» Poradna » Počítačové sítě

Vhodný rack

Zdravim,rád bych dal věci týkající se počítačové sítě d racku. Jde i tyto věci:ONT zarizeniRouter (https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-routerboard-rb75... )NAS (https://www.alza.cz/synology-diskstation-ds21... )Nějaký patch panel (dělá se i na 1privod a 4 vývody?)Pak něco takovehleho (https://discomp.cz/default.asp, případně menšího)POE adaptér pro napájení WiFi routeruMam vyhlidnut tenhle rack (https://www.alza.cz/19-rack-6u-rady-economy-d... ) nebo je to malý?

Odpovědi na otázku

Moc nerozumím tomu proč chceš použít rack, nota bene 19", na umístění tří malých zařízení z nichž jen jedno do racku zamontuješ aostatní budou pohozena nadně nebo v lepším případě na ne zrovna levné polici. A na pět portů patchpanel? Ale třeba jsem něco přehlédl.

Na umisteni zamysleneho myslim az zbytecne velky. Obdobnou sestavu, tj. maly router (vcetne wifi) a 1-disk NAS mam umisteny na horni polici v satne, nicemu tam neprekazi a nikoho nerusi. A souhlas, patchpanel pro 5 zasuvek je zbytecnost.

Chci to mít oddělené, ne jen na nějaké poličce z které mi to teď padá, těch 1800 jsem ochoten do toho investovat. Je tam hodně kabeláže a jen NAS zabírá dle mého odhadu půlku racku a do budoucna tam může něco přibýt. Chci patch panel abych do routeru nepřipojovat kabely přímo ze zdi, nenašel jsem ale nic pod 12 portu.

Ecistují malé 10" racky, a do něj patchpanely atd, což pro tvůj účel asi ideální.

Ta 19" není už o moc větší a má 30 do hloubky, takže za NASem bude místo na kabely, nebude to tam tak namačkány. Prostor mám, jen nevím, zda to tam půjde dát a zda to jde zapojit i bez switche, jak psal někdo nahoře. Kterej NAS je dobrej do racku (podobném tomu co mám vyhlidnuty)? Ostatní už mám, ale tohle bych rád přizpůsobil.

Keď nevidíš rozdiel medzi 10" a 19" tak potom áno , ale ja vidím rozdiel vo ľkosti skoro 100% ! Nejako mi to uniká , ale vieš na čo je rack ? Na to čo ty potrebuješ , stačí nejaká skrinka na "topánky" ...

19" má rozměry 332 × 530 × 300 mm, 10" má rozmery 350 x 270 x 270 mm, rozdíl si umím představit. 20 cm na výšku by mi umožnilo tam dát ještě jednu poličku, ale že by to bylo naddimenzovane se mi nezdá. Ano vím, co je to rack a krom toho, že je celkem malý mi vyhovuje. Můžeš si klidně dát NAS s routerem do skříně mezi boty já si ty věci dám radši do racku. Nevím proč bych měl horší variantu preferovat před lepší, ty to děláš🙄?

Nevím jestli jsem tě špatně nepochopil, ale těch 530mm u 19" racku není výška, ale šířka. Racky se stejným počtem pozic jsou stejně vysoké (plusminus pár mm) ať jsou 10" nebo 19".

Teoreticky to možné je i když na Alze to nepisou a dle pravidel se na prvním místě uvádí šířka.

Není nic jednoduššího než si vynásobit rozměry v mm 2,45. Nehledě na to, že je tak trochu i dětským rozumem pochopitelné, že rack, který má téměř dvojnásobnou šířku v palcích (10" vs. 19") asi těžko bude mít téměř stejnou šířku v mm. A to"U" u čísla (např. 4U nebo 6U) znamená počet pozic na výšku a pozice mají stejné rozměry bez ohledu na šířku racku. Takže racky se stejným počtem pozic jsou zhruba stejně vysoké.

