Vhodný joystick pro MSFS 2020

Dobrý den, jsem milovníkem všech možných simulátorů a poslední dobou se celkem často zasekávám u MSFS 2020. Jsem pilot amatér, leteckému provozu moc nerozumím, ale postupně se snažím vše pochopit a naučit. Společně s tím jsem zjistil, že hraní pomocí klávesnice a myši není vůbec ideální a tak bych byl rád za radu při koupi nějákého joysticku.Co jsem koukal tak nabídka s joysticky pro létání není úplně pestrá. Mám pár tipů, které bych s Vámi rád probral. Případně jestli sami máte zkušenosti s některými konkrétnimi kusy nebo mi doporučili jiné.Ještě bych možná mohl zmínit, že velmi rád a nejčastěji létám s tryskáčem Cessna Citation CJ4 a zřídka usednu za knypl nějakého většího Airbusu nebo Boeingu. Proto bych rád volil joystick, který by byl vhodný pro tyto typy letadel, ale i také univerzální pro jiná letadla, když mám chuť na něco pomalejšího a jen se kochat krásami naší planety.Asi nejsympatičtější je mi provedení tohoto joysticku - tím myslím, samotný knypl do písmene "U". Pro začátečníka jako já asi dobrý, ale upřímně celkové provedení mi přijde dosti "LIDL" a co jsem četl recenze tak samotný knypl není asi špatný, ale údajně k němu neexistuje žádný oficialní software takže se musí používat nějaký třetí strany a celkově prej nabindovat klávesy aby fungovaly je celkem peklo. Zde je odkaz: https://www.czc.cz/logitech-g-saitek-pro-fli... Druhý a asi úplně nejideálnější hlavně pro Airbus mi přijde tento. Jen se trochu bojím toho knyplu, protože je to takový ten "stíhačkový" styl a tak nevím zdali by byl vhodný i pro jiná letadla. Odkaz zde: https://www.alza.cz/gaming/thrustmaster-tca-c... Ještě jsem také koukal po něčem takovém. Tady jsem už, ale v úplně jiné cenové kategorii, ale pokud to má své výhody a cena je opodstatněná tak bych se možná nechal přesvědčit.Odkazy zde: Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Joystick je joystick a to g-saitek co máš v odkazu, jsou berany, ne joystick Jinak osobně mám ten TCA airbus edition: https://www.alza.cz/gaming/thrustmaster-tca-c... ale pouze samotný joystick, který je zcela univerzální a dá se s ním lítat s čímkoliv. Ty doplňky (plynové páky, klapky atd.) potřeba nejsou, vše se dá ovládat tlačítky na joysticku i klávesnici a je to zbytečné,m zvlášť pokud nejsi vyloženě vysazený na airbusy. To už má větší smysl spíš koupit k tomu nějaké pedály: https://www.alza.cz/gaming/thrustmaster-t-fli...

Jinak všechny motory společně se standardně dají ovládat jedním posuvníkem, takže nejsou potřeba ani dva. Pokud si nelibuješ ve zkoušení ruzných scénářů, jako výpadku jednoho motoru a podobně, tak vůbec nepotřebuješ samostatné ovládání pro každý motor zvlášť.

Děkuji za odpověď. To, že jdou všechny motory ovládat jednou pákou je velmi dobrá zpráva. Ne, ve výpadcích jednotlivých motorů si nelibuji Naopak co mám rád jsou letecké výzvy a přistávání ve stížených podmínkách Tam mi právě ovládání motorů a klapek pomocí pák přijde mnohem užitečnější. Při ovládání na klávesnici to má hrozný delay a dost často nejsem schopný rychle reagovat a výkon upravovat tak jak právě potřebuji. Stejně tak ovládání klapek.A jak jste psal v předchozím příspěvku tak ovládání místo pedálů je tento joystick také schopen. Nebo teda aspoň by měl být. Viz. obrázek: https://cdn.alza.cz/ImgW.ashxZ těchto důvodů bych raději volil páky na ovládání výkonu motoru a klapek než pedály.

Když si zobrazíš obrázek celého joysticku, tak zjistíš, že má i posuvník na ovládání motorů Takže ty páky na motory nepotřebuješ. Stejně se naprostou většinu letu letí buď na autopilota nebo prostě ty motory nastavíš a necháš. Na to bohatě stačí ten posuvník. Takže osobně bych k tomu teda nekupoval nic a kdybych už chtěl za něco utrácet, tak za ty pedály, protože to ovládání kroucením rukojeti je takové dost nešikovné.

