» Poradna » Web a internet

Velký ping na bránu poskytovatele

Dobrý den,Mám 5 GHz anténu, na vysílač mám přimý výhled a stávají se mě 2 typy lagů a výpadku na bránu poskytovatele.1) ping 1-10ms na bránu, ale při zátěži (načítání více web. stránek, multiplayer hry,..) to spadne úplně tak musím ve winboxu zakázat a následně povolin wlan1, pak internet naskočí a zase funguje dokud nevypadne zase.2) ping 300 - 4 000 ms s výpadkama na bránu. S tímhle nepomůže dělat nic jen čekat.Proto sem pokládam tento dotaz, jelikož už nevím co s tím dělat, řešil jsem to s poskytovatelem, na pár týdnu to přestalo ale znovu to dělá, ono to blbne už dost roků, ale až poslední dobou to řeším.Je možné že by to mohlo být mou anténou? Je už hodně stará může mýt tak 5-6 let. Tady jsou hodnoty z winboxu, jen nevím jaké by měli být ideální.Interface <wlan1>Tx/Rx Rate: 12Mbps/6MbpsTx/Rx Signal Strength: -84/-80 dBmNoise Floor: -96 dBm or 99 dBmSignal to Noise: 14 dB (nebo) 20dBTx/Rx CCQ: 22/19 % (nebo) 22/22 % (nebo) 26/41 % (nebo) 34/11 %Overall Tx CCQ: 0%

Odpovědi na otázku

Tx/Rx Signal Strength: -84/-80 dBm - špatné, slabý signál, zarušený, anténa.Tx/Rx CCQ: 22/19 % (nebo) 22/22 % (nebo) 26/41 % (nebo) 34/11 % - špatné, kvalita signálu.Signal Strength: čím blíže k 0 lépe.Tx/Rx CCQ: čím blíže k 100 lépe.

Skor je mozne, ze v dosahu tvojej anteny pribudla dalsia siet.Ak ju nevidis v tabulke naskenovanych sieti je mozne, ze to nepracuje podla specifikacie 802.11, tudiz to nieje wifi. Zrejme si od AP dost daleko ked mas signal -80dBm.Ako mas spravenu tu antenu ?5GHz prijimac mas na stoziari, alebo mas zvlast antenu a zvlast prijimac ?

Mám jen jednu anténu.Vzdálenost může být tak do 1 km k poskytovatelovému vysílači.V tabulce při skenování AP jich je tam hodně zobrazených.

Jak jsem psal výše, zarušený signál. Prostě WiFi lepší už to nebude

Nepomohla by silnější anténa?

Vyzkoušet to můžeš ale nevím nevím. Záleží taky na poskytovateli co tam má.

Vymen bud kartu v antene za novy routerboard, nebo kup nove zarizeni sextant od mikrotiku 😊

To obsahuje v té anténě rovnou i router?Když v ranních hodinách naměřím dobrý ping má to cenu pořizovat novou anténu nebo to bude furt stejné? Nerad bych koupil novou anténu se stejným výsledkem, nemám to jak vyzkoušet, ale řekl bych že by to mohlo byt lepší než ta moje stará šuntka.Můžete ještě uvést nějaký konkrétní typ antény? Už dřív jsem uvažoval o nové.

Co tam máš za mikrotika?

Momentálně RB 133/133Cv záloze RB 411/411R, ale někdy to půjdu přehodit.

Kup si nějakou 5GHz parabolu na Aukru. Ale je to sázka do loterie. Řeš to s ISP.

Jo a jen tak mimochodem, anténu máš natočenou dobrým směrem? Nepřetočila se, hmm to asi ne, ráno údajně OK.

Právě že jsem chtěl přejít k jinému poskytovateli, jelikož se stávajícím ISP je těžká domluva, nic jsem s něma nevyřešil delší dobu a zrovna dojeli technici, nečekaně, tak vyměnili jeden zkroucený drát v routeru a pak už nevím jestli něco na anténě, jsem s něma nebyl navrchu a ještě přetočili anténu na druhý vysílač. Chvíli to pomohlo pár týdnu ale teď to nehorázně blbne několik měsíců. Ten technik říkal něco že by to chtělo výkonnější anténu pro lepší signál nebo co. Ale říkal že to mají dost přehlcené jejich vysílače, moc uživatelů.

To je potom těžké. I když přejdeš k jinému ISP s WiFi bude to stejný problém. Hledal bych něco kabelového nebo optiku. Co tam máš za anténu? Jak je velká? Jak vypadá?

Typ antény nevím, jelikož je to už dlouho co ji máme. Je to parabolická anténa typu síto, popřípadě můžu vyfotit.

Ked technici pretocili antenu na druhy vysielac, tak vzdialenost k nemu moze byt vacsia nez 1km ? Nech ti to pretocia antenu zase naspat ak je vdialenost vacsia.

Oni to přetočili na druhý, protože na předešlém je připojeno moc lidí. Myslím, že by trasa neměla být delší než 1km. Ale výsledek je pořád stejný - hrozný.

Ak sa dokazes hrabat v nastaveni, vyskusaj si tam nastavit na skusku RTS/CTS. Spomali to celu siet, ale vyhladi to velke rozdiely v pingu. Pozor ! tymto nastavenim mozes spravit aj to, ze ti stanicu ISP zablokuje na heslo a neda ti do nej pristup.

Podívej se na to někdy ráno ve dvě ve tři jak to vypadá. Když není žádný provoz na síti a tím méně zarušeno.

souhlasim, s dnesnim "vzduchem" je to na prd, pokud neni jina moznost, urcite bych zkusil silnejsi zarizeni. Zkratka prervat okoli, cimz vsak ziskas jen cas, nez se najde nekdo dalsi kdo prekrici tebe. Spise nez o anteny bych se zajimal o moznost pripojeni k optice...

Na 1km by si mal mat signal okolo -66dBm. Preskumaj cislo kanalu na ktorom to mas nastavene. Na 5GHz existuju vonkajsie a vnutorne kanaly. Ak to niekto nastavil na kanal pre vnutorne pouzitie, tak AP automaticky vysiela znizenym vykonom. Mozno preto mas tak slaby signal.Vnutorne kanaly su: 36, 40, 44 ,48Vonkajsie kanaly zacinaju na 52 a koncia na 140

Na AP u ISP je asi těžko přehodí. Podle mě by si to měl řešit s ISP.

suhlasim...