Dětským rozumem to může být pochopitelné pro někoho kdo ví, že počet palců udává šířku a ne výšku. Pro mě je zas nepochopitelné, že se někde udává na prvním místě výška a ne šířka. Nikdo prostě nemůže vědět všechno.

Palec (anglický), ty nevzdělaný diletante, je anglosaská délková míra. Pokud vůbec jsi ve škole pochopil, co je délková míra a co ostatní fyzikální jednotky.IEC 60297, ČSN EN 60297-5-101, atd.

Ty si zřejmě nepochopil psaný text a zmíněné si se na to jediný co dokážeš, na nadávání.

Když už všechny okolo častuješ, že nechápou psaný text, tak se raději podívej na svůj dvorek a svůj slovosled a větnou stavbu. A teď, nám ostatním nepoužitelným blbům, prozraď, podle JAKÉHO pravidla se uvádí rozměry třírozměrného tělesa v daném pořadí? Že ty jsi utrpěl nějaké humanitní nevzdělání, nebo ekonomku?

No promiň, ale to není o vědět či nevědět, ale jestliže je jeden rack 10" a druhý 19 a z udávaných rozměrů se liší v jediném tak který to asi bude? A jen mezi námi, žádné pravidlo pro pořadí rozměrů neexistuje. Ba dokonce se dost často uvádí jako první rozměr ten, který je v daném případě nejdůležitější (třeba u pravítka jeho délka). Ale ani na to žádný úzus není. A v tomto případě úplně stačí použít hlavu.

"...Docela bych chtěl být u situace, kdy vy něčemu nerozumíte, pokud by vám vaše slabost vůbec něco takového dovolila přiznat..." Mno, kolik z nás bylo v takové situaci? Já tedy ano, ale nebojím se to přiznat a zeptat se někoho, kdo to ví. Hošan je asi velmi mladý a pokud pracuje, pak maximálně na pozici, kde Poirotem oblíbené buňky nepotřebuje, jako třeba typický požírač koláčů, atd.

Ono je vlastně jedno, jestli tvůj komplex způsobuje nízký sebevědomí nebo narcistická porucha. Výsledek je stejný. Nebudu se dále snižovat na tvou úroveň.

V mnoha oborech takový úzus naopak existuje. Například v grafice se uvádí rozměry ve tvaru sirka x výška. U technického kreslení také. Je to logické, nemůže se pokaždé uvádět v jakém pořadí kreslíř rozměry uvádí a jestli je u šroubků důležitější šířka nebo délka je věc názoru. Zůstal bych raději u toho, že žádný učený z nebe nespadl. Neklesejme na úroveň individua pod přezdívkou ms, myslím že by to byla škoda.

V technickém kreslení jsme VŽDYCKY používali pořadí d x š x v (jsem původně strojař, přesedlal jsem až po několika letech) nehledě na to, že jediné určující jsou kóty. A šroubek je zrovna dost nesmyslný příklad.

My jsme vždy používali v grafice, geometrii , v kreslení s x v, je pravda že šlo vesměs o 2d. Šroubek je nevhodný příklad, šlo jen ó subjektivnost v důležitosti rozměrů. Něco málo jsem teď našel, celkem dost se ó tom diskutuje, např. http://highresolutions.com/blog/2010/03/what-comes-f... , je to tam popsané v podstatě jako uzus.

No vidíš, a já ti klidně budu tvrdit, že nejobvyklejší je udávat rozměry v pořadí d x š x v. Ale jak jsem napsal, žádný úzus na to není.

Viz jeho "nákup" kleští: https://www.zive.cz/poradna/jsou-to-kleste-na... - on je letadlo a ostatní jsou idioti.

No vidíš, mě ani nenapadlo si to spojovat. To vysvětluje vše...

