» Poradna » Programy

Velmi jednoduchý skladový systém

Snažím se už delší domu najít nějaký velmi jednoduchý skladový systém, ale stále narážím na příliš složité.Prakticky mi jde jen o evidenci kusů u zhruba 100 položek, tzn. kdy a kolik a od koho jsem naskladnil a kdy a kolik a komu jsem vyskladnil + aktuální stav položek.Bohužel veškeré programy co jsem zatím narazil jsou zbytečně komplexní, řeší účetní období, ceny, DPH atd....Cesta Excelu jak to máme teď už je zase moc komplikovaná (zřejmě by toé šlo přes nějaký složitější tabulky, ale na to chybí znalosti).Neměli byste nějaký tip?

Odpovědi na otázku

Uveď nějaké systémy, které jsi zkoušel a které se ti zdály složité.Jen tak na rychlé hledání:http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/dat... http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/fin...

co něco z tohohle:http://sourceforge.net/projects/mywmslos/nebohttp://openwms.org/docs/screenshots.html

..a sakra !

Zaplať študáka ať ti to za den zfoukne nad MySQL. Je to pár tabulek a hlavně rozhraní.PrasatkoPee

Tak to ať radši zůstane u toho excelu. Za den "zfoukne" tak maximálně nějaký neotestovaný polotovar, nebo spíše čtvrttovar.

Proč? Tři tabulky a dvě tři okna na dotazy. Víc toho asi nechtějí.PrasatkoPee

Souhlasím s tebou.Osobně bych to udělal v sqlite a lazarusu(free obdoba delphi). Sqlite má jednu výhodu a to tu , že ti stačí knihovna sqlite.dll v adresáři ve kterém máš program a jede to.

Těch tabulek by bylo min. o 2 víc, aby to mělo smysl, jako základ:příjem, výdej, stav, dodavatelé/odběratelé, položkyA to jen v případě, že budeš zapisovat redundantně příjmové doklady od dodavatele a výdajové doklady pro odběratele do všech vět příjemek a výdejek. Pokud to budeš chtít udělat pořádně, pak další 2 tabulky na hlavičky příjmů a výdejů.V případě, že by si chtěl hrát na inventury, pak by byla další na zachycená stavu inventur. Jestli by chtěl i sklad v cenách, tak pak se to komplikuje o skladové metodiky...Pokud by chtěl i výrobní čísla nebo dokonce šarže, tak to jsou další 3 tabulky - opět příjem výdej a stav. Jde to samořejmě "plichtit" přímo i do skladových tabulek, ale vymstí se ti to, protože pak musíš zajistit vydávání konkrétních "vět" a ve spojení s nějakou metodikou a opravami se ti to hooodně zkomplikuje.

Je fakt, že jsem to střílel od boku, ale je to spíš otázka požadavku a otázka návrhu databáze. Můj návrh by byl tabulka artiklů, tabulka partnerů (pokud je třeba) a tabulka pohybů (příjem výdej je jen jiný směr, tady můžou být i hodnoty). Inventura je jen speciální pohyb, z počítání (ok, tady by mohla a nemusela být další tabulka). A ano, případná tabulka časových cen.Takže máš pravdu, pět je asi minimum. Nicméně, celkově mi to přijde nekomplikované.PrasatkoPee

Dokud se do toho nezačnou montovat ceny, pak je to opravdu jednoduché. Ta tabulka s aktuálním stavem skladu je tam pro urychlení. Kdybys ten stav pokaždé počítal od začátku, za chvíli by to zdržovalo.Pokud dáš pohyby do jedné tabulky, je to řešení, ale pak bys došel k tomu, že se ti začnou lišit struktury a z pohledu normalizace by to nebylo optimální.

Asi jsi nikdy neprogramoval. Toto je naprosta prkotina.

Téměř jistě jsem v životě napsal víc řádků kódu než ty řádků běžného textu.Ty zjevně nemáš představu jaký je rozdíl mezi [naprogramovat něco] a [naprogramovat provozuschopnou aplikaci podle požadavků klienta].

Přesně tak, "zbastlil" něco jen aby to "nějak trochu" fungovalo bývá často otázka půl dne až dne. Ale aby to za něco stálo, kopírovalo požadavky klienta atd., to už je horší. Nabalují se další a další věci, slušné prostředí atd. atd., a to už potřebný strávený čas roste a roste...

co to udělat v Microsoft Access. Na jednoduché databáze to stačí

Zbytečně vyhozený peníze za licenci. Použil bych spíš Libre Office Base, ta je zdarma a na to co potřebují to bude stačit.PrasatkoPee

Jen zhruba 100 položek a vést v Excelu už je to komplikované? V tom případě se jako velmi jednoduchý skladový systém (kdy, kolik, od koho/kdy, kolik, komu + stav) nabízí klasická kartotéka se skladovými kartami zásob.

Víš, v čem je v excelu problém? V zajištění integrity dat. Tím, že můžeš ckokoliv přepsat bez jakéhokoliv hlídání stačí jediné uklepnutí a budeš to dávat dohromady 2 dny.

Přesně, navíc tam zřejmě nebude možno zachytit historii událostí pro případnou kontrolu.PrasatkoPee

Excel jako frontend není špatný, jako "databáze", je neštěstí. Otázka je, co vážně potřebuje. T.j. jestli opravdu sklad (přepočet skladových cen, skladová závěrka apod.), nebo prostou evidenci položek. Z principu bude sklad vždy složitější.

To je sice pravda, ale jak Vyoraná_ondatra píše, tady spíš bude hlavní problém, že 'chybí znalosti'. Při tak malém počtu položek a bez potřeby návazností skladové karty určitě zvládnou. Jejich vedení je stejně snadné a spolehlivé jako před staletími a uklepnutí tam rozhodně nehrozí.

Díky všem za tipy. Zatím jako nejpoužitelnější mi přijde program Skladik, i když i tam jsou položky co nepotřebujeme.Abych ale ve stručnosti popsal požadavky: K určitému datu je na skladě 100 položek pojmenovaných dejme tomu 1,2,3...100. Za měsíc je asi 40-50 výdejů, přičemž každý výdej znamená, že odběratel A (B, C, D ....atd.) dostane třeba 100ks položky 2, 5 ks položky 33, 50ks položky 98. Dále v průběhu roku nám dodavatelé x,y,z dodávají zboží, takže přijde od jednoho 1000ks položky 15 a 500ks položky 16 atd.A co potřebujeme je:1) aktuální stav zásob jedn. položek2) kdo a kdy a co odebral3) kdo a kdy a co dodal+ bonus by byl, kdyby to umělo propočítat, kdy zhruba zásoby dojdou, ale to zas budou zřejmě umět jen složité programy a naopak v Excelu by na to stačil jeden graf, tak to nějak nehledám.ceny, dph, účetní období nehrají roli a spíše mě často v těch programech obtěžují (nejde třeba zavést zboží s nulovou cenou apod.).Excel máme nyní, pro jednotlivé zboží tam máme samostatné listy + ty listy jsou vzájemně propojené (tj. počítají se nám koncové stavy atd.), ale jak narostlo množství položek a tím pádem i listů, je to hrozně nepřehledné, tak hledáme alternativu.

Přesně takový software bych také potřeboval, nemůže někdo něco jednoduchého doporučit?Díky moc

Ahoj resim stejny problem jako Ty pred nedavnem, podarilo se Ti neco vhodneho najit? R