» Poradna » Programy

Videoproc velikost výchozího videosouboru

Zdravím,konvertuji některé své starší nahrávky do mp4 pomocí programu videoproc. A protože nerozumím tomu, proč dvě různá videa stejného rozlišení ve formátu avi mají po konverzi do mp4 naprosto rozdílnou velikost, chtěl bych se zeptat, jaké další vlastnosti videa mají vliv na výslednou velikost...? Mimo rozlišení, počet snímků za sekundu, kvality zvukové stopy...? Když si něco nahraju z televize, mám velký soubor .ts, tento komprimuji přes videoproc obvykle na třetinu až polovinu původní velikosti, jindy se velikost skoro nezmění. Jak to? :) Dík ;)

Odpovědi na otázku

*velikost výsledného videosouboru mám na mysli

.avi je pouze kontejner - neříká nic o tom jaký je použit kodek, jaký bitrate atd... a to jsou parametry ovlivňující celkovou velikost stejně jako rozlišení.

Tak v podstatě jediný parametr, který ovlivňuje velikost výsledného souboru je datový tok ;) Ten je potřeba co nejnižší, aby ještě viditelně nezhoršoval obraz.

Aha, děkuji za vysvětlení. No a orientačně, kolik má tak zabírat místa hodina fullhd nahrávky s 25 snímky za sekundu, aby to bylo přiměřené kvalitě televizního vysílání a zároveň slušně komprimované a koukatelné...?

FHD ve slušné kvalitě bych viděl tak 1GB na hodinu videa, míň určitě ne. Ale ideálně si to zkusit. Stačí třeba pár minut videa a zkoušet hýbat s datovým tokem. Jako výchozí hodnotu ber třeba 10Mbps a od ní zkus měnit na obě strany.