Vhodný router pro RD

Zdravím,potřeboval bych poradit s výběrem routeru. Doděláváme rodinný dům, zděný, 4 místnosti - v každé je zásuvka pro internet, spojuje se to v technické místnosti. Spoustu zařízení běží na wifi - 4 telefony, 2 tablety, 2 notebooky, PS3 , možná i TVMám připravený PC, který bych do budoucna chtěl používat jako server a případně k němu přistupovat i z venku přes veřejnou IP adresu. Možná bych uvažoval i o IP kamerách na baráku (ale prozatím se bez nich obejdu)Doporučíte mi, prosím, nějaký vhodný router, který mi toto vše odbaví a cenově bude do cca 1.000 Kč ?Děkuji

Odpovědi na otázku

Co nejvic zarizeni pripoj kabelem, vcetne Notebooku, pokud maji stale misto a o TV a PS ani nemluvim.Predpokladam, ze domek se 4 mistnostmi je prizemni. Nepsal jsi nic o typu pripojeni a rychlosti, podle toho se odviji i router.

Připojení vzduchem od Starnetu. Uvádí 30/30 Mbps. Barák přízemní.

Je to sice lehce přes limit, ale můžu doporučit http://access-pointy.heureka.cz/tp-link-tl-wr1043nd/Že ale router pokryje celý barák nikdo nezaručí. Nejlepší je dát ho někam pod střechu na půdu - přece jenom sádrokartonem ve stropech ten signál projde líp, než přes několik zdí.Jo ale jinak kabel je kabel - co jde, připojit přes něj.

Máme plochou střechu, takže nad hlavou mám 36 cm betonu, pak 40 cm polystyrenu a 5 cm štěrku..tam ho asi nikam neumístím. :) Technická místnost je zhruba ve středu baráku. Aktuálně na bytě v paneláku mám nějaký TP link s dvěma anténami a signál chytám i venku, tak si myslím, že to co posíláš, že by mohlo stačit. Byt je sice menší, ale panel bude signál blokovat asi víc než cihla.. Jen nevím ta cena...Co to zmíněné rozhraní pro USB - je to k něčemu? Funkci chápu, ale zajímá mě, jestli to funguje? Připojím tam externí HDD a na něj se pak dostanu ze všech PC a i TV, kupříkladu? Je to spolehlivé?

??? Kde byl v otázce zmiňován sádrokarton a navíc, sádrokarton je pro wifi to nejhorší, co může být, obzvlášť v době, kdy se netopí a sádra natáhne vlhkost. Hnát wifi šikmo přes strop je horší, než kolmo přes stěny, pokud to není stavba s dřevěnými stropy. Umístění uprostřed obytných prostor předpokládám přinese lepší vysledky, než podkroví - tam se to dává spíše z nouze, když nejsou natahané rozvody.V ceně kolem 1000Kč třeba MIKROTIK RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite (+ výhledově nějaký switch). http://www.i4wifi.cz/_d4777.html Pokud chceš vysloveně šetřit, tak MIKROTIK RB941-2nD-TC hAP http://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-k... , ten už ale nemá pásmo 5 GHz.

No já četl, že je to nový RD, tak jsem automaticky předpokládal, že tam budou takové stropy. Špatný odhad.

Jak je to s 5GHz do budoucna? Směřuje to vše do tohoto pásma, nebo je to jen alternativa.. Když bych to přirovnal k mobilním sítím - dnes už bych si telefon bez podpory 4G nekoupil..

5GHz se dnes vyplatí hlavně tam, kde je 2.4GHz pásmo plné a zarušené (paneláky apod.) a/nebo pokud chceš přes wifi co nejvyšší rychlost.Bohužel 5GHz signál má daleko horší průchodnost přes zdi, takže na pokrytí celého baráku by jeden router nestačil a 2.4GHz ve tvém případě bude asi vhodnější.

Aha, takže varianta s umístěním na půdu padá :)K tomu USB jde připojit asi i HDD (mě to šlo s flashkou), ale rychlost nebude moc slavná. Je to spíše nouzovka nebo pro připojení tiskárny. Na sdílení souborů v síti bude určitě lepší ten plánovaný server.Jo cena je přes 1000,- ale zase ten router už je ověřený, spolehlivý a nemá problém utáhnout i větší počet klientů. Navíc má gigabitové porty a pro případné hračičky se dá originální firmware přeflashovat např. OpenWRT (systém na bázi Linuxu, který velmi rozšíří funkčnost routeru).

