» Poradna » Web a internet

Veřejná ip adresa NAT 1:1 hosting, WOL

Ahoj,Můj ISP nabízí veřejnou IP adresu (NAT 1:1) kterou, jsem měl v plánu požít na WOL a c budoucnu na hosting multimediálního serveru+záznam videa z kamer. Pochopil jsem že u poskytovatele NAT v router provádí překlad ip adres takže z mou veřejnou ip 93.91.5x.xx (která je pravděpodobně sdílená mezi více uživateli) přeloží na 192.168.xxx.xxx a pošle na wan port mého routeru který, z ní vytvoří lokální síť na kterou, jsem připojen.Problém:Když chci požít wake on lan tak z lokální sítě vše funguje tak jak má ale když chci tuto funkci požít z venku (3G připojení) tak se nic neděje UDP port 9 (port pro wake on lan) je přesměrován na cílový počítač na mém routru na veřejné ip zůstává port 9 pořád zavřený (?musel by ho otevřít poskytovatel) takže nemůžu navázat připojení s lokální sítí => nefunkční..Takže vlastně moc nerozumim proč ISP nabízí tuhle "veřejnou" IP když se na ní nemohu dostat z venku.. Nebo jestli jsem to nějak špatně pochopil/nastavil? Máte někdo zkušenosti s tímto? Jde s touto adresou složit jako host? Každopádně zítra budu kontaktovat poskytovatele  a zeptám se ho na mé nejasnosti..

Odpovědi na otázku

Tvoje veřejná 93.91.5x.xx nemůže být sdílená s dalšími uživateli. To by pak nebyl NAT 1:1 a poskytovatel by to měl napravit.Co se týče WoL tak to je z internetu často problematické. Pokud máš NAT 1:1 tak to na tvůj router nejspíš doputuje v pořádku. Jenže na tvém routeru asi vzniká problém. Vypnutý počítač totiž nemá IP adresu. Když router zjistí že cílová IP v lokální síti není tak data zahodí. Právě proto v "lokální síti" probouzení probíhá přes MAC adresu, kterou ta síťovka má i v uspaném stavu a dokáže jí to probudit. U některých routerů funguje probuzení počítače z internetu například jen 10 minut po uspání, protože pak vyprší timeout u ARP záznamu který propojuje IP a MAC adresy.Máš nějakou možnost logování v routeru? aby jsi zjistil že ten UDP paket na portu 9 na router opravdu doputoval a je tedy jen a jen problém v routeru a tvé síti.A pak taky druhý problém. Jseš si jistý že na tvém mobilním internetu korektně funguje UDP protokol? Mám osobní zkušenost s tím že operátor blokoval UDP protokol a vůbec nic se přes něj neodeslalo. TCP fungovalo normálně.

Log tam je paket tam nikdy nedorazil.. takže to bude blokovaný u providera a s tim mobilnim internetem na t mobilu píšou že protokol UPD ani TCP neblokoujou.. ale i tak jsem to pro jistotu zkusil z proxy serveru a taky nic..

Máš v routeru v záložce předávání portů(port forwarding) otevřený port 9..???

ano

Někde jsem ještě vyčetl, že zapotřebí zaškrtnout(povolit funkci systému) "Jednoduché služby TCP/IP"Ovládací panely/ Programy a funkce - v levém sloupci klik na "Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows" .. a poté zaškrtnout "Jednoduché služby TCP/IP(např. echo, daytime atd.)"

Není zapotřebí. Kde jsi to cetl ?!MP

Tiez sa mi nikdy nepodarilo rozbehat WOL cez providera. Ci uz to blokoval rovno ISP alebo to proste nepreslo cez router.Mozem povedat, ze DDWRT ma v sebe funkciu WOL, mozno by tazatel vedel vyuzit to. Tiez sa to da naplanovat cez Cron... Cize vlastne neposles magic packet na vonkajsiu IP ale prihlasis sa do spravy DDWRT(pripadne cez SSH) a spustis WOL "rucne"

1. Nejjednodušší možnost jak probudit vypnutý počítač ze vzdálené sítě přes internet je vlastnit router s VPN a propůjčenou DDNS. např.: exot. asusomm.com. Jakmile se připojíš na router prostřednictvím VPN, pak už vzdálený počítač jednoduše probudíš třeba prográmkem Advanced IP Scanner - portable verzí, kterou spustíš bez instalace z flešky(RUN) a s uloženými IP adresami(Favorites) z domácí sítě LAN. Tím prográmkem můžeš počítač i vypnout. K tomu je zapotřebí jednoduchého nastavení v počítači v gpedit(verze Win PRO), povolit službu vzdálený registr, povolit průchod Firewallem WMI. Další práce může navázat se sdílenými složkami, se kterými můžeš vzdáleně pracovat(i kopírovat do vzdáleného PC) v tom zmíněném programu Advanced IP Scanner v té portable verzi na flešce aniž bys spouštěl k připojení k PC pomocí Teamviewer(rovněž lze použít portable verze)2. S veřejnou adresou se lze ze vzdálené sítě přes webový prohlížeč přihlásit do domácího routeru a probudit konkrétní počítač v záložce routeru - Wake On Lan v místní domácí síti LAN(pokud router takovou možnost podporuje). Potom lze využít např. Teamviewer k připojení k domácímu vzbuzenému počítači..

