počítačích nebo přes DLNA z televizoru. (Beztak vytvořil dvě sítě jenom z neznalosti, nejspíš chtěl v dětském pokoji jenom zlepšit wifi-signál a myslel si, že k tomu potřebuje "router".)

Coz pochopitelne neni pravda - routovani provozu mezi subnety neztraceji subnety smysl. Routovane podsite nejsou to stejne jako jedna velka sit (multicasty, lokalni provoz) a routerem/firewallem se da snadno kontrolovat kam se uzivatel z daneho subnetu dostane - tedy da se omezit pristup prave a jen na NAS+Internet. Samosebou taky by pak NAS mohl mit vice IP a byt pripojen do obou subnetu a tedy byt viditelny bez routovani.Proc to takhle ma neresim - to je jeho vec a na to se nepta.

Ano to samozrejme plati a dava smysl ve vetsi (napr. firemni) siti. Pokud by to ale tazatel takto mel zamerne tak by se pravdepodobne nedotazoval a nastavil si to. Zde to vypada ze to ma proste jen spatne zapojene - proto je dobre jej na to upozornit ;)

a routerem/firewallem se da snadno kontrolovat: Za předpokladu, že má hardware, který ro umožňuje a vědomosti, které mu to dovolí.

Rozdelenie domacej siete ma zmysel iba kvoli bezpecnosti, vid link na tuto strarsiu www:https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/9234...