Kde přesně jsem něco takového tvrdil mistře? Opravdu nechápu lidi jako jste vy, kteří mají ve zvyku se povyšovat nad někým kdo se slušně zeptá na něco s čím si neví rady. Lidi jako vy zřejmě trpí nízkým sebevědomím a tak si to kompenzují tímto způsobem, místo aby svou znalost využili k tomu a poradili, tak děláte z lidí idioty, co si dovolili fusovat do něčeho čemu zrovna vy rozumíte. Docela bych chtěl být u situace, kdy vy něčemu nerozumíte, pokud by vám vaše slabost vůbec něco takového dovolila přiznat. Dost ó tom pochybuju.

https://www.alza.cz/19-rack-rozvadec-jednodil... velkostne by mal byť tento dostačujúciPatch panel ak je ozaj potrebný tak nejaký prázdny a kábel ukončiť keystonom. Ten pichnuť do patch panela. Keď už to má byť do racku tam ten patch panel prepojiť so switchom, najlepšie 1000Mbps kvoli NAS, a prívod z mikrotiku pichuť do switchu. Ja by som radšej bral tento NAS https://www.alza.cz/qnap-ts-251a-2g-d4426068.htmLen nerozumiem čo si myslel tým či sa patch panely robia na privod aj vývod. Patch panel je proste len na ukončenie kabeláže ktorú násoledne prepojiš s nejakým aktívnym prvkom a to patch káblom.

V čem jsou ty qnapy lepší? Nechci čistě jen úložiště, ale rád bych no používal jako menší server na práci, kde by mi běžel Apache. Je to vůbec možné na NASu?

Když NAS, tak Synology. Qnap taky dobrý, ale podpora není zdaleka taková.

Se Synology zkusenosti nemam, ale u QNAPu to jde, bud pres integrovany webovy server, kde neni moc moznosti nastaveni, ale zase je jednoduche pristupovat k souborum (data pro web jsou ve sdilene slozce Web, jde ji namapovat pres SMB, FTP, WebDAV, ..), pripadne s pomoci Dockeru (Container Station), kde uz je kompletni nastaveni. Samozrejme jde udelat i VM s nejakou distribuci Linuxu, kde uz je pak instalace apache jednoducha, to ma tu vyhodu ze se to chova jako samostatny stroj na siti.

Tak jsem si to myslel. Domníval jsem se že na NASu je Linux nainstalovanej a tak nebude problém cokoliv doinstalovat.

Synology je jakýsi etalon pro NAS. Samozřejmě funguje na Linuxu, ale asi ne tak jak by sis představoval. Žádná Fedora, žádné Ubuntu, prostě klon Linuxu od Synology. A ano, Synology nabízí k instalaci balíčky, ba dokonce poskytuje podporu pro tvorbu vlastních aplikací.

Ten rack co navrhujes je o dost dražší, v čem je lepší, respektive v čem je ten můj nevyhovující? Ten keystone by mi asi stačil, pokud jich jde dát 5 vedle sebe, ale kde koupím prázdný patch panel? Switche jsem se chtěl vyvarovat. Není tedy možné mít NAS napojen přímo na router? Ten NAS co doporucujes není moc dobře hodnoceny, naopak mě před ním všichni zrazovaly a doporučili Synology.

Ten rack se mi nelíbí (ten můj je nevyhovující), patch panel bych potřeboval menší. Ta krabička s keystone je něco podobného jako patch panel? Asi se to nedá namontovat do racku, že?

Pořád mi hlava nebere proč chceš dvě malá zařízení a k nim potřebnou rozdvojku cpát do racku. Kolik a jakých zařízení bude v síti? Patch panel má význam u rozsáhlejších síti především kvůli organizaci přípojek. Pokud využiješ jen čtyři porty, které poskytuje routerboard pak zařazením patch panelu získáš jen místa potenciálních poruch, kterými konektory vždy jsou.

Jsou to 3 zařízení z čehož NAS zrovna malý není. Už jsem ti to popisoval nahoře 🙂. Patch panel chci abych nenaplňoval router kabelama ze zdi, respektive z trubky z podhledů. Rád bych na tu instalaci již nesahal a proto to ukončil patch panelem, k tomu přece tohle zařízení slouží, ne? Co je na tom špatného to mít udělané pořádně, elektřinu taky člověk má v rozvaděči a nema kabely vedena po stropě spojené čokoládou.

