» Poradna » Notebooky

Verze RJ-45 a kompatibilita

Ahoj, jak zjistím, zda můj notebook / PC podporuje určitou verzi RJ-45. Existuje jich několik a nevím jak funguje kompatibilita mezi kabelem a vstupem do počítače. Mají počítače nějaký standard, který podporujou a když připojím nějakou novější verzi, bude se rychlost omezovat na podporovanou verzi? Nebo je to tak, že jsou všechny porty stejné a záleží jen na rychlosti kabelu? Snad někdo chápe moji otázku a díky

Odpovědi na otázku

Jestli verzí myslíš CAT5,6,7 tak podporuje všechny.

Neviem co to tu splietas, ale mal by si si vyhladat clanky z ktorych sa dozvies zaklady, ktore ti chybaju.

co?

RJ45 je jen jeden, těch není několik verzí. Je to stále jeden a ten stejný konektor. Co tedy přesně myslíš?

RJ45 nema zadne verze - je jen jeden.

Myslel jsem standardy. Ptal jsem se jestli je to obdobné jako třeba u Bluetooth, kde když máte bluetooth 5.0 na jednom zařízení a na druhém bluetooth 4.2. Budou přenosové rychlosti omezeny na maximální rychlost 4.2. Chápu to tak, že to u RJ-45 není jako u bluetooth a že jakýkoliv port RJ-45 bude podporovat všechny "standardy", je to správně?

kladies otazku zle. RJ45 nema ziadne standardy. Vidlica do zasuvky nema ziadne standardy, to ci utiahne 2200W alebo 3600W zavisi na istici ci je 10A alebo 16A.

Takto formulovaná odpověď je zavádějící. RJ45 samozřejmě musí splňovat standard. Tím je ISO/IEC 8877:1992Byly už také problémy s kvalitou výroby RJ45 "skleněnek". Protože nesplňovaly onen standard (nekvalitní pozlacení = koroze, špatný úhel dotyku kontaktů, špatné rozměry plastového samce, atd...) a docházelo k výpadkům konektivity. Viz. https://www.root.cz/clanky/nespolehlive-konek...

Tak jasné, ale to je o (základním) tvaru a rozměrech toho konektoru, nevím zda i o materiálech...musí splňovat tu normu aby v tom nebyl bordel a šel zasunout do jakékoli zásuvky RJ45 a fungoval. Ale dál se může lišit (stíněný, nestíněný...). Jako u těch vidlic do 230V zásuvky. Taky musí nějaký standard splňovat aby šla zasunout do jakékoli 230V zásuvky, ale jinak se mohou lišit. Nebo u těch níže zmíněných šroubů M4. Také musí splňovat normu jak má vypadat závit, ale to je vše. Přesnější tvar šroubu je o dalších normách, případně to může být nestandardní šroub...ale pokud má závit M4, samotný závit musí být....prostě M4.

To není tak úplně pravda. Základní závit je M4 se stoupáním 0,7 mm a může být také M4 s jemným soupáním: M4x0,5---RJ45 standard CEI IEC 60603-7-5https://jaxengineer.com/wp-content/uploads/2019/0...

Znovu, RJ45 je typ (telefonního) konektoru!

tezko to je RJ 11 a RJ12.. RJ 45 se mozna pouzivala maximalne u ISDN a to si nejsem jisty

To je tvůj názor, TIA má zase jiný. Ty konektory pochází z telefonie, stejně jako kroucené páry a třeba u UPC APC je použit jako signálový konektor pro komunikaci na straně UPS.

Umíš číst? RJ45 je stále RJ45, ten žádné standardy NEMÁ! Je to prostě konektor, nic víc. Tak co teda myslíš? Ethernet?

A RJ45 není ani port. Prostě KONEKTOR, který se nejčastěji používá pro Ethernet, ale v průmyslu i pro jiné protokoly (EtherCat, Profinet...).