Dobrá, děkuji za informaci. Uvidím jestli se ještě někdo další ozve se svými tipy, případně připomínkami.

mit samostatne ovladane motory je fajn. jednak u samotneho startovani nebo rolovani kdy misto brzdy pouzijes k zatoceni i odlisneho tahu motorů. u turbovrtulovych letadel pak napriklad pakami ovladani otacek vrtule muzes synchronizovat otacky manualne - prop sync se nepouziva pri startu a pristani kdy by vypadek motoru "vypl" druhou vrtuli.

pokud chces berany tak misto saiteku bez do honeycomb https://www.czc.cz/honeycomb-alpha-flight-co...

pokud se nepletu maji uhel otoceni 180° kdezto saitek jen 90°

Pokud chceš ale maximální kvalitu a vystačíš si bez force feedbacku, tak https://www.virtual-fly.com/shop/controls/yoko-plus Yoko Yoke...Kdybys chtěl mít i simulaci sil řízení, budeš muset šáhnout po něčem se servomotory, například https://www.brunner-innovation.swiss/product/cls-e-mk-ii-yoke/ můžeš si pak vybrat několik modelů podle síly serva. A tohle už opravdu není hračka, tyhle berany se dají osadit v simulátoru, který může dostat certifikaci pro skutečný pilotní výcvik.

K tomu honeycomb máš případně i quadrant s plonovými pákami, trimovacím kolem a pár dalšími drobnostmi. Páky se dají nastavit na single/twin prop, nebo až na čtyřmotorový jet.

Super, ale nic z toho u dopraváků, co používá on, nevyužije. Takže za mě vyhozené peníze.

Akorát u toho Joysticku pozor, hlavní osy jsou HAL senzory, osa Z a potažmo posuvník (na plyny) jsou normální potenciometry, takže se rychle vyšoupou.

u dopravního letadla potenciometry na plynu neošoupeš.. Tam odstartuješ, nasoupáš a pak hodiny jen čumíš a nudíš se jak letíš přes moře do ameriky Pak opět plyn chvíli použiješ a přistaneš. Pokud by to byl joystick na Il2 sturmovik, Warthunder nebo Elite Dangerous, tak neřeknu.. tam se s tím kvedlá pořád..

Děkuji za tipy, ale v odkazech, které si uvedl se už pohybujeme úplně v jiných cenách než bych byl ochoten za to dát Já chápu, že to bude kvalita a úplně jiný požitek, ale pro začátečníka jako jsem já určitě postačí něco "skromnějšího"

Ale aspoň mám přehled o tom, kam daleko se dá v tomto "sportu" dojít

v tomhle sportu se dá dojít tak daleko že máš pokoj předělanej na věrnou kopii kabiny Airbusu a kolem sebe panoramatickou projekci

jj reseni cca za 1-1.5 mega, handluji to 3-4 pocitace ale pro msfs jeste nemame support pro vice monitoru. nejvic se pouziva prepar3d nebo x-plane pripadne prosom nebo tal nejak

zvlaste u dopravaku. treba replika plynoveho kvadrantu s trimovacim kolem pro b737 nebo a320 vyjde v motorizovane verzi - kolo se toci dle zasahu aitopilota a plyny se hybou dle aitothrustu stoji cca 2,5-3k eur. jen b737 lnipl co umi shake stall alarm stoji asi litra ??

" Jen se trochu bojím toho knyplu, protože je to takový ten "stíhačkový" styl a tak nevím zdali by byl vhodný i pro jiná letadla"a viděl si jakej joystick je v kabině airbusu ? Podle kvanta textu jaký si výplodil toho o lítání moc nevíš, tak prostě kup nějakej joystick a lítej, lítej, lítej.. A pokud se ti tak po stovkách hodin lítání bude zdát že to není ono, tak aspoň budeš vědět co koupit (ten starej ještě dobře v záruce prodáš) a nebudeš se takhle ptát.Každej ti stejně poradí co vyhovuje jemu a nebo jen nějaký doměnky.Osobně radím Thrustmaster ať ten co si postnul a nebo jinej. Tomu Logitechu (berany) se vyhni podle vzhledu i ceny je to křáp kterej by tě jen vytáčel.

Jo já právě vím, že Airbus má taky takovej joystick. Právě mě to překvapilo. Ano, o létání toho moc nevím, ale učím se. Třeba zmíněná CJ4 mě baví úplně nejvíc. Je to už moderní letoun a není tolik složitej. Postupně jsem se samostudiem naučil startovat né přímo z ranveje, ale z parkovacího místa kde musím ručně zapnout baterky, displaye, motory atd. provést checklist a podobně. Tohle všechno už zvládám. Dokonce s tím už v 90% přistávám. Todle letadlo mě hodně baví.Kamarád má zase rád velká dopravní letadla takže, když létáme spolu tak beru právě Airbus nebo Boeing, ale tam ještě tápu. Nemám to tolik naučený.Ale zpátky k tématu. Děkuji za příspěvek. Ten Thrustmaster mě láká nejvíc. Není to asi úplně super kvalita, co jsem tak četl tak je to prej hodně plastový, ale na naučení myslím, že postačí. Ještě si to nechám projít hlavou, ale ten je zatím adept číslo 1. i díky poměru cena/výkon.