Jako fajn, ale kdyz to chces delat poradne, tak bys to teda mel delat opravdu poradne: rackovy switch, NAS do racku (o ano, delaji se), patchpanel - 12 stezi staci na maly byt, 24 nebo 48 je pro dum bez diskuze, samosebou UPS (a taky se delaji rackove),...Tady sis jenom vysnil zaviraci bedynku povesenou na zdi a tim to "poradne" zjevne konci.

Jinými slovy, buď do každé poličky 4 zásuvky nebo stlouc dřevěnou policku, nic mezitím není ... je to tak? Každý jsme na něco, ale tahle profesionální nabubřelost není nutná nebo je?

Ja si to poradne nevymyslel. Ja preferuju nejaky lepsi prumer, nez mit jednu hyper duper krabici a na zbytek nezbylo...

Na zbytek zbylo, myslím že je to slušnější nadstandard na byt, co tam mám, od routeru, přes WiFi (unity AC LR) až po NAS. Zásuvek mohlo být víc, ale s tím už teď nic neudělám. Kdybych hrubou instalaci dělal znova, udělal bych to líp. Trochu jsem to podcenil, což bylo tím, že jsem dělal rekonstrukci celýho bytu sám a tohle nebylo dostatečně naléhavý, tak se to udělaly jen po kabelu do 3 místnosti místo 4. Dnes bych dělal 2 kabely na místnost.

No, v mém dnes už bývalém zaměstnání jsem měl rack, který uvažuješ, v síti se 40 počítači, v něm 2 patchpanely 24 portů , 2 switche po 24 portech, zásuvkovou lištu s UPS a na dně stály 4 dvoudiskové NASy Synology. Plus konvertor LAN na optiku. Všechno se v pohodě vešlo. Mám obavy, že se snažíš použít kanon na brablence. Samozřejmě nemám nic proti pořádku v kabelech a zařízeních, ale tobě se bude někde v koutku ohromné bedny tetelit jeden NAS a vedle něj titěrný routerboard a POE injektor velikosti krabičky cigaret. Jediné k čemu rack využiješ je možnost montáže 19" zásuvkové lišty ze které využiješ maximálně čtyři zásuvky. To vše by vyřešila docela malá skříňka, která nezabere půl místnosti. No ale proti gustu žádný dišputát, je to jen můj soukromý názor.

Vždyť je to je skříňka 50cm na 30cm, to se mi do komory vejde jak nic. Teď mám ten konvertor na optiku, router, 2 adaptery, zasuvku a spoustu kabelu na poličce a zabírá to skoro polovinu prostoru racku, zbytek zabere NAS, kterej ještě nemám.Ja bych raději věděl zda to do racku půjde, na co si dát pozor, co jak zapojit třeba. Misto, kterej mi to zabere, s tím poradit nepotřebuju, s tím si poradím sám.

No do racku to rozhodně půjde - popsal jsem ti co věechno jsem ve stejně velkém racku měl. Na co si dát pozor? Abys to pořádně přidělal na zeď, rack takových rozměrů něco váží. Co a jak zapojit? To myslíš vážně? Tak do WAN portu routerboardu připojíš přívod od providera. Do patřičného konektoru routerboardu připojíš napájecí adaptér. do jednoho LAN portu routerboardu připojíš NAS. Ten zapojíš do zásuvky 230V (tedy nejspíš do zásuvkové lišty, kterou ro racku namontuješ. do ní zároveň zapojíš i síťový adaptér routerboardu. Do dalčího LAN portu routerboardu připojíš patřičnou zásuvku POE injektoru, jehož adaptér zapojíš do zásuvky 230V. z druhého konektoru injektoru povede kabel k WiFi. Zbývají dvě volné zásuvky LAN na routerboardu - z nich povedou kabely ven k zařízením - tedy nejspíš PC v bytě. Pokud budeš chtít použít patchpanel, narazíš vodiče UTP kabelů vedoucí ven z racku do svorkovnic konektorů - doporučuji zapojení B, tak jsou nejčastěji zapojeny UTP kabely. Ty potom pomocí patch kabelů propojíš s volnými porty routerboardu (a jedním na POE injektoru) - jeden použiješ pro WAN ostatní pro LAN, celkem tedy 4 zásuvky. Propojovat routerboard s NASem přes patchpanel by byla pitomost. Jo a to hlavní bych zapoměl - toho šestipsa musíš připojit do elektriky.

