Větrák od skříně jede na 100%

Dobrý den z neznámého důvodu mi začal zadní větrák u skříně jet na plný výkon i v klidném stavu počítače. Je to celkem otravné když koukám například pouze na seriál. Předtím jsem mohl rychlost větráku ovládat pomocí programu CAM od NZXT, ale teď už tomu tak není a nepomáhá ani jiný program jako například speedfan.Základní desku mám Asus Strix Z270F Gaming a větrák má připojení 4 pinové. Děkuji za odpovědi

Odpovědi na otázku

Jiný větrák, třeba na CPU, ovládat lze?

Ano na CPU mi to jde

Videl bych problem asi v Zakladni desce koukni se jestli mas nejnovejsi BIOS, nebo zkus vyndat a nandat CMOS pamet

Verze BIOSU je aktuální

Pokud jede ventilátor naplno, tak to znamená, že nedostává řídící impulsy PWM signálu. V případě, že tyto nejsou přítomny, jede ventilátor na max. Pokud se to "samoseto", tak může být špatně dotlačený (povytažený) konektor v MB, špatný kontakt v konektoru, ohnutý pin, přerušený PWM vodič, proražený řídící tranzistor regulace na MB či vadná elektronika na ventilátoru. Další možností je zásah do BIOSu a vypnutí PWM regulace. Je toho víc. ☺

Co z toho bych byl jako laik schopen udělat sám ? Dotlačení konektoru jsem zkoušel a tím asi i končím..