Vhodný disk pro domácí NAS server

Zdravím, plánuji pořídit pro svou domácnost (2pc + tablet + mobily + TV) NAS server a řeším jaký disk použít. Co jsem se dočetl, tak Synology, které chci pořídit, umí režim hybernace. Předpokládám občasné použití, tedy NAS bude často v režimu hybernace a disky tudíž nečinné. Není tedy paradoxně lepší pořídit HDD určené pro stolní počítače, které jsou dělané na větší počet startů, než NAS disky, které zase na provoz 24/7? Konkrétně třeba raději WD Blue než WD Red?

Odpovědi na otázku

Řekl bych, že v tomto způsobu provozu je to úplně jedno. Spíše se zaměř na typ RAIDu protože disk (jakýkoli) může klidně "chcípnout" i nový. Ano, v záruce ti ho vymění, ale ztracená data nikdo řešit nebude....Ale možná tam budeš mít jenom nedůležité hovadiny - v tom případě tě tohleto nemusí trápit....

Zadne disky nejsou delane na vetsi pocet startu... co se tyka LCC (Load cycle count), tak to maji vsechny lepsi disky 600000 a horsi 300000 (Wd Blue). Nenapsals o jak velky disk ti jde, tak dam priklad na 6TB...- WD Blue stoji 6150, ma 2 roky zaruku, je pomaly- WD Red (jakoze pro NAS) stoji 5838, ma 3 roky zaruku a je taky pomaly- WD RedPro (jakoze do velkych NASu) stoji 6550, ma 5 let zaruku a je rychly- WD Gold (jako pro datacentra) stoji 6267, ma let zaruku, je rychly a v zasade to nejlepsi co WD vyrabiTakze ma smysl kupovat WD Blue? Ne, leda ze bys byl uplny idiot. Bud WD Red, nebo WD Gold, pokud ti vyssi rychlost a 2 roky zaruky navic stoji za 429 Kc u 6 TB disku...

Já myslím že otázka rychlosti zde zcela ztrácí význam. Protože v domácích podmínkách bude v nejlepším případě NAS připojen 1Gbit ethernetem, který fyzicky protlačí max 128MB/s a tuhle rychlost v pohodě splní i ten "pomalý" disk.

Ano, pro strucnost jsem vypichnul zakladni rozdily mezi radami. Bohuzel nikdo nedela disk s 5400rpm a 5 let zaruky. Mohl jsem tazateli zamotat jeste hlavj s TLER atd., ale to nevyuzije a ani nejspis neporozumi k cemu to je.

Osobne krom technickych parametru (MTBF, LCC, WorkLoad,...) spatruju hlavni vyhodu v zaruce a 5 let misto 3 roku za 429 kacek je proste vyhodne - a neni to smeckove pofiderni pojisteni, ale normalni plna zaruka

Uplny suhlas.

Co dela klasicky disk pri postupnym zaplnovani? Klesa jeho prenosova rychlost, takze nazacatku klidne 120MB/s ale ke konci to muze byt jen 60 MB/s. Ja bych tu rychlost nepovazoval za uplne bezvyznamnou.

a na taku hovadinu jsi prisel prosim Te jak?

Jste vzivote nevidel zadny test disku? Navic to vim z praxe treba z rebuildu raid1 poli.https://goo.gl/images/1TjJjF

No já bych řekl, že zaplněnost disku a rozdílná rychlost různých míst na plotnách v závislosti od středu jsou dvě úplně jiné věci.

ano :) presne tak .)

Rychlost u klasickych disku (non-SSD) muze klesat samozrejme i fragmentaci, ktera s delsim pouzivanim disku narusta - vytvareni a mazani zejmena malych souboru. Teda pokud clovek nepouzivanejaky inteligentni defragmentacni nastroj. Mozna uzivatel myslel toto. :)

nezna, nerozumi, nechape a nekdo jej necha hrabat na hw? omg.

Jinac, pro ty, kterym se barvickove nazyvani nelibi, tak WD Gold do 6TB vcetne je byvaly WD Re4 a nad 8TB vcetne je to preznaceny HGST He (a taktez plnene Heliem). Takze za tu cenu je to fakt spicka, ale priznam se, ze sleduju a kupuju uz jen 6TB a vys. U nizsich kapacit to muze byt trosku cenove jinak mozna...

já koupil u mall za 4600 WDred 4TB s 3 letou zárukou na tu jejich kartu, na kterou jsem ještě dostal 2000 slevu. Za půl roku používání jsem na ní ještě ušetřil 250 Kč za nákupy a pak jsem ji bez sankce zrušil.

1. Když už, tak hibernace.2. Od kdy jsou obyčejné HDD "dělané" na větší počet start/stop cyklů?https://www.wdc.com/content/dam/wdc/website/d... - WD Bléé, https://www.wdc.com/content/dam/wdc/website/d... https://www.wdc.com/content/dam/wdc/website/d... - WD RED3. Ten NAS bude určitě mít možnost specifikovat, ve který čas má přejít do úsporného režimu, případně za jak dlouho. Opravdu není potřeba uspávat disky každou minutu!4. Do NASu bych co největší kapacitu HDD a hlavně se vyhnul lichým číslům v této oblasti. 5. Seagate také přejmenoval řady svých HDD, pro NAS SOHO řešení má dvě varianty:https://www.czc.cz/seagate-ironwolf-4tb/2003... - nižší otáčky, ale naprosto dostačující pro domácí užití i malou kancelář - dříve se to jmenovalo kupodivu Seagate NAS a je to protějšek WD RED.https://www.czc.cz/seagate-ironwolf-pro-4tb/... - protějšek WD RED Pro, dříve pojmenované jako Seagate NAS Pro.Budu kacířsky tvrdit, že dnes je jedno, který výrobce, ale díval bych se na specifikace a záruku. Což ovšem neznamená žádnou záruku na data a jejich dostupnost.

Provedl jsem prakticky test rychlosti kopirovani dat v zavislosti na zaplneni disku.Kopiroval jsem soubor "test_file.vdi" o velikosti 21 476 933 632 mezi dvema fyzickymi disky WDC WD7500BPKX-75HPJT0WD. prazdny cilovy diskhttp://www.ocean-cze.cz/blank_disk.png3/4 disku:http://www.ocean-cze.cz/half_disk.pngplny disk:http://www.ocean-cze.cz/full_disk.pngJa nevim jak vy ale ja tam vidim rozdil +- 40MB/s

Což je naprosto nevypovídající.

To muze byt skutecne s ruznou rychlosti ukladani/cteni dat v zavislosti na vzdalenosti od stredu plotny. Firmware patrne preferuje vyuzivani rychlejsich casti disku. :) Dusledkem muze byt, ze pri zaplnenosti disku klesa jeho rychlost. A jestli ten disk neni novy a jsou na nem nejaka data, muze se projevit i jejich fragmentace, jak jsem psal v jine reakci. :)