Větráček u netbooku

Dobrý den, pořídil jsem si od CZC netbook Asus EEE PC X101 a mám takový "problém". Ono to asi není nic vážného, ale tak ptám se. Když notebook rychle nakláním, tak přesně jak ho nakláním je slyšet, jak vrčí, možná rezonuje větráček. Když trošku podržím konstrukci, jakoby jí zmáčknu, tak je to slabší, takže to trošku přikládám tomu, že je to konstrukcí netbooku, ale chci se zeptat jestli to není něco vážného. Není to nějaký strašný zvuk, ale samozřejmě v závislosti na otáčkách větráčku je ten zvuk buď silnější anebo slabší (při zmíněném pohybu). Jakoby, když něco slabounce bzučí, rezonuje, tře se o vzduch. Čím to je způsobeno, co to má být? Dělá to opravdu jen při tom pohybu.

Jde o tento typ: www.czc.cz ...

Děkuji za rady, přátelé :)

Odpovědi na otázku

Asi je volný větrák v ložiskách, kdyby byl volný v šasi, slyšel by jsi spíš něco jako škrtání. Problém po čase to možná bude (dostane se tam bordel a bude to vrčet), ale teď to na záruku neuhraješ. Doporučuji tomu dát sodu a až to po nějaké době začne vrčet, tak reklamovat. Při šetrnějším zacházení (minimálně se to přenáší a minimálně se na to práší) mají tyhle věci nechutnou vlastnost rozpadnout se až po záruce.

Jo a kdyby se ti prodejce nebo výrobce pokoušeli při reklamaci tvrdit, že je to běžné opotřebení, tak to rozhodně neber. Do ložisek notebookového větráku se bordel nesmí dostat ani omylem

Áha, a stává se to často u notebooků? Nechápu, jak se to může totiž stát, měl jsem již pěkných pár řádek netbooků a žádný toto nedělal, všechny byly úplně v pohodě - kromě toho, že byly pomalé, ale tak to netbooky jsou. Jak tohle mohlo projít výstupní kontrolou?

Tohle projde kontrolou docela běžně, ty větráky dodává nějaká externí firma. Výrobce to potom jenom vezme a dá to do počítače, předpokládá se obvykle určitá externí kontrola u dodavatele, která ale obvykle moc nefunguje. Při testu počítače se potom nesleduje jestli větrák bzučí trochu víc nebo míň. Stejně nemáš co ztratit, buď se postupem času ten větrák při-dře nebo to tam jenom natáhne prach a ten vyluxuješ přes sání (neoficiálně to doporučuje i Asus). Taky se může stát, že po nějaké době to přestane, občas si ty větráky musejí "sednout".

Zkusil bych si to poslechnout přímo u toho větráku, taky by to mohl být disk a tam ložiska nesmějí vydávat žádný takový zvuk nebo můžeš zkusit ten disk příkazem zastavit a poslouchat jestli se něco změnilo (ale jak vynutit zastavení disku pod Windows nevím).

On je v tom netbooku SSD disk, takže není kromě větráčku slyšet nic, tak budu doufat, že se to usadí a bude to v pohodě. Jinak jsem spokojený, šlape docela dobře - děkuji moc za odpověď