» Poradna » Web a internet

Veřejná statická IP adresa

Dobrý den, potřeboval bych na serveru záložní přístup k internetu při výpadku kabelového internetového připojení, aby byl server přístupný alespoň přes mobilní data. Našel jsem router, který to nejspíš umí - https://www.alternetivo.cz/bezdratovy-4g-lte-router-... Tedy standardně připojen na kabelového internetového připojení a při jejím výpadku by fungoval na LTE SIM kartě. Otázka je ta statická veřejná IP adresa. Jiné počítače se na něj budou přes internet na jeho IP adresu připojovat na ftp server bez domény. Bude tato IP adresa stejná, ať bude připojen přes optiku, jednu SIM nebo SIM druhou? Pokud ne, jak to řešit? Díky

Odpovědi na otázku

Nemůže to být stejné. IP adresa "ven od poskytovatele" je závislá právě na tom poskytovateli.

Jediné řešení je cloud resp. hosting FTPka vše ostatní je ekonomický nesmysl.nebo hold poučíš klienty, že když se nepřipojí na primarní FTPko tak se přepnou na záložní FTPko.Jo a Bacha u LTE/4G připojení s veřejnou IP u některých routeru dochází k tomu že pokud není trafik tak se "odpoji" a nepřipojíš se na veřejnou IP

U nás ve firmě máme připojení přes UPC včetně záložního připojení. Do UPC krabičky vede jak optický kabel tak i LTE anténa. Jak je to uvnitř zadrátované nevíme, pro nás je to black box, ale na výstupu té krabičky máme normální ethernet kabel a naše servery jsou dostupné stále na stejných veřejných IP adresách ať připojení jede přes optiku nebo LTE. My to poznáme jen změnou rychlosti připojení.Takže se zkus optat té firmy od které tam máš optiku, zda také neumí nějak pořešit zálohu internetového připojení. Protože pokud budeš mít dvě různé připojení od různých poskytovatelů, tak každé bude mít jinou IP adresu (pokud vůbec na tom LTE dostaneš vlastní veřejnou IP, protože u běžného mobilního tarifu jí nemáš) a je docela oser to nastavit, aby to fungovalo správně a aby jsi zvenku věděl zda se máš připojovat na IP1 nebo IP2.

Mít záložní připojení přes jednoho poskytovatele není vhodné backup řešení.Je to backup linky, ale ne backup služby.Nicméně připojení by bylo možné přes DynDNS a jmenný název, nikoliv tedy samotnou IP adresu.

A jakej je refresh time u DynDns?

Záleží na tvém klientovi, jak rychle odešle informaci o změně a DDNS má TTl 1 minuta. https://help.dyn.com/ttl/

Na to bych doporučil nějaké cloudové DNS. Ideálně AWS, případně Cloudflare to umí také.Tam si člověk může pořídit přepínání v řádu desítek milisekund, výpadky tedy vůbec nemusí být.Každopádně v profi sféře se to řeší úplně jinak a to VPN mezi pobočkami, které se vytáčí na různé IP adresy. Každý server má 2 adresy, tzn. alespoň 2 tunely ke každé pobočce; zbytek si pak vyřeší samotný routing.

Takhle bude ti záložní spojení fungovat jen směrem ven - odchozí provoz se na tvém routeru přepne na zálohu, kterou se budou také vracet odpovědi. Pro příchozí provoz bude při výpadku primární linky její adresa na tvé straně z internetu nedostupná.Potřeboval bys další veřejnou adresu nebo rozsah, které budeš přez primární a v případě jejího výpadku přez sekundární linku propagovat routovacím protokolem do routeru poskytovatele (a on pak dál do internetu). Jaké se použijí protokoly a další podmínky si musíš dohodnout s oběma poskytovateli, což je na dlouho a nechají si to zaplatit. Pochybuju, že tohle vybraná krabička zvládne, umí například BGP? Jestli to myslíš vážně, nechej si od poskytovatele nacenit řešení které bude obsahovat zálohu, předávat se bude ethernet portem, a bude mít definované SLA. Poskytovatel si přepínání primární linky a zálohy vyřeší sám.

Šlo by to řešit přes VPN. Ta poskytne veřejnou IP a na té IP nastavíš NAT. V případě výpadku se jen připojení přesměruje z jiného připojení ale zase na tu stejnou IP z VPN.

Už se to tu několikrát řešilo, v první fázi bych řešil ekonomiku, kolik se připojuje klientu, jak kritická je ta služba FTP, máš nějaké SLA vůči klientům, kolik tě bude stát výpadek / pokuty apod. a podle toho bych navrhl technické řešení.Ale podle toho LTE routeru to na 5 devítek nevypadá

A pokud bych tedy měl dva routery, jeden na SIM a druhý pevný, každý se svou veřejnou statickou IP adresou, jak, pokud to jde, je připojit k jednomu serveru?

Pořídit server se dvojicí síťových adaptérů a do každého z nich připojit jedno připojení. Pak už to bude jen ten oser s nastavením.

Možností je hodně, záleží kolik má server síťovek, jaké máš switche a hlavně, jak si to vymyslíš. Na tom pak záleží nastavení adresace a směrování...

Síťovka mu v pohodě stačí jedna. Už dokonce i Widle umí jednomu síťovému rozhraní přidělit více IP adres. Pak mu stačí vhodně nastavit adresaci podsítí a routing. Co bude mít za switch, je úplně putna, stačí mu hub.

Fungovat bude skoro cokoli, pokud to dokáže správně nakonfigurovat Při jedné síťovce a chytřejším switchi raděli 802.1Q trunk a VLANy, na serveru může být virtualizace a v ní ještě firewall, který bude řídit provoz mezi oběma linkami do internetu, LAN a DMZ sítí...

Rozhodně.A přehazování linek by mohl řídit BGP, ať mu to funguje pěkně sofistikovaně a zároveň mu to řeší loadbalancing na linkách.Nebo si to prostě udělá co nejjednodušší tak, aby mu to chodilo. Protože cpát do takové věci VLANy je naprosto zbytečné (na co nástroj na administrativní oddělení sítí, když má tak jednoduchou síť - VLANy nemají NIC společného s bezpečností, pokud člověk nenakonfiguruje ještě spoustu dalších věcí), k tomu potřebuje switch/router/firewall, co to bude umět, člověka, co to bude umět... vy do toho ještě nacpete virtualizaci, protože proč ne, a firewall. Uvědomujete si, že ten člověk to má na FTP?!Za mě by taky byla nejlepší samostatná krabice s BGP, VPN a firewallem. Jenže to je zbytečné, pokud má tak malou síť, a pokud má větší síť, s největší pravděpodobností už tyhle věci má.