airbus najradil knipl joystickem kdyz presli na fly by wire. ridici plochy uz neovladas pres serva primo tou pakou ale povely prebere pocitac a prizpusobuje povely aktualni letove obalce, aka nemas primou kontrolu ridicich ploch. vyhoda je ze se nemusis prat se silami rizeni a pocitac dokaze lepe vyhodnotit jak tema ridicima plochama hybat aby poslechly tvuj povel.

kinak na ucemi je vzdy lepsi sednout do neceho jednoduchsiho. obycejna cessna nebo podobny vrtulak. uz se tesim az A2A vydaji do msfs Commanche 250. jejich letadla maji neskutecne verny letovy model kde resis treba i vibrace pri různých nastavenich vykonu - pro posadku je pak komfortnejsi let ?? nebo se to da ridit i po zvuku.motoru kdy jde dobre poznat ze je to ok nebo ne. autori jsou piloti a s letadly co delaji maji hodne nalitano

Chceš lítat dopraváky, takže tento set https://www.alza.cz/gaming/thrustmaster-tca-c... je dostačující.Osobně bych ještě dokoupil pedály a to buď od happyho: https://www.pedalyprosimulatory.cz nebo VKB: https://flightsimcontrols.com/product/vkb-sim-t-rudder-...

Dobrá, děkuji za odkazy i odpověď

Těmi pedály si zatím ještě nejsem moc jistej. Vlastně jsem nad nima ani tolik nepřemýšlel a více se o ně nezajímal. Ale ten Thrustmaster tady doporučují všichni takže to bude nejspíš sázka na jistotu.

pedaly jsou fajn. happyho muzu doporucit, nerozbitna konstrukce, hal sondy. ale.pro zacatek ten thrustmaster bude ok. paka ma osu z takze koidlo se ovladat da. ale pro dopravak to neni tak zajimave. u silneho jednovrtulaku bez toho diky p factoru ani nevzlitnes

Tak jsem objednal ten Thrustmaster s pakama a ovládáním parkovací brzdy, klapek atd. Zitra ocekavam dodání. Ty pedaly si jeste necham projit hlavou. Uvidim jak moc budou potreba nebo to pujde i bez nich. Vsem moc diky za pomoc.

pedály nutný nejsou.. v letadle se jima zátačí a brzdí na zemi a nebo ovládá směrovka za letu - to se u joysticku řeší rotací páky. Pedály jsou podle mě zbytečnost pokud nejsi hardcore fanda lítání.

Je pravda, že pro začátečníka, kterej chce lítat jen dopraváky na autopilota je to asi zbytečnost. Nicméně je to fajn věc protože směrovku při řízení používáš stejně často jako knipl a řešit to twistem na joysticku je přinejmenším nepříjemné.Osobně v XP lítám už jen vrtulníky a tam to z pochopitelných důvodů bez pedálů prostě nejde.

V listopadu do MSFS přijdou vrtulníky. A pokud by je chtěl zkoušet, tak to je bez pedálů opravdu vopruz

Vrtulnik zni lakave. To by me bavilo. Hlavne na takove to moje poletování si nad městy, horama, prozkoumavanim a kochání se. Listopad je jeste daleko a kdybych se bez pedálu do te doby neobešel tak kdykoliv mohu dokoupit. To uz nevidim jako takovy problem.

(Ale temi vrtulníky jste me vazne potesili, to by byla parada)

Jj, v listopadu bude velká aktualizace je 40. výročí simulátorů od Microsoftu a bude tam zdarma hromada nových letadel, k tomu nově přibyde podpora vrtulníků (a dva budou dodány zdarma) a taky nově i větroně. Zase se to posune o pěkný kousek dál

Pokud chceš lítat vrtulníky, nebudeš stavět nějakej domácí kokpit, nechceš do toho dát hromadu peněz a budeš lítat u běžného pracovního stolu, tak důrazně doporučuji jiné vybavení:1. jako cykliku použít joystick s hallovými senzory, odnímatelnou pružinou z osy X a Y a s minimálně čtyřsměrným tlačítkem na trim a několika dalšími tlačítky (např. VKB Gladiator NXT)2. jako kolektiv použít Thrustmaster TWCS Throttle (zde jiná levná alternativa neexistuje) - plynová přípusť má dlouhej hladkej chod, díky čemu se docela slušně a přesně dá dávkovat výkon3. jako pedály použít VKB-SIM T-RUDDER PEDALS MK.IV - pedály se zašlapávají směrem do země, takže nehrozí nepříjemné vykrucování nohy při jejich používání když sedíš na běžné kancelářské židli u běžného kancelářského stolu