» Poradna » Počítačové sítě

Veřejné DNS vs. DNS poskytovatele

Dobrý den,jsem naprostý laik, snad mě neukamenujete za tuto otázku. Zajímalo by mě, jak přesně funguje, když mám na počítači nastaveno například DNS 1.1.1.1. Ví poskytovatel, které stránky chci navštívit, když se o ten překlad stará jiný server?Děkuji.

Odpovědi na otázku

Ano.

Je jedno jaké DNS servery použiješ. Poskytovatel (ze zákona) loguje kam se připojuješ a to nezávisí na serveru pro překlad jmen na adresy.

Mam pocit ze nemas uplne pravdu. Ale dokopal jsi me precist zakon 237/2012 a jeho provadeci vyhlasku a vlastne nemas vubec pravdu ISP musi logovat pouze pripojeni uzivatele - tj. identifikaci uzivatele, datum a cas zahajeni a konce (coz je v pripade pevnych stale pripojenych routeru trosku nesmyslne), MAC adresu, pridelene IP adresy, typ pripojeni, pripadne telefonni cislo. To vse po dobu 6 mesicu.Nejedna se o logovani sitoveho provozu, jednotlivych packetu*, tedy ani jakychsi nedefinovanych session.Jina situace je pak logovani u provozovatelu webu, emailovych schranek, chatu, atd. Ale ISP tohle fakt nemusi logovat a s ohledem na GDPR spis ani nesmi.* tohle by se i dost spatne realizovalo - jen ja sam mam v prumeru 600pps a to dela zhruba 440GB cistych transakcnich dat za mesic (bez prenaseneho obsahu), vetsi ISP co ma 100 tisic zakazniku by jen na log potreboval 250PB ulozneho prostoru

Ano, tohle nemá na logování historie žádný vliv.

Aby to tvůj poskytovatel internetu nevěděl, tak bys musel použít šifrované VPN.

Alebo DNSCrypt.

I tak si ale vytáhne doménu z HTTP i HTTPS hlaviček, což je případ drtivé většiny běžného provozu...

jak si ISP vytahne domenu z HTTPS hlavicky?

Odpovim si sam - SNI. Mea culpa.