Díky ses hodnej, takhle podrobne jsem to zas nepotřeboval🙂.Není mi úplně jasný ten patch panel, myslel jsem že kabely budu muset odstřihovat a ona se do něj jen nadváhou. Patch kabel je předpokládám klasický kabel, jen se mu tak říká. Nejvíc typu v připojení NASu. Nahoře je psáno, že mám NAS připojit přes switch (to bych nerad ... další zařízení, který jinak nevyužijí). Tady píšeš že zapojovat NAS přes router by byla pitomost. Můžu se zeptat proč? A jak jinak to tedy udělat? Router má 1Gb porty.Jinak rack váží 20kg, elektrikář mi dával podobně velkej rozvaděč na 2 natloukacky a drží fest, tak snad to bude stačit, záleží samozřejmě kolik tam bude otvoru🙂.

Tak to vezmu od konce - musel jsem se znova podívat jestli jsem nenapsal blbost - ne, píšu NAS připojovat přes patchpanel, to by opravdu byla blbost. Routerboard a NAS budou v jedné bedně a spraví to krátký patch kabel - tedy normální kus UTP s konektory na koncích. NAS připojovat přes switch opravdu nemusíš, routerboard malý čtyřportový switch obsahuje. Teprve pokud bys potřeboval víc přípojek v síti použil bys switch s potřebným počtem portů. Trochu nerozumím tomu o patch panelu - do keystonů se kabel maráží patřičným nástrojem, třeba něčím takovým: https://www.gme.cz/narazeci-nastroj-proskit-... . Jsou i "samonarážecí" keystony, ale s těmi nemám dobré zkušenosti, vždy byly zdrojem poruch. Ale možná jsem měl jen smůlu. Jo a ten rack snad 20kg nemá, je to jeho únosnost. Ale je bytelný, takže určitě váží i tak dost.

Jasně tak to už je mi jasný, nedošlo mají že to bude vlastně jen malém kablík.Keystone se asi raději vyhnu, díky moc za tipy🙂

No když už je řeč o keystone - patch panel je vlastně jen řada keystonů zabudovaná v plechovém rámečku. Takže jestli keystone nebo patch panel je z pohledu montáže kabelů zcela jedno. A pokud sis vybral 19" rack potom prostě jiné než 24 konektorové patch panely nekoupíš, tedy ještě 48 x rj 45, ale ty jsou 2U a ty hledáš menší.

Tak tím je to vyřešené, snad se tedy i bez patch panelu obejdou🙂. K té velikosti, pokud místo mám, myslíš že je lepší 10" nebo mám jít do toho 19" (kvůli většímu prostoru a snazší rozšiřitelnosti)? Půjdou tam ty 3 zařízení nějak namontovat?

