» Poradna » Notebooky

Velikost ciste instalace w10 home .

Zdravim.Ziskal jsem ntb Lenovo https://www.kasa.cz/notebook-lenovo-ideapad-z... a po uvedeni do tovarniho nastaveni ma cista instalace 65 Gb . prijde mi to fakt dost a pro pripadnou bitovou kopii na dvd trosku moc dat. Win 10 tam chci nechat kvuli aplikaci kterou pod linuxem proste nerozbeham a kvuli systemu CR kdy se s Debianem proste nebavi. Jinak tam pujde dualbot prave Debianu a 90 % nabehnuti bude prave linux.Win 10 absolutne neznam a netusim co kde hledat a vypnout. Pripadne promazat takze pozadam o tip a radu .Diky

Odpovědi na otázku

Pokud tam je složka Windows.old, smazat (Disk, Vlastnosti, Vyčištění).

Spíš bych si stáhnul instalační disk a s formátem přeinstaloval.

Tovární nastavení obsahuje i nepotřebný balast od výrobce.. Takže se doporučuje čistá instalace. Rozhodnutí je na tobě. Tovární záloha mi přijde jako zbytečnost a tedy i ten skrytý oddíl s tou tov. zálohou jen zbytečně zabírá místo na disku. Někdo tovární zálohu miluje a často se k ní vrací v případě zabordelaření systému ..

Ciste teoreticky pokud nahodim live distro linuxu a dam format oddilu s win tak po dalsim rebootu by melo jit nahodit system pres tlacitko obnovy z boku ntb a instalaci systemu ne ? V tuto chvili si delam bitovku tech skrytejch oddilu prave pro pripadny navrat k puvodnimu stavu.

No.. Tovární záloha de facto funguje jen tehdy, nedojde-li ke změně disku, respektive ke změnám velikostí oddílů na disku. Pokud na tom disku cokoliv změníš, co se oddílů a velikostí týče, pak už se do tovární zálohy extra tlačítkem nedostaneš.. tenhle proces nebude funkční..

Dekuji za popostouchnuti. Plan byl zazalohovat ty instalacni casti disku pres linux prikaz dd a nasledne format sda3 (oddil s windows) nasledne po restartu zkusit znova celou instalaci w10 . debian jsem mel v planu nacpat na sda4 (v tuto chvili pripojen jako disk D s moznosti zaloh pres Lenovo soft) disk D mi prijde vcelku onicem a do tech 27 Gb vklidu narvu Debian i se spoustou mista na aplikace atd. Pisete cistou instalaci. Tim myslite proces pres to tlacitko nebo jeste neco jinde? Dekuji za odpoved

Čistá instalace je vždy instalace nabootováním instalačních souborů Windows ať už formou DVD nebo fleškou.Stáhneš si originální ISO Windows 10 a to vypálíš na DVD - to DVD ponecháš v mechanice a po restartu jím nabootuješ.. Nebo to ISO dostaneš na flešku jednoduchým nástrojem Rufus a tou připravenou fleškou po restartu nabootuješ..

Ok stahnu w10 64 bit ze stranek nahodim na dvd a tim padem muzu fakt celej disk preformatovat a neresit bitovku tech lenovo casti a jejich balastu. Licence se predpokladam prevede z mikrosoft uctu kde ji mam zapsanou protoze na ntb ani krabici zadna licence neni. Ale win mi hlasi ze jsou aktivni a maji elektronickou licenci spojenou s mym uctem. Takze by to melo projit ze?

Desítky mají v notebooku uložený klíč v Biosu..Při každé reinstalaci by neměl být problém s aktivací, ta by měla proběhnout po připojení k netu automaticky. Už při samotné instalaci Win 10 by se tě to nemělo ptát na produkt key. Ostatně klíč si můžeš snadno zjistit tímto prográmkem:http://rweverything.com/download/ Stáhni si klíďo portable verzi a spusť. V okně RW klikni na záložku ACPI a poté na MSDN.. dole bys měl vidět tvůj aktivační klíč.. Rozhodně ten klíč neukládej někam do pc, do textového souboru .. Ten klíč si napiš někam mimo PC. Ale já si myslím, že ten klíč stejně nikdy potřebovat nebudeš.. Udělej zálohy toho stávajícího systému. Můžeš použít i zdarma Aomei a zálohu můžeš provést jako zálohu celého disku. http://www.aomeitech.com/aomei-backupper.html Vyber tu Free verzi. Je to v angličtině, to by snad neměl být takový problém.. Jakmile jej nainstaluješ, prohlídni si jeho utilitku, kde najdeš možnost vytvořit bootable ISO - zavaděč zálohy. Ten by sis měl uložit do pc a potom jej převést na extra flešku. Zálohu ulož na externí disk. Potom laboruj s čím chceš.. Pusť se třeba i do tý čistý instalace Win 10. A ještě než začneš, zajdi si na web výrobce toho tvýho noťasu a stáhni si veškeré ovladače pro ten tvůj stroj a ulož si je někam na externí disk. Desítky většinou ovladače zmáknou samy už při jejich instalaci.. Ovšem někdá to může přidělat problémy..

Dekuji za vycerpavajici info . nyni se pujdu venovat rodine a zkusim Vami napsany postup az bude chvilka. To je tak kdyz clovek pres 10 let jede primarne linux a win prestane resit.

Pokud se chceš pustit do instalace Windows a Linuxu, měl by sis o tom něco přečíst na netu.. najdeš tam hafo návodů od A do Z Před tím, než začneš laborovat s tou instalací by bylo dobré provést zálohu stávajícího systému a k tomu by bylo dobré vědět, jak takovou zálohu zavést po nezdařené akci instalace Win.. Zálohu je nejlépe uložit na externí disk a k tomu z utilitky zálohovacího programu vytvořit a uložit zavaděč.. Tvoříš bitovou kopii.. i ta by třeba mohla přijít vhod.. K zavedené bitové kopie se používá instalačka Win - oprava počítače a následné proklikání k volbě obnovy systému pomocí vytvořené bitové kopie..

Poslední verze Win10 mi po dokončení instalace OS, včetně všech doporučených funkčních aplikací zabírá necelých 30GB. ☺