» Poradna » Notebooky

Velikost 13.3 palců - velikost

Zdravím, asi budu mít trochu hloupý dotaz, ale koupil jsem si nový notebook. Jako u předešlého macbooku air (13 palců), jsem si teď koupil nový notebook od HP, který je taktéž 13 palcový. Nerozumím tomu, proč je velikost displeje u HP menší, než u mého macbooku, který je taktéž 13 palcový. Nezapočítávám do toho rámečky, ale prostě samotný displej je u nového notebooku menší a nevím proč. Předpokládal jsem, že bude displej stejně velký, ale zmílil jsem se. Když se podívám do nastavení, skutečně u obou notebooku je shodně napsáno - 13.3. Děkuju za vysvětlení.

Odpovědi na otázku

Poměr stran...

Těch 13" je úhlopříčka. Oba displeje mají jiný poměr stran, jeden je nižší a proto se ti asi zdá menší. (Pythagorova věta - občas se i ta matematika v životě hodí...)

To je ten výsledek dnešního školství: Studenti nevědí nic, ale zato kreativně.

16:9 vs 16:10

Ano, dotaz je velmi hloupý. Možná by nebylo špatné vrátit se do matematiky a geometrie na základní školu a osvěžit si pojmy, zejména co to znamená "úhlopříčka" ;)

Geometrie s matematika pro základní školy....

13.3 palců úhlopříčka bude na obou. Vezmi si nějaké měřidlo nebo i třeba provázek/papír a udělej si tam značku jak je úhlopříčka dlouhá na jednom zobrazovadle. Pak ho přilož na to druhé a uvidíš že to bude stejné.

16:9 a 16:10