» Poradna » Windows (a jiné OS)

VeraCryptem nelze šifrovat Windows?

Ahoj, tady se píše, že VeraCryptem (TrueCryptem) nelze šifrovat disk s Windows 8 a 10 http://forum.zive.cz/viewtopic.php Předpokládám, že to nějak souvisí s GPT a UEFI.Trochu jsem googlil a tady naopak píšou https://medium.com/@securitystreak/veracrypt... že VeraCrypt umí šifrovat GPT a s UEFI také umí pracovat.Je tu někdo, kdo má Windows 10 (Home či Pro) a používá VeraCrypt pro šifrování celého disku, včetně systémového? (tj. nemyslím kontejnerů, tam je to jasné, tám se na zašiforvání všech disků, ideálně, pokud používáte dva a více disků, jeden systémový, další datový a úložiště). Jak vám to fachčí?

Odpovědi na otázku

Hele mě to fachčí všude. Kde nešel TC, tam VC funguje. Jak na UEFI tak i normální BIOS. Nevím jak bych ti poradil, nejsem žádný expert, ale nesouvisí ten tvůj problém třeba ze secure boot? Zkus ho třeba vypnout. No a když ti to nepůjde tak budeš muset zprovoznit bitlocker. I když....jestli se tomu dá věřit, no asi spíše moc nedá, ale běžný útočník mimo bezpečnostních složek ho určitě neprolomí.

1.BitLocker je dostupný od verze Pro a výše. Takže není dostupný pro každého.2.BitLocker se spíše používá jako ochrana proti krádeži, ne jako ochrana proti tajným službám. V druhém případě je diskutabilní, které šifrování ochrání, protože když jaksi nevíme, co tajné služby dokážou, tak můžeme jen věřit, že nás něco ochrání. A spoléhat na víru, by asi nebylo moc rozumné...

K čemu je šifrovat systémový disk? Jen to zdržuje. Šifrovat má smysl oddíl, kde jsou data.

Záložky, hesla a další věci, se obvykle nachází na systémovém disku.

Zaprve nemas pravdu a za druhe to zdrzovani je na hranici meritelnosti (alespon pri sifrovani pomoci AES na procesorech, ktere podporuji AES-NI).

Tak to vypadá, že informaci o nemožnosti šifrovat VeraCryptem (TrueCryptem) Windows 8 a 10 jste napsal Vy? Nastal nějaký posun? Chápu, že za 2 roky se software mohl posunout o kus dál.

Je to mozne :) Ale od te doby jsem to nezkousel, nemel jsem tu potrebu (na dulezitych strojich stale jedu Win7). Ale podle ohlasu na webu by to jit melo, detaily nevim :(

Windows 10 + EFI + SecureBoot a funguje.Ale pro ten secureboot budeš muset nahrát klíče ručně.

Omlouvám se za natvrdlost, klíč se musí někam nahrávat? Myslel jsem, že VeraCrypt ho vygeneruje a já si privátní klíč uložím např. na flešku. Alespoň takto funguju na Win 7 + starý dobrý TrueCrypt.

Myšlen klíč pro SecureBoot, ten je nutné uložit do biosu.

Aha, už je mi to jasné. Takže až nainstaluji VeraCrypt, vygeneruje se v něm privátní klíč, ten nahraju na flešku, vrátím se zpět do BIOSU a tam z flešky nahraju do BIOSU ten klíč? V BIOSU je na to nějaká stránka pro klíče? Omlouvám se, zatím mám Win 7, vím, že ve Win 10 je BIOS trochu jiný.

dobrej blabol - BIOS nema s verzi OS vubec nic spolecneho.

Buď můžeš růčo, jak říkáš, nebo na to je script: https://github.com/veracrypt/VeraCrypt-DCS/t...