Netroufnu si za tebe rozhodnout jestli ten nebo onen rozměr. Anijede ani druhý není horší nebo lepší, jen větší a menší. Už jsem ti popsal, co všechno jsme měli v tacku 19" 6U - tedy v rozměrově stejném jako si hodláš pořídit. Pravda větší hloubky, ale to nemělo vliv na to co všechno do něho namontujeme jen bylo víc prostoru na chumel 50 UTP kabelů, které do racku vedly. Osobně si myslím, že 19" rack je v tvém případě rozměrově dimenzován dostatečně i kdybys chtěl dům rozšířit na panelák. Ostatně není problém najít si rozměry racku, rozměry NASu, routerboardu a POE injektoru a spočítat si kolik prostoru v racku zaberou a jestli by stačil 10" nebo budeš potřebovat 19". Myslím, že by ti rozměrově stačil třeba tento http://www.xcoresystem.cz/datove-rozvadece-10-palcu... , ale mluvit ti do toho nechci a nehodlám, rozhodnutí je na tobě, rozměry vliv na funkci nemají. To co do racku chceš umístit se vejde i do menšího, montovat nic nebudeš, prostě to bude ležet na dně.

Jasně chápu, bude to ležet na dně, takže to nejde do racku namontovat?

A jak bys to chtěl montovat? NAS má jen malé gumové nožičky, routerboard možná taky a POE injektor rozhodně nic nebo jen třímilimetrové pupínky. Žádné otvory pro šrouby, žádné úchyty. Rack má naopak pouze po stranách lišty se čtvercovými otvory vždy 3 pro jeden U (tedy jednu pozici). Rozteč těch lišt je o něco méně než 19" (u většího z racků). Není co k čemu montovat, maximálně můžeš za bratru odhaduju pět kilo koupit 19" poličku a na ni ta dvě zařízení (promiň, ale POE injektor velikosti krabičky Partyzánek nepovažuji za zařízení nebo snad nedejbože za aktivní prvek). Jediné co můžeš namontovat je 19" šestipes, který sis vybral, ten má úchyty do racku.

Na poličce to mám, padá to, nevejde se to tam a to tam není NAS. Ještě mám to OLT (mimochodem to co mám je fakt ONT https://www.google.cz/url), u toho mi poskytovatel říkal, že jde namontovat na zeď. NAS provedení toho co jsem chtěl se nedá sehnat?Proto se mi líbil ten patch panel, protože bych mohl tři kabely uklidit někam výš. Zasuvku bych taky dál nahoru, aby se trochu využil prostor, jinak ten rack bude jen ó něco hlubší políčka (všechno bude na dně) + je zaviratelnej, což je super.

OLT (Optical Line Termination) a ONT (optical Network termination) je jedno a to same. Jelikoz jedine co je delane na montaz do racku je zasuvkova lista (a uz rozmluveny patchpanel) tak ano, buds to muset vhodne naskladat na dno nebo na dokoupenou policku do racku. Proto se te od zacatku snazime presvedcit ze na tak malou instalaci se investice a prace okolo racku nevyplati.

Já bych ty 2000 do toho racku klidně investoval, kdyby se to dalo nějak rozumně poskládat, namontovat a hlavně uzavřít, případně uzamknout, aby tam nelezly děti. Nic takového se bohužel nedělá🙁. Asi si koupím 3d tiskárnu, často chci něco, co není na trhu🙂.

No to záleží na tom jak velkou poličku máš. Nevím jaké provedení NAS jsi chtěl, ale do 19" racku se vyrábějí, ovšem spadají do kategorie firemní a jejich cena začíná někde na 16 tisících. Při použití patch panelu sice tři kabely uklidíš, ovšem zase ti jiné tři přibudou, protože nějak musíš patch panel propojit s aktivním prvkem. Tu Motorolu neznám, ale mám pocit, že montáž na zeď bude obdobná jako bývá u levných routerů - na zadní straně budou dva otvory tvaru obrácené klíčové dírky za které se pověsí na šrouby ve zdi. V racku to stejně nebude bez úprav racku jak pověsit, u něj je uvažována pouze montáž do lišt, tzn. standardní 19" uchycení.

