Velmi hlučné HDD, ale SMART hlásí vše ok. Následně neuznaná reklamace.

Dobrý den, potřeboval bych poradit s mým harddiskem. Jedná se o model značky Seagate. Konkrétně BarraCuda 3,5" s kapacitou 4 TB. Koupené cca před půl rokem od czc-čka. Už po dvou měsících jsem začal pozorovat zvýšenou hlasitost, ale nic extrémního. Vše vyústilo před třemi týdny, kdy harddisk v idlu najednou začal "řvát" na celou místnost. Doslova hluk jako když zapnete větrák. Disk se přestal zobrazovat v počítači a urychleně jsem ho tedy vypnul. Druhý den jsem opět počítač zapnul s myšlenkou 100% ztracených dat. Avšak disk k mému údivu naběhl a po zálohování dat prošel všemi utilitama, kterýma jsem ho prohnal. Nicméně jsem neváhal a běžel jsem na reklamaci. Samotný proces reklamace byl peklo, ale to není předmětem dotazu. Včera mi přišel disk zpátky s neuznanou reklamací s odůvodněním, že disk je 100% v pořádku. Proto bych se rád zeptal všech co dané problematice rozumíte či máte podobné zkušenosti. Co může způsobit výše popsaný problém bez objevení chyby odborníky v servisu? A je možné nějak prodejce dohnat k uznání reklamace? Nebo nezbývá nic jiného než disk nechat a čekat až sám "exne". Předem děkuji všem za případné rady.

Odpovědi na otázku

Jediné, co mě napadá, je vadné ložisko. To se ovšem může projevit třeba po zahřátí, v nějaké poloze, ale pokud to zrovna nebrání rotaci ploten, diagnostika na to nepřijde - alespoň dokud firmware nezaznamená kolísání otáček nebo něco podobného.Opravdu ve S.M.A.R.T není nic divného? Ale pozor, Seagate má v položce Raw_Read_Error_Rate vždycky nějaké šílené hodnoty, to není chyba.

Moc textu zcela o ničem. Dej sem SMART z Crystal disk Info.

Je velmi nepravděpodobné, že by harddisk měl mechanický problém, ale přitom normálně fungoval a ve S.M.A.R.T. nebyly žádné chyby.

https://pastebin.com/RGyYznPD//Zkráceno přehlednějším odkazem s formátováním.//

SMART nepokrývá všechny vady disku. Ale podle popisu to nevypadá na vadu disku.Disk nemůže začít řvát. Má konstantní otáčky 5 400, takže hluk dělá +/- stejný. Ještě když měly kuličková ložiska, tak při jejich vadě se zvedla hlučnost skokově. Takže můžeme vyloučit mechanickou vadu i podle SMART.Pokud se přestal zobrazovat v počítači, tak předpokládám, že jenom v systému a nikoliv v BIOS. Což není vada disku.HDD by měl mít označení modelu ST4000DM004 , což je SMR disk. Pokud ho máš buď plný nebo nasypal jsi do něho hodně zápisu, tak v idle mohl začít uklízet data. Je to slyšet, ale větráku se to nepodobá ani náhodou.Spíš bych to odhal, že se zbláznily Wokna a vytížily systém a disk je v tom nevinně.

Začni tím, že uděláš povrchový test disku. Pokud bude mít třeba i jeden vadný sektor, je to důvod k reklamaci a výměně disku. SMART nemusí nic indikovat, protože o něm nemusí vůbec vědět, dokud na vadný sektor disk nesáhne.Můžeš použít třeba HDTune (Error Scan):https://www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe