» Poradna » Programy

Video ve vysokém rozlišení

V čem stříhat video ve vysokém 8k rozlišení?Žádný z programů. které jsem zkoušel, nedokázal načíst video s rozlišením 8000 bodů

Odpovědi na otázku

Video z tak nízkým rozlišením"8000 bodů"zvládl přehrát už první IBM PC XT z r. 1983.A setříhat už první Adobe Premiere z r. 1991 na Jablíčkách s 1 MB RAM.Kde vidíš problém?

jojo, i taková nokia 5110 měla na displeji více jak 4000 bodů ;)

Ani Media Composer? Zkus updatovat. Mimochodem, jakou kamerou získáš 8K? Tou novou Redkou (Weapon 8K)? Na kolik ta sranda dneska vyjde? A jaka skla k ni mas? Kolik si uctujes pronajem?

Kde si zohnal 8K video?

Na 8k je v nejnovejsich verzich pripraven Premiere Pro, pripadne Final Cut Pro. Podle preferovane platformy.Narocnost takove operace a vetsinou tak nejak celkova zbytecnost jsou ovsem dalsi vec. :)

Zbytečnost to rozhodně není - je to ideální pro mastering - pak nevznikají takové prasárny jako upscalované PAL nebo Full HD na Ultra HD Bluray.

Som zvedavý aký HW je na strih 8K optimálny. i7-6800K a vyššie? 8K prehrá už i3-6100?

Obávám se, že CPU je v dnešních výkonných střihových a nebo encodovacích systémech odsouzen do role pouhého kontroléru. Vlastní hrubou práci zastávají pole GPU jako například AMD D500 FirePro a nebo Tesla K80 od NVidia

Video v y4m o jakémkoliv rozlišení ti klidně střihnu v jakémkoliv hexaeditoru, který umí pracovat s velkými soubory.Nebo třeba skriptem v autoitu.A to vše s přesností na sníky.

Všetko edituješ v hexa? Macher....

Všechno ne, ale y4m klidně jo.

y4m = you for me?

y4m = yuv s hlavičkou na začátkuhlavička ti mimojiné řekne rozlišení a od hlavičky dál máš jednotlivé snímky o stejné velikosti, takže to pak máš jak násobilku a střihání je triviální.

A nestačilo by video ve strojovém kódu vytištěné na papír a stříhat nůžkami?

No to je taky možnost jestli myslíš hex, pokud to pak naskenuješ a převedeš pomocí ocr na y4m, tak proč ne, ale zdá se mi to už hodně složité. Stačí to přece v tom hexaeditoru.

A už vidím kolik lesů by padlo na vytištění nějakého y4m 8K videa.

Na lesy kašli - vyrostou znova, živě si dokážu představit ten kvikot ekoteroristů a kolik z nich by z toho jeblo. Vlastně bys prokázal dobrý skutek.

Mně z toho jebne. Človek se tu snaží udělat návod jak střihat 8K v hexeditoru a tazatel na to háže bobek. A když já chci pomoct s wimlib tak mi téma zamknou a musím na problém přijít sám Teda vlůastně jsem na to nepřišel já ale pacman, odhalil chybu v iso i to, že to řeší 32bit wimlib. Netušíš náhodou proč je potřeba na esd s verifikací použít na 32bit esd 32bit wimlib? Mně to přijde divný, jako by na vytvoření třeba sha1 bylo potřeba odpovídající bitový program...

K té tvé poznámce macher.Ukážu ti na příkladu jak je to střihání v hexaeditoru triviální.Dejme tomu, že máme 8K video (7680x4320), které má 6 snímků a je uloženo v y4m (klasický yuv 4:2:0, to znamená 12 b na pixel, to znamená 1.5 B na pixel). Jeden snímek tohoto videa tedy bude mít 7680x4320x1.5 = 49766400 B, přičemž ty tvě čísla jsou rozlišení a to třetí B/pixel.Rozepíšu ti velikost a složení y4m souboru:0. Na začátku je hlavička, například:"YUV4MPEG2 W7680 H4320 F1:1 Ip A1:1 C420jpeg XYSCSS=420JPEG"což je 58 B + jeden B a to 0A v hex, celkem tedy 59 B.1. snímek: Hlavička tvoří slovo "FRAME" + jeden B a to 0A v hex, tedy 6 B. A samotné data snímku 49766400 B (popsáno výše)2. snímek: Hlavička tvoří slovo "FRAME" + jeden B a to 0A v hex, tedy 6 B. A samotné data snímku 49766400 B (popsáno výše)3. snímek: Hlavička tvoří slovo "FRAME" + jeden B a to 0A v hex, tedy 6 B. A samotné data snímku 49766400 B (popsáno výše)4. snímek: Hlavička tvoří slovo "FRAME" + jeden B a to 0A v hex, tedy 6 B. A samotné data snímku 49766400 B (popsáno výše)5. snímek: Hlavička tvoří slovo "FRAME" + jeden B a to 0A v hex, tedy 6 B. A samotné data snímku 49766400 B (popsáno výše)6. snímek: Hlavička tvoří slovo "FRAME" + jeden B a to 0A v hex, tedy 6 B. A samotné data snímku 49766400 B (popsáno výše)Celý soubor bude tedy velký velký 59 + 6 x (6 + 49766400) = 298598495 BNo a když chceš vystřihnout třeba 3. a 4. snímek tak vystřihneš tyto B:Od: 59 + 2 x (6 + 49766400) = 99532871 BDo: 59 + 4 x (6 + 49766400) = 199065683 Btedy B od 99532871 do 199065683a tak se postupuje i u velkých videí, ta náročnost je stejná jako u tohoto malého kousku. takže triviální, žádný machr.

Jen mám onavy, jestli tím střihem tazatel na neměl mysli šmik tady šmik tam, ale postprocesing. Nebo aspoň vložení titulků a přechody. A to by ses v hexaeditoru docela zapotil

No ale postprocesing je něco úplně jinýho než střih. Jestli myslel to, tak jak mám vědět, že myslel střihem postprocesing a ne střih?Tak jestli myslel postprocesing tak to jó, to by v hexaeditoru bylo opravdu na dlouho. Takže na postprocesing třeba avisynth (zdarma).

"No ale postprocesing je něco úplně jinýho než střih" - to víš ty, to vím já a mnoho dalších, ale život mě naučil, že většina laiků (což podle všeho tazatel je) střih a postprocesing nerozlišuje. A mezi námi, oni to nerozlišují ani profíci, pro ně je prostě střih součástí postprocesingu. Dotaz je v tomto smyslu neúplný, v tom máš pravdu, ale jak chtít , aby se tazatel ptal jasně, když ani netuší že se něčemu říká postprocesing a že je to něco jiného než střih.

Abys nemusel psát 0A v hex, tak piš raději:a) 0x0Ab) 0Ahc) $0A, ovšem dlouho jsem tento způsob zápisu neviděl, možná byl určený jen pro některé JSA na způsob Pascalu