Moje políčka je 19 cm hluboká a cca 50 cm široká. Padá to, protože jsou tam hromady kabelu.Chtěl jsem NAS od Synology (nahoře je odkaz), za cca 10k, 16 už moc. Ty dálkový kabely jsou poměrně dlouhý (kvůli rezervě) a ted se válej na poličce. Propojovací bych udělal cca 15-20 čísel. Ten rack co jsem tu postoval má volnej zadek, takže tam by šlo teoreticky to ONT namontovat na zed, aby byla optika trochu oddělená, teď tam mám klubko, který se tam plete.

na 4 kabely ten patchpanel opravdu nema cenu, kabely vyvazes v ramci racku a zapojis primo do switche/routeru. Minimalne ti odpadnou dva prvky ve kterych muze nastat problem, tj. spatne zapojeny keystone, spatny patch kabel. Taktez propojovat OLT a router prez patchpanel nedava smysl

Jak myslíš vyvazes? Jak ochránit instalaci, kterou nebudu moc vyměnit, proti poskození než patch panelem? S tím propojem mezi ONT a routerem máš pravdu, to už není hlavní kabeláž, to propojím malým drátem.

Prave jejim vyvazanim a zapojenim naprimo do aktivniho prvku. Nevim jakym zpusobem by te chranil patchpanel, ani si nedokazu predstavit k jakemu poskozeni by melo dojit. Navic stejne se vzdy nechava na kabelu rezerva. V takoveto mini-instalaci je to opravdu zbytecne

Rezerva tam je, ale všude rádi, že než měnit koncovky na hlavní kabeláží, tak raději patch panel a měnit jen propojovací kabely. Trochu se bojím u optickými kabelu, který by šel taky těžko měnit, ale tam to těžko udělám jinak, i když by se mi líbilo kdyby ten patch panel uměl připojit optiku a konvertovat do klasických portu, ale to asi nejde, že?

To se spis vztahuje na firemni prostredi, kde k zmenam dochazi casteji a u trosku plnejsiho racku k nejakemu poskozeni dojit muze. Ty pokud to jednou nainstalujes a vice do toho sahat nebudes. Mozna casem vymnena aktivnich prvku nebo NAS, ale aby jsi i tu naprimo napojenou kabelaz poskodil, musel by ses chovat jako hulvat. Dalsi veci je jak jsem zminoval, nebudes si pridavat dalsi zdroj potencionalniho problemu. Navic pokud si to budes provadet sam takt to chce precijen zkusenosti a hlavne spravne naradi, bez narazecky to neudelas poradne a porizovat si ji pouze kuli 4 keystonum, klasicke kleste na RJ-45 vyuzijes vice.Druha moznost je to nechat udelat specializovanou firmu, ale to taky nebude levneKonverzi z pasivni optiky na metaliku ma na starosti OLT

Na keystone tedy kašlu, kleště si budu kupovat, jak říkáš spíš je vyuziju.Ten patch panel se mi pořád nedaří vyhnat z hlavy. Když pominu to poškození, tak by se mi líbilo kdyby 3 dálkový kabely byly schovaný a nepletly se tam. Patch panel na 3 kabely nebo aspoň na 6 sem ale nenašel.Celou dobu tomu rikam ONT🙂. To mám, je škoda že to nejde dělat nějak minimalisticky. Navíc to děsně topí.

No tak to je paráda, tímto způsobem by se dalo dělat uchycení pro ně rackové komponenty 🙂. Minimálně, a to se klidně přiznám, mě vůbec nenapadlo mít routery obráceně a kabely zapojené zepředu. Jediný co bych tomu vyvinul, že to nemá uzamykatelné prosklené dvířka.

Posílám zpětnou vazbu. Nakonec jsem si koupil ó něco menší 10" rack 4u https://www.variant.cz/zbozi/1106-003-wm-3206-901 a musím říct, že je malý. Nahoru jsem dal zásuvku, pod to poličku na ONT, router dolů a za něj všechny kabely a adaptéry. Kromě toho, že se to špatně montovalo, tak je to děsně narvany. Když tam dám NAS, tak to bude úplně plný a nevím jestli to bude větrat. UPS by se tam už nevešlo a rackový mikroserver místo NASu také ne. Dnes bych určitě koupil rack ve všech rozměrech větší.