» Poradna » Web a internet

Veřejná IP - hostname

zdravím,jak už název napovídá, mám veřejnou ip a na svém routeru který běží na openwrt provozuji pár služeb na které přistupuji z vnější sítě. Zatím mě nijak netížilo vypisování ip adresy do adresního řádku ale řekněme že bych místo IP adresy chtěl svoji doménu skrze kterou bych se dostal třeba na vlastní webový server apod..co je k tomu potřeba, v první řadě nejspíš doména 3. řádu ale poté tak nějak tápu co dál?Nežádám detailní návod jen bych chtěl poprosit o nakopnutí správným směrem a pár klíčových slov od kterých bych se mohl odrazit na googlu.Díky předem

Odpovědi na otázku

Pokud máš OpenWRT, běží Ti tam nějaké služny a chceš vlastní webový server, je tohle hodně otázka mimo ....

Muzes si klidne koupit i domenu 2. radu - staci nekde (treba na domena.cz) najit volnou domenu (a nezapomenout na "nove" domeny typu ".name"). Stoji to nejakych 260Kc za rok.A dal uz skoro nic - ten, kdo ti proda domenu take obvykle spravuje DNS server, kde si v nejakem webovem rozhrani nastavis, ze zaznam "www" ma smerovat na IP adresu tveho serveru (resp. routeru).

K tomu bych dodal že existují i domény co jsou zdarma. Například .tk: http://www.dot.tk/en/index.html

Tak pokud chceš vlastní doménu ve tvaru "tvujnázev.cz", tak potřebuješ doménu 2.řádu. Tu si zaplatíš a pak si nastavíš nebo necháš nastavit na doménových DNS serverech A záznam směrovaný na svoji IP adresu - tu je potřeba mít nejenom veřejnou, ale také statickou.

Nebo se zkus zeptat u svého ISP, jestli ti do jejich DNS nepřidá záznam… kupříkladu prochi.stylsoft.czAle záleží, jak bude tvůj ISP ochotný, pokud ne, následuj rady výše.

díky, čekal jsem že budu za vola až se vysvětlí jak je to jednoduchý ale takle jednoduchý jsem to vážně nečekal :D díky. Samozřejmě IP je veřejná i statická.Ještě jednou díky

A pak na routeru jen presmerujes komunikaci na webserver. Nemas snad wevserver na openwrt, tam mam administraci. Dale apache nastavis na virtial server a do admin dns del jeste *.tvadomena.cz smeruje na ip routeru, tzn vsechno. Ono muzes delat totiz take veci ze *domena.cz smeruje na hosting ale doma.mojedomena.cz jen na ip routeru a zaznam *.doma.mojedomena.cz smeruje na ip routeru, tzn vsechno co bude xxc.doma.mojedomena.cz pujde na domu ostatni na hosting nekde, treba forpsi, ebola atd. Jak se do toho dostanes, je to jednoduche.