Osobně bych jako router použil třeba nejlevnější mikrotik a pak v místnostech kde se bude používat bezdrát dal nějaké AP, klidně víc...Nesnažil bych se v technické "zavřené" místnosti budit wifi na plné kule a čekat že to všude bude fungovat :)

Bohužel mám v každé místnosti jen jednu zásuvku na internet, takže bych musel najít AP, který bude mít i ETH port. Nebo to je standard? Existují nějaké jednoduché rozbočovače, které mi z jednoho portu udělají 2? Mám za to, že v kabelu je 8 žil a pro jedno zařízení jsou potřeba jen 4? ..něco takového jsem (mám za to) slyšel...

Doděláváš rodinný dům a v každé místnosti máš JEN jednu ethernetovou zásuvku? Než barák doděláš přidej je. Do každého rohu místnosti jednu a od všech husí krk do serverovny, abys tam mohl natáhnout vhodné kabely a časem je mohl vyměnit (klidně i v budoucnu za optiku).

Dodelavam = v sobotu se stehujeme. Nejak jsem zil v tom, ze to vsechno pozenu pres wifi a ten kabel tam natahnu jen tak pro strycka prihodu.. Ted uz s tim nic neudelam.. :(

Tak to jsi se mylil. A musim rict, ze celkove v mnoha vecech. Neber to spatne, je mozne, ze pocitace obecne nijak zvlast nepotrebujes nebo nepouzivas.Ja treba doma i pracuju a pracuju na pocitacich, takze z meho pohledu je pro dum absolutni zaklad: - rozvody vsude a v dvouplastovych husich krcich (ne ty levne bile) - rozvody ve zdech pomoci UTP 5e v provedeni DRAT (pripadne UTP 6, ale v nejblizsich letech to nic navic neprinese) - ETH zasuvky v mistnostech a patchpanel tam kde bude technologie (puda, tech. mistnost, sklep,...) - router typu Mikrotik nebo lepe PC Engines Alix (do 30-40Mbps) ci APU (do 300Mbps) - switch s nejakou rezervou portu, 24 portu byva na dum celkem bezne - jeden nebo vice WiFi AP (v kazdem patre a pripadne nejake externi na zahradu), pricemz je dobre vedet, ze 11ac je sice nejrychlejsi, ale ma nejhorsi dosah, 11n je takovy kompromis a 11g chytis jeste u sousedu, ale je to pomale

*ETH zasuvky samosebou 2portove, ve vetsine mistnosti staci jedna, v pracove aspon 3 a tam kde bude TV, tak aspon 2. Na toaletach z v koupelnach sit nemam , ale nezapomnel bych treba na garaz - nekdy se to treba bude hodit (dum nestavis na 10 let).

Koukam, že jsem dotaz měl položit před dvěma lety, když se řešil projekt a ne týden před stěhováním.. :)

Můžu tě upozornit, že jsi na tom lépe, než profesionální architekt, který sobě postavil domek. Po mně chtěl zasíťovat. Tak jsem se ho zeptal, kam vedou husí krky z místností. Naprosto nechápavý pohled. Žádné husí krky nikam netahal. Navrhl jsem vysekání drážek a natažení trubek. Že prý to nebude rozrubávat. Tak jsem jel pryč.

A jak chceš nakonektit pračku? Chyba!

Tohle žádný router kolem 1000 neodbaví, mrkni se spíš po něčem takovém http://www.czc.cz/mikrotik-rb2011uias-2hnd-... + najít někoho, kdo to nastaví

Wau..tohle mi už tedy přijde jako vyšší dívčí.. Vzhledem k tomu, že sám nechápu co by mi takový stroj přinesl navíc, než třeba výše uvedený odkaz na TP link, tak bych to ani nedokázal ospravedlnit před manželkou.. :) Chápu, že by asi byla svižnější odezva, možná rychlejší připojení, ale pro domácnost je to asi zbytecne moc..teda pokud už teď nepočítáš s těmi kamerami..

Pro domácnost to není moc, ale základ, pokud chceš, aby všem běžel internet i síť "naplno", s tímhle můžeš dát v pohodě streamovat UHD film do TV (kabelem), stahovat bez nastavování omezení, být na netu na tabletu i mobilech, archivovat záznamy z kamer do NAS, a klidně manželka může vzdáleně ukazovat fotky z dovolený v práci, vše najednou, bez záseků ... tohle router za 1000 určitě nedá, možná tak stěží 2 první zmiňované položky ... BTW. máš nataženej po baráku kvalitní kabel naštípanej na 1GB provoz?