I treba jako seriovy port se bezne pouziva...

označení RJ45 nic neříká o nějakých standardech přenosových rychlostí a pod. Je to typ konektoru. Stejně třeba jako když se řekne šroub M14, také Vám to neřekne z jakého má být materiálu, jaké délky zda zápustný, jakým momentem jej utahovat a tak dále.Je to jen o nějakém jednom fyzickém parametru.A nebo jinak, vy to srovnáváte s Bluetooth, ale u toho BT už dodáváte bližší specifikaci (4.2 , 5 ...) To u toho RJ45 nemáte, to je dáno až zařazením celé kabeláže do nějaké normy např CAT6a, CAT5e ... A také tím jaká fyzická zařízení budete tou kabeláží propojovat.Klidně totiž můžete mít kabeláž dle normy CAT8 pro 10Gbit spoje , ale když na ní připojíte zařízení která umí jen 100Mbit tak prostě rychleji komunikovat nebudou.

RJ45 je fyzicky konektor. 8 pinu. Jeho zapojeni (respektive zapojeni kabelu do nej) ma dva standardy, ktere se nemeni a jsou stejne pro 10Mbps az po 10GbE. To s cim si to pletes jsou kategorie kabelu.

Rychlost spojeni urcuje predevsim sitova karta/cip na obou stranach a pak prave moznosti kabelu. Celkovou rychlost pak urcuji vsechny spoje a sitove prvky po cele ceste.

nemysli nahodou rj45 568a a rj45 568btedy zapojeni jednotlivych dratu v kostce konektoru?

Když už, tak ANSI/TIA-568 a furt je RJ45 konektor!

Rj45 je jen konektor nic jiného ... to jak to pojede rychle jaké standardy to bude podporovat určije co je před a za tímto konektorem. Tedy síťová karta, kabeláž a další síťové prvky.

RJ 45 žádné verze nemá. RJ 45 tam buď je nebo není. Pokud tam je, tak funguje vždycky.

Jestli myslíš přenosové rychlosti, tak se uveď do klidu, na ethernetu se nevymýšlí nový standart co pár měsíců (jen proto aby byla změna a lepší prodeje). Dnes najdeš ve většině počítačů síťovou kartu 10/100/1000MBit/s a pokud protějšek (switch nebo druhá karta) umí jen 10/100, tak se přizpůsobí.Domů do počítače si rychlejší kartu (10 - 40 -100 GBit/s a switch) asi nekoupíš, ale kdyby náhodou, tak 10GBit karta (i port switche) neumí 10/100MBit/s. Při cenách těhto komponent se předpokládá, že víš co děláš a nekupuješ to jen tak

Zjistíš to úplně snadno. Prostě to tam připojíš. Pokud to funguje, tak tu verzi co máš podporuje.

RJ45 je o velikosti konektoru, je to jednotná velikost pro všechna zařízení.Rozměr je tedy dán, je jeden je určen pro strukturovanou kabeláž s 8 vodiči.Pak už záleží co po těch drátech budete posílat za data a jak jsou ty dráty zapojeny, podle jaké normy. Mezi nejběžnější patří tzv CAT5, CAT6Tyto normy udávají jakou přenosovou rychlost a také na jakou vzdálenost lze po daném metalickém vedení provozovat.Samozřejmě reálně také záleží na zařízeních která jsou tímto vedením propojena, jaké ony dovolují použít přenosové rychlosti.Tolik všeobecná teorie.Vám bude zcela prachobyčejně stačit vědět že v běžných počítačích se používá 1Gbit karta a pro její plné využití by měla být na druhém konci zapojena do 1Gbit síťového prvku (switche) a že kabeláž kterým tato zařízení jsou propojena by měla vyhovovat min. CAT5e

Já bych řekl, že tazateli stačí vědět, jestli tam to RJ-45 je nebo není

Sitova karta ma vzdy RJ45, jeho verze Vas (ani nikoho jineho) nezajima. Je to jen konektor, nic na nem nezalezi.Muze Vas zajimat, jestli ta karta umi gigabit nebo jen 100 megabitu. Drtiva vetsina sitovych karet umi ten gigabit. (A jestli je to v praxi rozdil, to uz je uplne jina vec.)---Takze byste misto nesmyslne otazky mel spis vlozit odkaz na konkretni laptop.