» Poradna » Ostatní

Ventilátor z PC - rozvod teplého vzduchu po domě

Zdravim,
potřebuji trubkou popohnat teplý vzduch do další místnosti (od stropu přízemí do 1. patra, cca 3 m). Mohu použít ventilátor do PC (12 - 14 cm)?
www.czechcomputer.cz ...

Mám představu, že ho připojím k nějakému běžně prodávanému trafu - nabíječce s regulací voltáže (3-12V).
Stačí, když bude vzduch pomalu popohánět, tzn. poběží pomalu a bude tichý (obývací pokoj a dětský pokoj).
Pokud ba to bylo málo, dám ventilátory dva (vstup a výstup).
Bude to fungovat, nebo máte vyzkoušeno něco jiného?
Předem velké díky za typy a názory.

Odpovědi na otázku

Je to axiální ventilátor, takže počítej s malým výstupním tlakem, kterým sotva pokryješ ztrátu třením a odpory. Pro vzduchovod jsou vhodnější radiální ventilátory např. www.elektrodesign.cz .Jaký je důvod použít PC ventilátory?

Důvodem bude nepochybně cena a dostupnost.
Já myslím, že by to mohlo jít. Něco podobného jsem měl kdysi zřemeslované na větrání garáže.

Najdi si princip -teplovzdušné topeni.
Ventilátor na výstupu jako pomocný zdroj by mohl stačit.
Hodně bude záležet na teplotním rozdílu.

Teplý vzduch bude stoupat prakticky sám,pro urychlení bude stačit 1 ventilátor.Je třeba ho uložit přes podložky z měkké gumy,aby se do potrubí nepřenášely rezonance ,/ trubka bezvadně vede /.Teplovzdušné topení jsme využívali u rodičů,ventilátor vháněl vzduch do topných těles 100 mm potrubím,dlouhým 15 m,fungovalo to bezvadně,jen ventilátor byl špatné konstrukce ( ne do PC ! ) a byl sice výkonný ,ale velmi hlučný.

Hlavne by som si dal pozor na to ze ventilatory v pc niesu stavane na vyssie teploty. Ak pracuje pri vysokych teplotach (procesor, grafika) tak fuka od seba, cize najprv cez neho prejde studeny vzduch a ten zenie na zdroj tepla. Ak je to ventilator na bedne tak nefuka az tak teply vzduch.
Predpokladam ze budes potrebovat hnat na zaciatku potrubia vzduch asi 60-80 stupnov(ak nie viac) a na vystupe aspon 40.

Na topení stačí vzduch 40 až 50 st. 80 st je moc to nelze použít.Ventilátor 50 st.vydrží,ze zdroje počítače také odsává vzduch kolem 40 st.

Při výužití "komínového efektu"není taková potřeba ven.na vstupu,ale spíše pomocného na výstupu.

Díky za názory a rady. Přes víkend jsem nebyl na Netu, tak reaguji až nyní.
Mě se jednalo hlavně, zda ten PC ventilátor poběží na to "trafo" s regulací voltáže.
Teplota bude cca kolem 40°C, kamna jsou na druhé straně místnosti - 3,5m tak nějaké vysoké teploty to nebudou taková PC klasika. Přesně tak počítám, že teplý vzduch stoupá vzhůru, tak mu jenom trochu pomoci.
PC ventilátor chci, protože ty 12 - 14 cm s 1000 - 1200 otáčkama budou docela tiché. Klasické co se používají na WC a v koupelnách hrozně hučí, proto jsem psal, že budou v obýváku a děts, pokoji.

Pozor na teplotu! Vloni v zimě jsem použil na popohnání teplého vzduchu do vedlejší místnosti - cca 1,5m od zásobníku teplého vzduchu nad krbem klasický plastový ventilátor, ale vydržel pouze cca 10 dní - totálně se zpekl. Marně se snažím sehnat axiální ventilátor z kovu ne z plastu.

Jaké byly teploty nad krbem? Použil bych, co se dávají do El. Rozvaděče na 230v plus termostat ebay za 2 kila