Jaký je tam kabel, to už se dnes nedozvíme..teda jo, v "racku", ale myslím si, že tam bude jen nějaký standardní.. Ty vymoženosti co píšeš, se mi líbí, ale asi narazíme i na tom kabelu..

Zase, nejsou to vymoženosti, ale relativně normální provoz, zvlášť v následujících letech až se přidá internet věcí, tak i absolutní minimum ... může to znít jako pohádka, ale kdyby mi někdo před 10 lety řekl, že budu mít místo 1MBps připojení 300MBps za poloviční cenu a že i lokální synchronizace se poženou přes net, tak bych mu taky nevěřil ... jinak to s kabelama byla spíš připomínka, jestli už jsou zazděný, nedá se nic dělat (no za 20 let natahovat optiku) :D

Myslím, že jsme to tahali v husích krcích, tak by snad neměl být problém to do budoucna vyměnit. Uvidíme časem. Když jsem před 10lety firmám prodával připojení od ČTc, tak garantovaný 2 Mbit po telefonní lince stál tenkrát 30.000 měsíčně.. :)

Ak ta primarne zaujima wifi, tak ti mozem poradit jedinu spravnu volbu a tou je:- vybrat si niekolko moznych kanditatov (trbars aj 10) a v rovnakom case ich odskusat jeden po druhom. Wifi zavisi hodne na prostredi, ale aj na spolupraci s protikusmi (pocitacmi, mobilmi a.t.d).

Díky za radu, ale do toho se mi fakt nechce...nemám na to bohužel čas..a stejně by se mi nechtělo to zkoušet.. :)

Sorry, ale limit 1000kč je opravdu malý. Na takové použití v novém baráku bych začal koukat po routeru Gbit porty a 2,4 + 5GHz. Takže bych začal na něčem takovém: https://www.alfa.cz/product.php Abys za půl roku nekupoval nový, protože zjistíš, že router za 1000kč ti to už moc rozumně neutáhne.

Špičkový je Mikrotik RB951G-2HnD, je to jen n-ko, nad tisíc. Jede celé měsíce, dosah přes 1 zeď 300 m. Dražších a značkových routerů jsem zkoušel několik, dvoupásmové, ac - problémy se stabilitou, dosahem, zarušením

4 telefony, 2 tablety, 2 notebooky, TV, do budoucna bůhvíco k tomu a router do tisícovky? Zapomeň. Dopadneš jako fotograf, co si přes všechny dobré rady koupí stativ do tisícovky - odzkouší, zahodí a jde koupit za tři až pět tisíc.

...a těch původně vyhozených 1000 korun mu samozřejmě potom na nákup doopravdického stativu chybí Tento případ bude ten samý, koupí si router za tisíc korun, za 3 měsíce zjistí, že je nedostatečný a potřebuje router alespoň za 2000. Takže celkově ho router vyjde na 3000kč, protože ten původní za 1000kč už neprodá

ctu "do cca 1.000 Kč" ... prestavam resit. To je jako postavit RD do 1m . Vysledek stejny.

Jinak treba ja bych za zaklad pouzil Turris a pak podle potreby doplnil dalsi prvky, v pripade potreby pokryt i zahradu treba takove UniFi. Kazdopade bez blizsich znalosti nakresu RD a okoli, plus planovaneho umisteni routeru, znalosti material sten a stropu, informaci, zda pri stave byla natahana LAN a jak se tezko da radit. Bezny pristup je, ze LAN se platnuje uz pred stavbou - tj. je to na stejne urovni jako reseni elektrickych rozvodu.

Ty hele, Karle, a nechceš si raději pozvat nějakého odborníka přímo na místo činu a tam probrat možné eventuality. Když už jsi vrazil nějaké to mega do rodinného domku, tak už tě nějaká ta tisícovka nezabije, né

Lidi jsou zvykli setrit na kravinach. Dum za 4mio, ale na pocitacovou sit za rekneme 20 tisic uz neni. Stejne to znam se zahradou - chteli bychom udelat zahradu a mame uzasnych 100 tisic . Nerikam, ze kazdy musi nesmyslne rozhazovat, ale tihle kolenovrti, to je mor.

Nedávno som kupoval ASUS RT-18u doporučujem :)