» Poradna » Mobily

Vhodný mobil pro focení fotografií zubů

Dobrý den, rád bych se zeptal, jaký byste doporučili mobilní telefon k fotografování zubů zblízka, přibližně 10 cm. Jaký mobil toto zvládne tak, aby byly fotky kvalitní? Plánují pořízení externího zdroje světla k mobilnímu telefonu

Odpovědi na otázku

Jestli jsou ty zuby uvnitř úst, tak mi přijde nepřijatelné strkat svůj telefon někomu cizímu do úst. Focení mobilem je IMHO nesmysl. Můj dentista používá speciální endoskopickou kameru (nebo něco takového) napojené na PC a monitor nad křeslem, kde mi ihned ukáže stav před a po zákroku. Takže bych se díval tímto směrem.

Takže se to jmenuje Intraorální kamera a běžně se to prodává. Cena není úplně lidová (+- 45K Kč) , jde o profesionální lékařské vybavení. Ale určitě jsou i nějaké levnější varianty. Narazil jsem např. na toto viz můj popis:https://www.fenixdental.cz/produkt/intraoralni-kamer...

Proč by si specialista měl kupovat profi zařízení a být za dobře vybaveného profesionála, když může pacientovi narvat do huby iPhone 13 Pro (ideálně Max nebo rovnou iPad) a vypadat jako fríkulin (blbec)?

Škoda že nikdo zatím neodpověděl, jaký mobil umí kvalitně fotit z deseti centimetrů.

Proč ty nesouhlasné odpovědi. Zadání je jasné, poraďte mobil, který dobře fotí z deseti cm. Zatím ani jedna rada. Ani na mobil ani na případný foťák.Je to stejné bych potřeboval poradit, jak se co nejrychleji přepravím z bodu A do bodu B a někdo by mi poradil houfnici.

Opravuji, jeden mobil doporučen.

Dotaz na mobil byl možná jen z důvodu, že tazatel vůbec neví, že existují přímo zubařské kamery, které jsou pro tyto účely o dost lepší, protože se vejdou do pusu a je s nimi možné pohodlně snímat i zadní zuby (to je s mobilem prakticky nemožné).A co jsem koukal, tak začínají i na o dost nižších částkách než zmíněných 45k. Takže to není nic drahého, co by si zubní specialista nemohl dovolit.

Nejlepsi obecne na makro foto je iPhone 13 Pro/Pro Max.

Presne tak, at to jsou zuby jakykoliv, tak tazatel chce fotit makro a tady neni o cem premyslet a koupit 13pro.

Pokud ty zuby leží na stole, tak je to celkem jedno

Dobrý den, neodpovím ohledně typu telefonu, ale spíše těm troubům, kteří řeší kraviny. Hned na první dobrou mě napadlo, že dotaz pokládá ortodontista. Pro stále nechápavé. Je dobré mít záznam před začátkem léčení a po jeho ukončení.Jen co mě k tomu telefonu napadá, tak makro asi umí spousta zařízení, jen si nejsem jistý s tím externím zdrojem světla. Nestačí to, co máte přímo u křesla? Myslím, že bude lepší než cokoli připojené k telefonu.

(Nejsem fotograf ani ortodontista.)Možná trochu pomůže toto. Hledejte na google: optický zoom mobil.Jinak co mě napadá, když budete fotit takto zblízka, tak hrozí zamlžení, plus nešvar širokoúhlých objektivů, kdy zkreslují okraje. Nebude lepší fotit z větší vzdálenosti a použít optický zoom? Když na to už je možná lepší běžný foťák, než telefon.

nebyl by na to lepší normální foťák?1) mobil to sice nafotí slušně, ale nablízko si snadno "zafuníš" objektiv a budeš tam mít deformaci danou širokým ohniskem2) z dálky na zoom se bude fotit blběji3) pokud musíš používat ochranné pomůcky (rukavice ap.) může být problém s ovládáním telefonu - kdežto foťáky maj čudlíky 4) pokud je to do ordinace, tak by to ani nemuselo být samostatné "fotozařízení" ale i kamera připojená k PC využívající stávající osvětlení + jednoduchý SW, co bude snímky ukládat rovnou do PC s vhodným názvem (časová značka např.)

Jenže to má háček - mobilem, fotoaparátem (ať už zrcadlovkou nebo gancovkou) kamerou či webkamerou vyfotí leda řezáky a možná špičáky či jak se těm předním klofákům říká a to ještě pouze z vnější strany, o fotografování stoliček a premorálů (snad si to pamatuju správně, nejsem zubař a biologii jsem se učil před skoro pětašedesáti lety) si může nechat jen zdát. Osobně bych se přiklonil k výše uvedené endoskopické kameře i když z mého laického pohledu bych viděl problém se sterilizací takovýchto zařízení.

jj, jsem předpokládal, že z nějakého mně neznámého důvodu mu stačí fotit jen to, co je vidět při úsměvu, protože jinak by mi přišlo logické, že nebude o mobilu vůbec uvažovat...Pokud to má na dokumentaci "estetických úkonů" pro pacienta - odstranění kamene, bělení, možná ortodoncie... tak by možná endoskop nepotřeboval...

Je jasné, že Michal Šír není ani fotograf, ani zubař. A hlavně, o půlnoci se zeptal a zmizel. Měli by to rovnou zamknout.

Proč? Google jej najde hned na první dobrou.

Že by MDDr. opravdu nevěděl jak a čím fotit zuby?

Asi neví. Proto se o půlnoci ptá v PC poradně.

to je zase blábolů čím se má a nemá fotit Můj zubař když mi chce něco ukázat tak to prostě vyfotí svým telefonem, zvětší a ukáže mi to. Jednoduchý, praktický. Myslím že má Iphone, ale na 10cm umí dobře fotit hlavním foťákem většina lepších telefonů (cca od 10.000).Používat na to makro objektiv pokud ho telefon má je obvykle horší, protože není tak kvalitní jako hlavní foťák a má i obvykle menší rozlišení.

Jaké rozlišení potřebuješ na ukázání zubů? Budeš z toho dělat fotky na billboardy? Tenhle obrázek z wiki má 561x848 (ani ne 0,5 Mpx):https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/Ma... Přijde ti to málo?

Fotky nejsou jen o rozliseni. Tahle fotka stopro neni porizena mobilem.

Ano, není. Viz metadata Nikon E3100.

Jistě že nejsou. Proto jsem to psal. Všimni si, na co jsem reagoval.Na focení zubů je kupodivu nejlepší foťák/kamera přímo na snímání zubů. Je dělána na snímání zblízka, má osvětlení a je v hygienickém provedení, aby šla snadno umýt. Je jedno, zda má 2 nebo 10 nebo 50 Mpx. Nic z toho žádný mobil nenabízí a ještě to zavání maximálním amatérismem.

Člověk by čekal, že tohle všechno musí zubař vědět, i kdyby ho vzbudili o půlnoci...

Nechce tazatel fotit zuby v převodovce? A vůbec nekomunikuje, nebo kdo ví co je zač, možná hrobník.

Tady se už trochu mazalo, takže všechny odpovědi už nedávají smysl. Po půlnoci se na poradte.cz pod přezdívkou mykka ptal taky:https://www.poradte.cz/elektronika/32762-vhodny-...

Na tento ucel bude lepsia zrkadlovka s makro objektivom, lepsia ako akykolvek mobil. Moderne zrkadlovky mavaju wifi a da sa nastavit aby sa fotky odoslali priamo do pocitaca (ak bol dovod dotazu prave na mobil aby bolo mozne fotky niekam jednoducho posielat).