» Poradna » Web a internet

Veřejná wifi a placení(paypal)

Zdravím, je všeobecně známo že by se nemělo na veřejné wifině používat bankovnictví. Bohužel jsem na měsíc odsouzen být jenom na veřejné wifi a potřebuji něco platit, takže můj dotaz zní: Je platit něco přes paypal na veřejné wifi taky tabu, nebo nemusím mít strach že by mi někdo něco vysál? Co jsem tak googlil tak názory jsou tak 50 na 50, někdo to nedoporučuje, někdo zase tvrdí že PayPal používá nějaké "spešl" zabezpečení a že klidně platit můžu. Díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Potrebujes 51% ? Myslim, ze je to sifrovane na vyssej vrstve, takze wifi mozes mat bez sifrovania. Len nech ta nenapadne pouzit nejaku tretiu stranu (napr.free VPN, alebo TOR!), to by mohlo byt este horsie.

To "všeobecně známo" je naprostá pitomost, protože v dnešní době neexistuje žádná finanční služba, která by neměla vlastní zabezpečení přenosu. Takže dnes už můžeš platit zcela bezpečně cokoliv i na nezabezpečených wifi, včetně PayPalu. Tudíž celý tvůj dotaz je zcela zbytečný.

Tak tím bych si nebyl tak jistý. Co třeba Man in the Middle útok?

Fakt myslíš, že by šlo tak jednoduše obejít SSL šifrování? Nešlo.

Šifrování se neobejde. Jenže budeš šifrovaně komunikovat s útočníkem a ten zase šifrovaně s PayPalem. Pro tebe se to ale bude tvářit, jako bys komunikovat přímo s PayPalem.

Kdyby to bylo tak jednoduché, tak se vůbec provozovatelé portálů nemusí nějakým šifrováním zabývat

Jednoduche to neni. Proveditelne to je - za predpokladu, ze uzivatel nekontroluje certifikaty (nebo nema nainstalovany nejaky doplnek, ktery to udela za nej). Viz treba kauza SuperFish, i kdyz to byl technicky trochu jiny pripad.

Viz výše. Prohlížeč sice bude hlásit chybu certifikátu, ale pokud si toho uživatel nevšimne, či dokonce to zcela ignoruje, tak to bude fungovat.

No jasný, ale to už je pak hloupost uživatele, že si neověří stav SSL připojení. Obecně ale platí, že pokud člověk není úplná lama, tak se toho bát vůbec nemusí.

Znam cloveka, co rozhodne neni uplna lama, a prisel on nemalou castku penez. Ono nekdy staci spechat, resit dve veci najednou, zkusit neco zaplatit s kricicim ditetem v naruci, atd. atp.Ano, v idealnim pripade si uzivatel podvodu vsimne. Nezijeme v idealnich pripadech.

To by si musel user najskor nainstalovat SSL Certifikat, ktory mu tam then MIM podstrci.

..coz neni neobvykle.

Ano, volake okno vyskoci na BFU a do sekundy je klik na YES :)

Není jednodušší si nasdílet wifi z mobilu a zaplatit to tak? Nebo to zaplatit mobilem rovnou? :)

A jo, on nekdo, kdo tady timhle zpusobem resi sifrovane spojeni pres verejnou wifi, urcite bude mit smartphone naprosto zabezpecen! :o))))Chapu, ze z neznalosti nekdo takovy dotaz polozi, ale nic to nemeni na tom, ze nejvetsi riziko do toho vnaseji pouzita zarizeni, at uz je to PC nebo ten telefon.