» Poradna » Počítačové sítě

Venkovní mikrotik N vs AC

Zdravím, jsem k poskytovateli internetu připojený přes wifi 5GHz a chtěl bych z toho vyždímat maximum - není tam žádné umělé omezení rychlosti ze strany poskytovatele.Rychlost netu mám +- 50Mbps/50Mbps, ale kolísá to.Poskytovatel má antény vzdálené cca 150metrů - přímá viditelnost, žádné překážky. Vím, že používají směrové antény přímo na mě a mají tam RouterOS RB922UAGS-5HPacD (https://mikrotik.com/product/RB922UAGS-5HPacD). Já jsem k tomu připojený přes starý SXT 5HnD (https://mikrotik.com/product/RBSXT).Tudíž poskytovatel jede už na AC, ale já ještě na N.Mikrotik mi hlásí, že je připojený maximálně na 130Mbps pro download i upload, vyšší hodnoty to neukáže.Můj dotaz zní, pokud bych si pořídil třeba https://www.i4wifi.cz/cs/211119-routerboard-mik... navýší se mi připojení skokově díky AC - respektive bude mít kvalitnější připojení? Jasné, chápu, že záleží na aktuálním zatížení od ostatních uživatelů. Teoreticky bych čekal, že nástupce AC bude o hodně lepší, jen si to nedokáži představit v reálných podmínkách.Poskytovatel má na tom bodě kam se připojuji dotažený 1 Gbps > ten je připojený na další 1 Gbps a další bod už má 10 Gbps.Díky za informace.

Odpovědi na otázku

nic se nezmění, i kdyby si jel na G

Tak obavam se ze G na 5GHz opravdu provozovat nejde.Pokud ma provozovatel opravdu AC divim se ze nenuti mit vsechny klienty AC, nas to tak dela. A vzheldem k tomu ze mam jen N SXT tak me dokonce donutil jet na 802.11a, protoze na AC apckou pouzti jen AC klienty.Tj melo by se ti to zrychlit

Moc díky za reakci :). Jde o to, že poskytovatel před x měsíci modernizoval přístupový bod - dříve tam bylo také Nko. Jelikože se tma připojuji vzdáleně, tak bych chtěl vyždímat maximum.

Nerad bych ti kazil nadseni, ale pokud bys tu svou jednotku vymenil a pokud by s tim nemel ISP problem (a mit ho muze), tak se to nemusi vubec nijak projevit - prodava ti 50/50 Mbps a prodavat ti je bude dal.Mozna by se ti mohlo zlepsit spojeni jako takove, ikdyz je otazka zda je AC odolnejsi ruseni a povetrnostnim vlivum nez Nko. IMHO na 150 metru bys nemel mit sebemensi problem. Jina vec je, pokud ti kolisa rychlost z jineho duvodu nez je tva konkretni pripojka - a to ty nijak neovlivnis.

Poskytovatel neprodává konkrétní rychlost, ale plně dostupnout v ten daný moment co přístupový bod dovolí - není to klasicky poskytovatel, ale spíš sdružení. S novým mikrotikem nebude problém :). Spíš mě zajímalo jestli má cenu investovat cca 1500 do mikrotiku nebo ne. Není to zase moc a láká mě to . Ale raději nejdřív házím dotaz zkušenějším :)

A proc to neresis s poskytovatelem/struzenim. To jedine ti poskytne opravdu relevantni informace zda-li ma upgrade na .ac smysl

Tak pokud je to "rikejme tomu sdruzeni", tak je to asi na tobe. Nemam tucha jake mate dohody a jaka pravidla jste si domluvili, ale v tom pripade netroskar - vem si za necelych 7000 Mikrotik LKGG-60ad a jsi na desetinasobnych rychlostech Ale obavam se, ze to s tim "co to dovoli" nebude az tak snadne

jasne, s tim se pripoji na 5Ghz ac mikrotika bez problémů. Nebo by si třeba mohl koupit pár metrů optického kabelu, to už vyjde na stejno. Bože, bože...

Ne, to da misto neho. Jsou to dve jednotky - jedna,... dve.

sorry,chtěl jsem napsat A

Dá sa nad tým laborovať jedine ak by AP na strane ISP bolo určené výhradne pre teba. Ak to tak nieje, tak zvýšením rýchlosti sa môže zvýši jej kolísanie. Prepady rýchlosti môžu byť väčšie, dokonca môže stúpnuť odozva a to vtedy ak ISP nepoužíva shaper.

A čo by si chcel zlepšovať ? Platíš si 50/50 . Máš 50/50 ? To , že to kolíše je chyba na strane providera , lebo takých ako ty má nespočet zavesených na WIFI a potom samozrejme to každému "kolíše" , ak správne hovoríš! Tak tu neohuruj , že koľko provider 1Gbps pripojení , keď uzke miesto tvoho pripojeniam je práve on !

Česká Republika je výjimečná tím, že má hodně moc komunitních sítí. Sice se pomalu skupují a komercializují (třeba Starnetem), ale ještě stále to existuje, a model "cotodá" je celkem běžný.

Poskytovatel bude akorát rád, když se připojíte přes 802.11ac. Jestli si tím pomůžete rychlostně, to musíte řešit s ním, v každém případě s 802.11ac budete efektivněji využívat pásmo, což znamená buď vyšší rychlost nebo více připojených klientů. 802.11ac je také odolnější proti rušení.Jestli tím něco získáte vy, to těžko říct. Klidně se může stát, že poskytovatel vysílá jen v 802.11n, nebylo by na tom nic neobvyklého, a vy s 802.11ac nic nezískáte, dokud to poskytovatel nepřepne. Takže doporučuji domluvit s ním. Ale vadit mu to rozhodně nebude. Naopak, pokud jsou všichni ostatní na 802.11ac a vy jediný na enku, jste pro něj problém.Jak tu někdo psal, že 802.11g nelze provozovat na 5Ghz, tak samozřejmě jde, jen to nepovoluje norma a vzhledem k existenci 802.11a to nikdy nedávalo smysl. Ale 802.11n/ac se docela dlouho provozovalo i v 60Ghz, než se objevilo 802.11ad a také to šlo.

Díky všem za rady :). ACčko si nakonec pořídím a budu laborovat, starší Nko třeba využiju jinde. Ve městě je brutální zarušení, tak jestliže AC je na rušení lepší a optimálnější pro využítí, tak do toho půjdu. Kousek ode mě, je ještě jeden bod, kam se dá připojit a ten je umístěný výhodněji po trase, je vytvořený nově a ten má dostupný 1Gbps, a ten je připojený na 10Gbps okruh, ale zato na něm je minimum klientů, na tom bodě co jsem ted je cca 50 lidí a na dalším skoku je nějakých 200, tak asi začnu laborovat :). Díky všem.