Ventilátor do zdroje ?

Dobrý den, jelikož ventilátor v mém zdroji značně hlučí, rozhodl jsem se ho vyměnit.Je možné použít jako náhradu ARCTIC F12 TC, ventilátor 120mm ?Případně něco jiného ?PC - HP Pavilion HPE500ZDroj - od Delta Electronics 460wBohužel ted nevím jestli tam je 80mm nebo 120mm, ale to bych dodatečně zjistil,díky

Odpovědi na otázku

Měnit FAN ve zdroji není taková legrace, jako se může zdát. Neměl bys ho nahradit FANem s nižším průtokem vzduchu, než jaký má ten původní. Jinak se ti může stát, že ti zdroj shoří.A jestli je hlučný, znamená to, že je to nejspíš zdroj s nízkou účinností a tedy je třeba ho hodně chladit. Pokud tam dáš něco jiného, co bude potichu, tak je jasné, že to v zátěži shoří.Takže pokud chceš tichý zdroj, je lepší koupit nový tichý zdroj. Ale tady zase můžeš narazit na to, že v hotových značkových sestavách mohou být atypické zdroje, které se normálně neprodávají a pokud ano, tak je výběr mizerný a cena vysoká.Opět z toho plyne poučení: "Chceš-li v PC někdy něco měnit, NIKDY nekupuj hotové značkové sestavy. Pokud ji přes to chceš, smiř se s tím, že v tom prakticky ni nevyměníš."

Já potřeubuji zjistit jaký typ zdroje je přesne v HPE500 , je to Delta Electronics, potřebuji zjistit jaký to je větrák a nahradím ho parametrově stejným. To je vše, nic se stát nemůže, jedine kdybych ho špatně napojil ale to je vyloučeno.Bohužel nevím kde se mám dohledat informací jaký ventilátor v tom hpe500 je

Co řešíš? Otevři bednu a změř si, co tam je. Ideálně se ještě podívej na přesný typ ventilátoru a zkus k tomu dohledat průtok, abys mohl koupit něco podobného.

Ventilátor je hlučný protože to je shit a má vykotlaný ložiska. Nemusí to být proto, že je zdroj přetížený.

Tak pokud je hlučný kvůli tomu, že už je za zenitem, tak budiž. Ale ověřil bych si jeho průtok. Pokud tam dá něco tichého, co má třeba jen 1/3 průtoku toho starého, tak si dost koleduje.

Naštěstí F12TC má průtok běžný 120mm ventilátorům. Takže nějak zásadně to řešit nemusí. Osobně bych tam nacpal F12 PWM, který je výkonnější, ale já si umím ohlídat a nastavit otáčky.

Co jem tak našel pod pojmem "Delta Electronics 460 W", tak je tam buď 80 mm nebo je to takový ten vyšší HP zdroj s asi 92 mm.A navíc ve zdrojích většinou nejsou "běžné" 120 mm, ale větráky, které mají maximální otáčky třeba 2000-2500 rpm. Normálně běží celkem tiše na 800-1000, ale pokud je třeba, zaberou.To byl případ například mého staršího SS-400ET, kde jsem ho vyměnil také za tišší, ale časem jsem zjistil, že zdroj je sice tichý, ale skoro se roztekl. původní větrák netuším, kolik měl rpm, ale když jsem je pustil vedle sebe s novým 1500 rpm, tak funěl snad 2x více. Zdroj to přežil asi 2 měsíce (než jsem na to přišel díky náhodným výpadkům v zátěži) a pak do něj putoval zpátky ten původní a šel z domu (nahradil ho lepší a tichý zdroj).

Jasně, je dobré dodržet základní pravidlo. Příkon nového větráku by neměl být o moc nižší než původního. Ale jinak ty větráky dost ztrácejí tvarem a počtem lopatek. Výměna větráku u SS je pak složitější, protože má nelineární řízení otáček.

A proto by se v tom neměl vrtat. Ani netuší, co tam má za velikost, natož co do toho dát.

Máš pravdu. Občas nejsem schopen na první pohled odhadnout, zdali na něco tazatel má či ne.

Jestli na to má by si měl rozhodnout sám (můj zdroj nezničí), podceňovat ho nebudu. Já jen chci, aby si uvědomil, že to není taková prča. Každej si to představuje jako že vyhodí ten FAN ze zdroje (třeba 2500 rpm), plácne tam cool svítící tichý 800 rpm a bude to v pohodě... Nebude.

Ano Artic F12 TC je vhodný ventilátor pro výměny do zdroje pro amatéra.Jinak ve zdroji jej nepřipojíš, prvně bude kabel připájen a hlavně bude dvoužíla. Můžeš to sice přepojit, ale pokud ti dosáhne do 3pin na desce, využij ten, budeš tak mít k dispozici kontrolu otáček.

Kontrola otáček přes desku je blbost. K řízení potřebuješ vstup. V případě zdroje je to teplota, na základě které se nastavuje výstup - otáčky. O teplotě základní deska nemá ani potuchy. Zdroj má vlastní regulaci a je nesmysl to měnit.