» Poradna » Ostatní

Více barev u led pásku

Čau, vím že to sem nepatří, ale nevím kde by mi mohli lidé rychle odpovědět.Někde jsem viděl, že je možné rozsvítit RGB led na více barev jako třeba zde : https://images.obi.cz/product/DE/1152x738/65416... Pokud někdo víte jak na to prosím řekněte. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Na to musí být ten LED pásek zapojený, pokud má jen 4 vývody, tak je možná nějak digitálně řízený. Klasický běžný RGB LED pásek má prostě jen 3 větve (R, G, B), a v těch větvích jsou ty LEDky zapojené sérioparalelně do jednoho vývodu (jeden vývod - jedna větev, 4. vývoj je společný), takže běžný RGB pásek může svítit pouze celý jednou zvolenou barvou.

Jo vidím že je u každé větve nějaký malý integrák (nějaký MCU), takže tento ano, tento díky digitální komunikaci umí rozsvítit každou větev jinou barvou. Ale to běžný RGB pásek nemá, a navíc je k němu potřeba vhodný ovladač, který s ním umí komunikovat.

Můžu vědět za co mínus? Podívej se na tu fotku mínusáku, jasně tam jde vidět nějaký malý integrák, asi jednočip. 4 vývody LED pásku, 2 pro napájení a 2 pro sériovou komunikaci, možná RS485.

Tohle se dela pomoci tzv. digitalniho LED pasku - bud obsahuje cip pro kazdou diodu nebo pro kazde tri diody nebo obsahuje specialni LEDky s integrovanym chipem. Pripojuje se to pomoci 3 dratku (+, - a DATA). Protokol komunikace je bud proprietarni a nebo treba SPI. Rizeni je snadne a do nejakych 1500 diod to zvlada bez problemu treba ESP8266. Bacha ale na napajeni - ty ledky jsou celkem vykonne a tak je dobre, pokud je pasek delsi, dodavat mu napajeni na vice mistech.Doporucuju hledat treba WS2811, WS2812, atp.Pochopitelne tyhle pasky jsou vyrazne drazsi nez bezne LED pasky (radove je to rekneme 100Kc/m vs. 500Kc/m).

Jinak dalsi oblibene (a casto levnejsi) cipy jsou LPD6803, TM1812, ..., pripadne googli "NeoPixel" PS: Uz jsem nekde videl cloveka co si z toho vyrobil velkoplosnou televizi s nizkym rozlisenim, ale vyzaduje to vykonne rizeni s nekolika vetvemi a dost penez (3.00x1.68m [16:9] pri 360x168px je nejakych 504 metru pasku, tj. 60480 LEDek). Bezne se pouziva komunikace 400kHz, takze bys musel obraz rozdelit na ctvrtiny, aby to stihalo snimkovou frekvenci 25Hz. No ale da se to

Doporučuju zakoupit RGB pásek na Aliexpressu. V ČR by to mohlo být zbytečně drahé, poštovné je z Číny zdarma. Taky se chystám ho pořizovat. Dělají se s ovladačem a v různých verzích.https://www.aliexpress.com/category/200002296/led-st...

Tyhle běžné jsou mu k ničemu. On chce řídit barvu každé LEDky, nebo alespoň každé sériové sekce (běžně 3 LEDky) samostatně. Musí to být inteligentní LED pásek a příslušný ovladač.

Podle mě jde každý RGB pásek rozsvítit všemi barvami (kromě černé) buď digitálně nebo PWM

Sorry každou led na více barev jde jen u digitálního

Ano, pomocí PWM se jen dá řídit jas LEDek, v případě RGB barva. Ale pokud mají LEDky na pásku svítit různýmí barvami, musí být každá LEDka (příp. každá sekce) samostatně řízená nějakým integrákem, který sériovými daty komunikuje s nadřazeným procesorem.

Taky si můžeš pořídit jakýkoli pásek s chipy WS2811 a k tomu arduino a mužeš si hrát dle libosti.