Tiez existoval problem s nastavenim LAN karty, ktora musela spravne rozoznavat medzi RAW WOL paketom (ramcom) a WOL paketom zabalenom do IP protokolu. WOL totiz funguje aj bez IP adresy, len je to potrebne spravne nastavit. Bez IP adresy samozrejme len v ramci lokalnej siete (nie cez Internet). Ak to bezi na IP vrstve tak je jedno aky port sa pouzije. 9 sa moc nevyuziva preto sa zvykne pouzivat na WOL.Aby to fungovalo aj po 5 ci 10 minutach (ako pise Nargon), je potrebne mat router, ktory umoznuje nastavit staticky ARP zaznam.Myslim, ze pri NAT 1:1 dostanes na WAN routra verejnu adresu, ktora vyzera ako verejna, ale nieje to skutocna verejna adresa. Na WAN strane routra si mozes nastavit aku chces adresu a to aj verejnu ak nebude router pripojeny priamo do Internetu. To sa zrejme vyuziva pri NAT 1:1.

ARP záznam je a byl na routru nastavený

Vzhledem k tomu že od poskytovatele NAT 1:1 mám tak to vypadá trochu jinak než píšeš. Možná jsi to tak myslel, ale nenapsal jsi to :) Ovšem taky záleží jak má poskytovatel řešenou vlastní síť.V mém případě to funguje tak, že na WAN routeru mám poskytovatelu neveřejnou IP (v mém případě používá stovkovou privátní síť 100.98.20.109). Ze stejného rozsahu mají IP adresy i sousedé a poskytovatelovi wifi přístupové body, atd. Poskytovatel má někde u sebe nastaveno že já mám veřejnou IP adresu, takže data která jdou z mého routeru jsou u poskytovatele NATem přeloženy na mojí veřejnou IP adresu 123.123.123.123. Vše co jde opačným směrem, tj vše co přijde na IP adresu 123.123.123.123 je NATem přeloženo na mojí neveřejnou IP 100.98.20.109 a posláno poskytovatelovou síti až na můj router (kde si s tím můžu dělat co chci). Funguje to celkem v pohodě a pro poskytovatele to znamená jednoduché nastavení. Je to jen obyčejný NAT z jedné IP na druhou IP. Pro rýpaly, stovková síť (100.64.0.0 – 100.127.255.255) je opravdu neveřejná viz: https://en.wikipedia.org/wiki/Reserved_IP_addressesDostat na WAN routeru veřejnou IP je pro poskytovatele o dost složitější (ovšem záleží jak má poskytovatel řešenou síť). Aby jsi mohl mít na WAN veřejnou IP adresu tak to znamená že poskytovatel musí nastavit všechny "routery na cestě" a doplnit jim routovací tabulku, aby se data korektně předávali z jednoho routeru na další až doputují na ten tvůj router. To je o něco složitější než jen jeden záznam v "NATovacím" zařízení.

Uplne nejlepší je port forwarding WOL packetu na broadcast adresu LAN. Ale levne routery to často neumeji.MP

Pokud umi tvuj router wol, neni nic jednodussiho, nez se pripojit na nej, a znej probouzet pc. Openwrt ma pro to primo appku etherwake. Mikrotik myslim ma taky. Navic do tel muzes taky stahnout appku pro mtik, ktera se logne na tvuj router. Pokud mas verejnou povol na wanu, nejlepe na jinem portu nez 80 a nejlepe jen pres https. Nektere routery tu moznost maji.

Problém vyřešen: zavolal jsem providerovi a on musel odblokovat porty na jeho anténě na mém domu.. A vše funguje... :)

Takže ti funguje probuzení počítače ze vzdálené sítě .. třeba z práce probudíš počítač, který máš doma a je vypnutý..??? Nějakou spešl portable aplikací WOL..???1. Já jej probudím přes vzdálené přihlášení do routeru a v něm potom v záložce Wake On Lan .. To funguje na 100%2. Nebo připojením k vestavěnému VPN v routeru. Čili ve vzdáleném počítači vytvořím nové připojení v síti přes VPN, protuneluju se tak na domácí router a pak už domácí počítač probudím jakoukoliv aplikací WOL.. Ale co je divný, neprobudím můj pc programem Teamviewer - tím se k počítači můžu jen připojit a vzdáleně jej ovládat, ale počítač už musí být probuzený. Probuzení přes Teamviewer nefunguje.. ani přes VPN - Nastavení probouzení počítače je v Teamvieweru přes veřejnou adresu s použitím adresy DDNS, příklad: example.asuscomm.com - místo "example" mám v routeru nastavený jiný název, který tady nechci uvádět..